LAJMI I FUNDIT:

Real Madrid dëshiron që ylli i Man Cityt të zëvendësojë Toni Kroosin

Real Madrid dëshiron që ylli i Man Cityt të zëvendësojë Toni Kroosin

Me Toni Kroos që do të pensionohet këtë verë, Real Madrid ka një sy te mesfushori i Manchester City, Rodri për të mbushur boshllëkun e lënë nga mesfushori gjerman.

Të martën e javës së kaluar, lojtari njoftoi vendimin e tij për të varur këpucët pas Euro 2024 që mbahet në Gjermani, duke shënuar fundin e një mandati dhjetëvjeçar me Los Blancos. Largimi i tij padyshim do të ndihet në Bernabeu dhe bordi i Madridit duhet të veprojë me shpejtësi për të siguruar një zëvendësim.

Kroos ka qenë një shtyllë në mesfushën e Madridit prej vitesh, duke diktuar lojën me vizionin e tij, rrezen e pasimeve dhe inteligjencën taktike. Çdo zëvendësim i mundshëm do të duhet jo vetëm të përputhet me aftësitë e Kroosit, por gjithashtu të përshtatet pa probleme me kërkesat e stilit të lojës së Madridit dhe pritshmëritë e larta të mbështetësve të klubit.

Sipas AS, objektivi i ëndrrave të Madridit është Rodri, por pranohet se 27-vjeçari është një objektiv thuajse i pamundur. Ende nën kontratë edhe për tri vite të tjera, Rodri është i pashitshëm te City dhe Madridi është i vetëdijshëm se do të ketë nevojë për një objektiv tjetër për këtë verë.

Si rezultat, zyrtarët e Madridit raportohet se po shikojnë Joshua Kimmich të Bayern Munich. 29-vjeçari po hyn në 12 muajt e fundit të kontratës së tij dhe po i afrohet një udhëkryqi të madh në karrierë.

Prezantimi i Kylian Mbappes te Real Madridi do të jetë i inspiruar nga transferimi i Ronaldos në Bernabeu
Lexo po ashtu Prezantimi i Kylian Mbappes te Real Madridi do të jetë i inspiruar nga transferimi i Ronaldos në Bernabeu

Pavarësisht nga skadimi i marrëveshjes, Bayerni pritet të kërkojë më shumë se 60 milionë euro për të ndarë rrugët me Kimmich – shuma e parave që Madridi është i bindur se nuk do t’i paguajë.

Nëse Bayern refuzon të ulë çmimin e kërkuar, atëherë Madridi është i përgatitur të luajë një lojë pritjeje me Kimmich, duke inkurajuar gjermanin që të skadojë kontratën e tij dhe të nënshkruajë një transferim të lirë në Santiago Bernabeu verën e ardhshme. /Telegrafi/