LAJMI I FUNDIT:

Provokoi protesta dhe përleshje në parlament – Borrell denoncon ‘ligjin rus’ të Gjeorgjisë dhe kërkon tërheqjen e tij

Provokoi protesta dhe përleshje në parlament – Borrell denoncon ‘ligjin rus’ të Gjeorgjisë dhe kërkon tërheqjen e tij

Josep Borrell theu heshtjen të mërkurën dhe denoncoi Gjeorgjinë për miratimin e të ashtuquajturit “ligji rus” në leximin e tretë dhe të fundit.

Në një deklaratë të bashkë-nënshkruar me Komisionin Evropian, Borrell thotë se legjislacioni bie ndesh me ambiciet e anëtarësimit të Gjeorgjisë në BE dhe duhet të tërhiqet në tërësi, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


“Miratimi i këtij ligji ndikon negativisht në përparimin e Gjeorgjisë në rrugën drejt BE-së. Zgjedhja për rrugën përpara është në duart e Gjeorgjisë”, kanë shkruar ata.

Përleshje masive në parlamentin gjeorgjian mbi ligjin shumë të diskutueshëm "për agjentët e huaj"
Lexo po ashtu Përleshje masive në parlamentin gjeorgjian mbi ligjin shumë të diskutueshëm "për agjentët e huaj"

“Ne u bëjmë thirrje autoriteteve gjeorgjiane të tërheqin ligjin, të mbështesin angazhimin e tyre ndaj rrugës së BE-së dhe të çojnë përpara reformat e nevojshme”.

Deklarata, megjithatë, nuk përshkruan ndonjë pasojë të qartë për procesin e pranimit, i cili filloi në dhjetor pasi Gjeorgjia u shpall një vend kandidat në BE.

“BE është e gatshme të vazhdojë të mbështesë gjeorgjianët që punojnë drejt një të ardhmeje evropiane”, thuhet në deklaratë.

Ndryshe, bëhet fjalë për ligjin që ka provokuar protesta por edhe një përleshje fizike ndërmjet deputetëve në parlamentin e Gjeorgjisë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq akuzon dhe ofendon Malin e Zi: Të enjten do të shohim kë e kemi miq

Vuçiq akuzon dhe ofendon Malin e Zi: Të enjten do të shohim kë e kemi miq

Serbia
Ukraina realizon një nga sulmet më të mëdha me dronë brenda Rusisë

Ukraina realizon një nga sulmet më të mëdha me dronë brenda Rusisë

Evropa
Hyn në fuqi ligji i ri i Ukrainës për mobilizim

Hyn në fuqi ligji i ri i Ukrainës për mobilizim

Botë
Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Botë
Rusët tentuan sërish të marrin nën kontroll qytetin CHasiv Yar, edhe kësaj radhe dështuan – artileria ukrainase ishte shumë precize

Rusët tentuan sërish të marrin nën kontroll qytetin CHasiv Yar, edhe kësaj radhe dështuan – artileria ukrainase ishte shumë precize

Evropa
Vuçiq e krahason opozitën serbe “Serbia kundër dhunës” me organizatën e atentatorit të kryeministrit sllovak

Vuçiq e krahason opozitën serbe “Serbia kundër dhunës” me organizatën e atentatorit të kryeministrit sllovak

Serbia
Kalo në kategori