LAJMI I FUNDIT:

Quentin Tarantino flet për filmin që e traumatizoi në fëmijëri

Quentin Tarantino flet për filmin që e traumatizoi në fëmijëri
Quentin Tarantino

Regjisori amerikan, Quentin Tarantino, mbërriti në Barcelonë të dielën si pjesë e turneut të tij evropian për të prezantuar librin e tij “Meditations of Cinema”.

Reklama

Ishte një takim me fansat ku ai rrëfeu se filmi që kundër të gjitha gjasave e “traumatizoi” më shumë në fëmijërinë e tij ishte “Bambi”.

“Bambi humbi kur u nda nga e ëma, të shtënat e gjahtarit kundër saj dhe zjarri i tmerrshëm i pyllit më preku më shumë se çdo pamje tjetër që pashë në kinema”, tha regjisori dhe shton se “ishte sikur të shihja apokalipsin nga këndvështrimi i kafshëve”.

Quentin Tarantino

Tarantino e quajti “Bambi”-n ‘filmin që ka traumatizuar fëmijët për dekada’ dhe gjithashtu tha: “Por unë mendoj se, edhe më shumë se dinamika psikologjike e komplotit, kthesa e papritur tragjike e filmit ishte ajo që më shkaktoi një tronditje të tillë”.

Të gjitha lajmet nga Quentin Tarantino
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Quentin Tarantino

“Reklamat televizive nuk e theksuan natyrën e vërtetë të filmit. Përkundrazi, ato u përqendruan në mashtrimet e të dashuruarve Bambi dhe Tambor. Asgjë nuk më përgatiti për kthesën tronditëse të ngjarjeve”.

Quentin Tarantino

Tarantino shikonte filma për të rritur që në moshë shumë të re

Regjisori nga Knoxville, Tennessee, siç i tha audiencës në Teatre Coliseum, nëna e tij e la të shikonte filma të rekomanduar vetëm për të rritur që në moshë shumë të re.

“Në një moment, kur kuptova se shikoja filma që prindërit e tjerë nuk do t’i linin fëmijët e tyre, pyeta nënën time për këtë. “Quentin”, tha ajo, “Unë jam më e shqetësuar për ju që shikoni lajmet. Filmi nuk do të të lëndojë”, shpjegon Tarantino në librin e tij. /Telegrafi/

Quentin Tarantino

Në trend Magazina

Më shumë
Marina Vjollca dhe Getoar Selimi marrin pjesë në Javën e Modës në Milano, shkëlqejnë me dukjen në sfilatën e 'Elisabetta Franchi'

Marina Vjollca dhe Getoar Selimi marrin pjesë në Javën e Modës në Milano, shkëlqejnë me dukjen në sfilatën e 'Elisabetta Franchi'

Magazina
Shtyhet nisja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Kosova

Shtyhet nisja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Kosova

Magazina

"O Sa Mirë" nis së shpejti audicionet, një ish-aktor nga "Portokalli" dhe një ish-miss shprehin interesim për të qenë pjesë e tij

Magazina
Pas shpërnguljes në ShBA, Messi zbulon dëshirën e vetme familjare të parealizuar: Një vajzë nga Antonella

Pas shpërnguljes në ShBA, Messi zbulon dëshirën e vetme familjare të parealizuar: Një vajzë nga Antonella

Magazina
ATK-ja vendos detyrime tatimore ndaj këngëtarit Sinan Vllasaliu, akuzohet se ka dëmtuar shtetin e Kosovës me mbi 24 mijë euro

ATK-ja vendos detyrime tatimore ndaj këngëtarit Sinan Vllasaliu, akuzohet se ka dëmtuar shtetin e Kosovës me mbi 24 mijë euro

Magazina
Presidentja Osmani dhe Zotëriu i Parë duken elegantë gjatë paraqitjes së tyre të përbashkët në New York

Presidentja Osmani dhe Zotëriu i Parë duken elegantë gjatë paraqitjes së tyre të përbashkët në New York

Magazina
Kalo në kategori