LAJMI I FUNDIT:

Publikohet lista e lojtarëve më të vlefshëm në botë – e mbushur me lojtarë të rinj

Publikohet lista e lojtarëve më të vlefshëm në botë – e mbushur me lojtarë të rinj

Lista tradicionale gjysmë-vjetore e 100 lojtarëve nga top pesë ligat kryesore me vlerën më të lartë të vlerësuar të transferimit sipas algoritmit të CIES Soccer Observatory është publikuar tashmë.

Reklama

Braziliani i Real Madridit, Vinicius Junior kryeson tabelën me 166 milionë euro dhe ia kalon Phil Foden dhe Erling Haaland. Këto shifra janë të pavarura nga klauzolat eventuale të përfundimit në kontratën e lojtarëve.

Sipas pozicionit, vlerat maksimale të transfertave janë llogaritur për Gianluigi Donnarumma në mesin e portierëve, Ruben Dias për qendërmbrojtësit, Alphonso Davies për krahët, Jude Bellingham për mesfushorët mbrojtës, Florian Wirtz për mesfushorët sulmuesi dhe Vinicius Júnior për sulmuesit.

Nga ana tjetër, Kevin de Bruyne ka vlerësimin më të lartë mes lojtarëve 30 vjeç e lart, ndërsa Kylian Mbappe kryeson listën e më të vlerësuarve mes atyre që kanë mbetur pa kontratë qershorin e ardhshëm.

Vlerat llogariten duke përdorur qasjen unike ekonometrike të zhvilluar nga ekipi hulumtues i CIES Football Observatory. /Telegrafi/

Foto: CIES Football Observatory

Në trend Sport

Më shumë
Sa refuzoi nga Arabia Saudite dhe sa do të fitojë në MLS – zbulohet paga e Messit te Inter Miami

Sa refuzoi nga Arabia Saudite dhe sa do të fitojë në MLS – zbulohet paga e Messit te Inter Miami

Ligat tjera
Dështimet e Pep Guardiolës në Ligën e Kampionëve – nga “përplasja më e madhe” deri te gabimi i De Bruyne

Dështimet e Pep Guardiolës në Ligën e Kampionëve – nga “përplasja më e madhe” deri te gabimi i De Bruyne

Liga e Kampionëve
Van Basten i kërkon FIFA-s inkuadrimin e dy rregullave që do ta ndryshonin futbollin përgjithmonë

Van Basten i kërkon FIFA-s inkuadrimin e dy rregullave që do ta ndryshonin futbollin përgjithmonë

Ndërkombëtare
Si e përdori Beckham strategjinë e Sir Alex Ferguson për transferimin e Messit

Si e përdori Beckham strategjinë e Sir Alex Ferguson për transferimin e Messit

Ligat tjera
Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Ligat tjera
Sa para do të arkëtojë Manchester City nëse e fiton Ligën e Kampionëve nesër mbrëma

Sa para do të arkëtojë Manchester City nëse e fiton Ligën e Kampionëve nesër mbrëma

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori