LAJMI I FUNDIT:

Kanceri i gjirit

179 Artikuj

Për atë që disa njerëz bëjnë shkollë me vite të tëra, pëllumbat e mësojnë për 14 ditë!

Për atë që disa njerëz bëjnë shkollë me vite të tëra, pëllumbat e mësojnë për 14 ditë!

A e dini se...
Gratë që bëjnë mamografinë do të udhëtojnë falas me Trafikun Urban gjatë muajit tetor

Gratë që bëjnë mamografinë do të udhëtojnë falas me Trafikun Urban gjatë muajit tetor

Kosovë
​Autobusi me ngjyrën rozë nesër nis rrugëtimin, ofron shërbim të mamografisë falas

​Autobusi me ngjyrën rozë nesër nis rrugëtimin, ofron shërbim të mamografisë falas

Komunat
Mos u panikosni, gungat e forta në gjinj jo gjithmonë janë kanceroze. Ja çfarë mund t’i shkaktojë

Mos u panikosni, gungat e forta në gjinj jo gjithmonë janë kanceroze. Ja çfarë mund t’i shkaktojë

Kujdesi për lëkurën dhe trupin
Qëndrimi në diell zvogëlon rrezikun për kancer të gjirit

Qëndrimi në diell zvogëlon rrezikun për kancer të gjirit

Shëndetësi Lajme
​Në Prishtinë nis fushata kundër sëmundjes së kancerit të gjirit

​Në Prishtinë nis fushata kundër sëmundjes së kancerit të gjirit

Shëndetësi
Djathi mund të rrisë rrezikun e kancerit të gjirit, por jogurti mund ta zvogëlojë atë

Djathi mund të rrisë rrezikun e kancerit të gjirit, por jogurti mund ta zvogëlojë atë

Shëndetësi Lajme
Rritet për 10 për qind numri i të prekurve me kancer të gjirit brenda 7 muajve në Kosovë

Rritet për 10 për qind numri i të prekurve me kancer të gjirit brenda 7 muajve në Kosovë

Shëndetësi
Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë ligjëron në Xhaminë e Madhe për kancerin e gjirit

Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë ligjëron në Xhaminë e Madhe për kancerin e gjirit

Prishtina
Inteligjenca artificiale zbuloi kancerin e gjirit para se dy mjekë të bënin mamografinë

Inteligjenca artificiale zbuloi kancerin e gjirit para se dy mjekë të bënin mamografinë

Shkencë
Një hap para! Përfitimet e përdorimit të inteligjencës artificiale në zbulimin e kancerit të gjirit

Një hap para! Përfitimet e përdorimit të inteligjencës artificiale në zbulimin e kancerit të gjirit

Shëndetësi Lajme
Operacioni në kohën e duhur! Princesha nuk kishte asnjë simptomë: Vetëm një gjë i shpëtoi jetën

Operacioni në kohën e duhur! Princesha nuk kishte asnjë simptomë: Vetëm një gjë i shpëtoi jetën

Këshilla mjekësore
Një në tetë gra në Shqipëri preket nga kanceri i gjirit

Një në tetë gra në Shqipëri preket nga kanceri i gjirit

Shqipëri
Sëmundjet që mund ta shkaktojnë dhimbjen në thimtha, asnjëherë mos thoni “nuk kam asgjë”

Sëmundjet që mund ta shkaktojnë dhimbjen në thimtha, asnjëherë mos thoni “nuk kam asgjë”

Shëndetësi Lajme
Disa simptoma më pak të njohura që tregojnë mundësinë e kancerit të gjirit

Disa simptoma më pak të njohura që tregojnë mundësinë e kancerit të gjirit

Këshilla mjekësore
Kanceri i gjirit, Maqedonia thyen rekordin në rajon

Kanceri i gjirit, Maqedonia thyen rekordin në rajon

Maqedonia e Veriut
Miratohet ilaçi ‘ndryshues i jetës’ për pacientët me kancer të gjirit dhe prostatës

Miratohet ilaçi ‘ndryshues i jetës’ për pacientët me kancer të gjirit dhe prostatës

Shëndetësi Lajme
Imazhet tregojnë sesi inteligjenca artificiale ka detektuar kancerin e gjirit katër vite para se të zhvillohej

Imazhet tregojnë sesi inteligjenca artificiale ka detektuar kancerin e gjirit katër vite para se të zhvillohej

Shkencë
Yndyrat në vithe, dhe jo në stomak mbrojnë zemrën dhe enët e gjakut

Yndyrat në vithe, dhe jo në stomak mbrojnë zemrën dhe enët e gjakut

Shëndetësi Lajme
Terapi e re molekulare kundër kancerit të gjirit

Terapi e re molekulare kundër kancerit të gjirit

Shëndetësi Lajme
Komuna e Prishtinës do të subvencionojë protezën e gjirit për gratë me kancer

Komuna e Prishtinës do të subvencionojë protezën e gjirit për gratë me kancer

Prishtina
Pesë pyetje që duhet t’ia bëni nënës suaj

Pesë pyetje që duhet t’ia bëni nënës suaj

Këshilla dhe arsye
“Prishtina rozë”, trafiku urban sot liron gratë nga pagesa

“Prishtina rozë”, trafiku urban sot liron gratë nga pagesa

Prishtina
Të shtunën të gjitha vajzat dhe gratë do të lirohen nga pagesa e biletës në trafikun urban në Prishtinë

Të shtunën të gjitha vajzat dhe gratë do të lirohen nga pagesa e biletës në trafikun urban në Prishtinë

Kosovë