Prishtina fiton thellë ndaj Besës dhe bëhet lider i ri i Superligës

Prishtina ka fituar me rezultat të thellë 5-1 ndaj Besës në ndeshjen e vlefshme për javën e 24-të në Superligën e Kosovës.

Kryeqytetasit kanë vazhduar serinë pozitive dhe fitoret edhe në ndeshjen ndaj Besës, duke fituar me rezultat të thellë në stadiumin “Fadil Vokrri”.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë më të mirë dhe shumë raste të Prishtinës, e cila arriti t’i shënojë edhe tri gola.

Goli i parë i ndeshjes erdhi pas 14-të minutave lojë dhe ishte Leonit Abazi, i cili shënoi për 1-0 pas asistimit të Endrit Krasniqit.

Në minutën e 21-të ishte asistuesi i golit të parë, E.Krasniqi, i cili shënoi për 2-0, ndërsa në minutën e 29-të ishte Leotrim Kryeziu që shënoi për 3-0.

Në pjesën e dytë, përsëri ishte Prishtina më e mirë dhe me më shumë raste, por ishin mysafirët që shënuan të parët.

Besa arriti të kthehet në lojë në minutën e 48-të duke ngushtuar epërsinë në 3-1 me anë të Donart Sheqerollit, por kjo nuk i ndihmoi aspak në vazhdimin e lojës.

Pas këtij goli, Prishtina mori kontrollin e lojës në dorë duke shënuar në minutën e 69-të me anë të Gauthier Mankenda për 4-1 dhe të riun Albin Prapashtica (83′) për 5-1, i cili doli të ishte rezultati përfundimtar.

Me këtë fitore, Prishtina ngjitet në pozitën e parë me 50 pikë po aq sa ka Drita e dyta me një ndeshje më pak, ndërsa Besa zë vendin e fundit me vetëm shtatë pikë.

Në ndeshjen e radhës, kryeqytetasit udhëtojnë të Feronikeli, ndërsa pejanët e presin Llapin. /Telegrafi/

Real Madrid, kampion i La Ligas për herë të 36-të në historinë e klubit

“Nëse jemi këtu, është për shkak të tij”, Ancelotti i jep merita top yllit të ekipit për suksesin e Real Madridit

Katër gjërat pozitive në fitoren e Real Madridit: Guler shet bileta, Bellingham ‘Pichichi’, kthehet Cortuois dhe Modric me 'kontratë' të re

Titulli i fituar i La Ligës shënon një rekord historik për presidentin Florentino Perez

Girona ‘likuidon’ Barcelonën, shkruan historinë për vete dhe ‘asiston’ Real Madridin

Thomas Tuchel konfirmon një mungesë të madhe të Bayernit për ndeshjen me Real Madridin