Real Madrid me shumë vështirësi mposht Leipzigun në udhëtim

Real Madrid ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 në udhëtim ndaj Leipzig, në kuadër të fazës së 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve.

E tërë ndeshja u përcoll me një ritëm të lartë ku rastet nuk munguan si për Real Madridin ashtu edhe për Leipzigun.

Vendasit në fakt arritën që të kalojnë në avantazh përmes Benjamin Seskos (2’) por goli i tij u anulua për pozicion jashtë loje. I njëjti lojtar pati edhe një mundësi tjetër shënimi në minutën e dhjetë, por Lunin ia mohoi golin.

Real Madridi shtoi intensitetin e lojës në pjesën e dytë dhe kjo iu shpërblye atyre me një gol.

Brahim Diaz (48’) pas një aksioni të bukur individual shënoi një gol të jashtëzakonshëm për t’i dhënë epërsinë prej 1-0 madrilenëve.

Dani Olmo (71’) bëri një goditje shumë të fortë, por edhe një herë tjetër Andriy Lunin nuk lejoi që të mposhtej.

“Los Blancos” patën mundësinë që të dyfishojnë rezultatin, por goditja e Vinicius Junior (72’) u ndal nga shtylla.

Leipzigu pati edhe një rast të artë shënimi me Benjamin Seskon (85’) të cilit edhe një herë tjetër iu mohua goli nga Lunin.

Real Madridi kështu arriti ta menaxhojë epërsinë e krijuar në fillim të pjesës së dytë dhe mori fitoren e vlefshme në udhëtim para sfidës së kthimit që do të luhet në “Santiago Bernabeu” muajin e ardhshëm./Telegrafi/

UEFA zbulon lojtarin më të shpejtë për këtë edicion në Ligën e Kampionëve

Zyrtare: Bundesliga me pesë skuadra në Champions duke iu falënderuar Dortmundit

Pse Jamal Musiala vendosi të mos përfaqësojë Anglinë në nivel të lartë, duke përzgjedhur më pas Gjermaninë

Mohamed Salah thyen heshtjen në rrjetet sociale pas përplasjes që kishte me Jurgen Klopp

Të gjithë po pyesin për ritualin e Bellingham para çdo ndeshjeje – anglezi shpjegon përse e bën