LAJMI I FUNDIT:

QKUK nuk ka ilaç kundër kancerit të gjirit dhe të lukthit, pacientët privohen nga trajtimi

QKUK nuk ka ilaç kundër kancerit të gjirit dhe të lukthit, pacientët privohen nga trajtimi

N.V., 43-vjeçare, e cila vuan nga kanceri i gjirit, u kthye mbrapsht nga mjekët e Klinikës së Onkologjisë në QKUK të premten, kur shkoi për të marrë trajtimin.

Reklama

Kjo pasi që asaj iu tha se në këtë klinikë mungon herceptina.

Vushtrriasja u privua nga trajtimi me rreze, pasi që nuk pati mundësi ta siguronte vetë këtë ilaç që kushton 1 mijë e 500 euro.

Mungesën e këtij ilaçi, i cili është targetTerapi për pacientët e prekur nga kanceri i gjirit ose i lukthit, e konfirmuan edhe nga Klinika e Onkologjisë.

Drejtori i kësaj klinike, doktor Arben Bislimi, tha se ky medikament mungon nga e hëna dhe se janë duke punuar që të furnizohen sa më shpejt me këtë ilaç.

“Është e vërtetë se nga e hëna, në Klinikën e Onkologjisë, ka pasë mungesë të medikamentit Trastuzumab apo si është e njohur më shumë si Herceptin dhe si rezultat i kësaj, pacientët nuk kanë arritë ta marrin të njëjtën. Jemi duke u munduar që për kohë sa më të shpejtë të bëhet furnizimi me këtë ilaç, duke prëfshi të gjithë përgjegjësit relevantë. Derisa ilaçi është në mungesë vetëm nga dita e hënë, pacientët tanë janë në normative të trajtimit dhe përcjelljes”, tha ai.

Mirëpo, deklaratën e Bislimit se ky ilaç mungon vetëm nga kjo javë e mohon vëllai i pacientes në fjalë i cili kërkoi që të mbetet anonim.

Ai hedh dyshime se ka pasur keqpërdorime, pasi thotë se mjekët e Onkologjisë i kanë thënë se mungesë të këtij ilaçi ka pasur edhe të premten.

Pohimin e tij ai e mbështet me udhëzimin mjekësor për të blerë këtë medikament që mban datën 19 gusht./Klankosova.