LAJMI I FUNDIT:

Raketa Delta dërgon me sukses një ngarkesë sekrete në orbitë

Raketa Delta dërgon me sukses një ngarkesë sekrete në orbitë

Forcat Hapësinore të SHBA-së së bashku me Boeing-Lockheed kanë dërguar një ngarkesë sekrete në orbitë me anë të raketës Delta IV Heavy.

Fluturimi kishte për qëllim të vendoste një satelit në Zyrën Kombëtare të Zbulimit (NRO), agjenci kjo amerikane e inteligjencës mbrojtëse.


Disa orë më vonë, komanda konfirmoi se raketa kishte dërguar me sukses ngarkesën në orbitë, duke shënuar kështu fluturimin e 16 dhe të fundit të një rakete Delta, shkruan Reuters, përcjell Telegrafi.

Ndryshe, që kur raketa Thor-Delta u prezantua në vitin 1960, ajo ka regjistruar 389 misione, me ngarkesa që variojnë nga satelitët e motit e deri te misionet shkencore të NASA-s.

Sateliti i parë i komunikimit pasiv në botë, Echo 1A, dhe sateliti i parë i komunikimit aktiv, Telstar 1, janë dërguar në hapësirë nga Thor-Delta në vitet 1960 dhe 1962.

“Raketa Delta luajti një rol kryesor në evolucionin e fluturimit në hapësirë ​​që nga vitet 1960”, tha Tory Bruno, presidenti dhe shefi ekzekutiv i United Launch Alliance (ULA).

Megjihatë, natyra dhe qëllimi i saktë i misionit NROL-70 është mbajtur sekret.

Në një deklaratë të formuluar në mënyrë të paqartë përpara nisjes, qeveria tha se misioni do të “forconte aftësinë e NRO-së për të ofruar një gamë të gjerë informacioni të inteligjencës në kohë për vendimmarrësit kombëtarë, luftëtarët dhe analistët e inteligjencës”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkaku i mbështetjes së Rezolutës për Srebrenicën, partia pro-serbe tani po e shantazhon qeverinë malazeze

Shkaku i mbështetjes së Rezolutës për Srebrenicën, partia pro-serbe tani po e shantazhon qeverinë malazeze

Mali i Zi
Pse Orban po kërkon të ndryshohet statusi i Hungarisë në NATO

Pse Orban po kërkon të ndryshohet statusi i Hungarisë në NATO

Evropa
Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Amerika Latine
Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Botë
POLITICO: Putin kontrollon shërbimin e spiunazhit të Austrisë - tani synon qeverinë e këtij vendi

POLITICO: Putin kontrollon shërbimin e spiunazhit të Austrisë - tani synon qeverinë e këtij vendi

Evropa
Macron kot udhëtojë 16 mijë kilometra, kaledonasit më të qartë se kurrë: Jemi gati të vdesim në barrikada

Macron kot udhëtojë 16 mijë kilometra, kaledonasit më të qartë se kurrë: Jemi gati të vdesim në barrikada

Amerika
Kalo në kategori