UEFA ka publikuar ranglistën e klubeve që marrin pjesë në Kupat e Evropës duke i renditur sipas koeficientit që llogaritet falë paraqitjeve në pesë sezonet e fundit.

Drita është klubi me renditjen më të lartë nga liga e Kosovës, duke u renditur në vendin e 199-të, të ndjekur nga pas prej Prishtinës, Ballkanit, Llapit, Gjilanit dhe Ferronikelit.

Sa i përket ligës së Shqipërisë, Laçi është klubi që pozicionohet më së miri, duke zënë vendin e 174-të, gjersa më pas vijnë, Partizani, Teuta, Kukësi, Tirana, Vllaznia, Luftëtari.

Nga liga e Maqedonisë së Veriut, Shkëndija mban vendin e 151-të në ranglistën. Me koeficientin 9.500 Shkëndija jo vetëm që është ekipi më mirë i ranguar nga Maqedonia e Veriut, por udhëheq listën e klubeve edhe nga Shqipëria e Kosova.

Reklama

Renditja e klubeve:

Reklama

Kosovë

199) Drita

304) Prishtina

334) Ballkani

370) Llapi

371) Gjilani

372) Feronikeli

Foto: FC Ballkani

Shqipëri

174) Laçi

254) Partizani

280) Teuta

282) Kukësi

298) Tirana

338) Vllaznia

411) Luftëtari

Foto: KF Tirana/Facebook

Maqedoni e Veriut

151) Shkëndija

185) Shkupi

356) Makedonija Gj.P.

361) Sileksi

382) Akademia Pandev

409) Renova

417) Struga

418) Vardari

418) Rabotniçki. /Telegrafi/

Foto: FC Shkupi/Facebook