“I qëllimshëm apo i rastësishëm” – Portieri i Haitit, Josue Duverger shënon një nga autogolat më të çuditshëm ndonjëherë

Haiti u eliminua nga Kanada në kualifikueset e Kupës së Botës të martën mbrëma, pjesërisht falë autogolit të jashtëzakonshëm të portierit Josue Duverger.

Haiti kryesoi grupin e tyre në kualifikimet e Amerikës së Veriut për Kupën e Botës 2022, duke mundur Nikaraguan, Belizen dhe Ishujt Turk dhe Caicos, për të kaluar në fazën e dytë.

Atyre u ra shorti me Kanadanë në ‘play-off’ me dy ndeshje për të arritur në fazën e fundit kualifikuese të grupit dhe humbën ndeshjen e parë 1-0 të shtunën.

Kjo u la atyre disa mundësi për të kaluar në fazën e fundit, në ndeshjen e së martës, veçanërisht pas një pjese të parë pa gola, por vetëm një minutë pas pushimit, ndodhi katastrofa.

Mbrojtësi i qendrës Kevin Lafrance me qetësi kaloi topin prapa drejt Duverger, portieri u përpoq ta largonte atë por humbi, me topin që rrokulliset drejt portës ai kishte një mundësi tjetër për ta larguar, por vetëm e preku atë dhe e futi në portën e vet.

Duverger, i cili është vetëm 21-vjeçar, po bënte ndeshjen e tij të parë si titullar për ekipin kombëtar dhe kishte bërë një varg pritjesh të mira në pjesën e parë, me Kanadanë që mbizotëronte në mënyrë të papritur ndeshjen.

Në mënyrë të pabesueshme, ndeshja ndërroi kahe në pjesën e dytë dhe në fund Kanadaja fitoi me rezultat të pastër 3-0 me dy golat tjerë që u shënuan nga Cyle Larin (74’) dhe Junior Hoilett (89’).

Fitorja e përgjithshme 4-0 do të thotë që Kanada tani do të përballet me SHBA-të, Meksikën, Kosta Rikën, Xhamajkën, Hondurasin, Panamanë dhe El Salvadorin në fazën e tretë të kualifikimeve.

Tri ekipet më të mira në grup do të kualifikohen për Katar 2020, ndërsa vendi i katërt luan në një ‘play-off’ kundër një ekipi nga një kontinent tjetër. /Telegrafi/

Karim Benzema kthehet në Real Madrid

Ancelotti po mendon vendimin e befasishëm, ta lë në stol ndaj Bayernit njërin nga më meritorët e sukseseve këtë sezon

Shtatë lojtarët që mund të largohen nga Man City këtë verë

Barcelona kërkon pesë përforcime këtë verë në katër pozicione të ndryshme

UEFA zgjedh formacionin më të mirë të javës në Ligën e Kampionëve, dominojnë lojtarët e Dortmundit