LAJMI I FUNDIT:

Priftit ia prenë fytin, vranë gjashtë policë – detaje dhe pamje të sulmeve në një sinagogë dhe një kishë në Dagestan të Rusisë

Priftit ia prenë fytin, vranë gjashtë policë – detaje dhe pamje të sulmeve në një sinagogë dhe një kishë në Dagestan të Rusisë

Dy sinagoga dhe një kishë ortodokse janë sulmuar sot nga militantë të armatosur, të cilët vranë gjashtë oficerë policie dhe i prenë fytin një prifti në Rusi.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, sulmuesit qëlluan në vendet fetare, si dhe një stacion policie, në të gjithë rajonin e Dagestanit, një rajon kryesisht mysliman i Rusisë që kufizohet me Gjeorgjinë dhe Azerbajxhanin.


Autoritetet kanë thënë se të paktën 12 persona janë plagosur gjatë sulmeve.

Një sinagogë në kryeqytetin rajonal Makhachkala u dogj, me tymin që po dilte nga ndërtesa, ndërsa një tjetër u dogj në Derbent, qyteti më jugor në Rusi që shtrihet afërsisht 80 milje në jug të Makhachkala.

Sulmuesit, të cilët ende nuk janë identifikuar, sulmuan sinagogën Kele-Numaz, i vetmi vend adhurimi hebre në Derbent, ku militantët sulmuan gjithashtu një prift dhe një roje që të dy punonin në një kishë ortodokse në qytet.

Priftit, i quajtur në vend si 66-vjeçari At Nikolai Kotelnikov, i cili shërbeu për më shumë se 40 vjet në Derbent, thuhet se i është prerë fyti nga personat e armatosur.

Deri më tani, dy nga sulmuesit e përfshirë në të shtënat vdekjeprurëse janë vrarë, tha ministria e brendshme e Rusisë.

Aktualisht nuk dihet se sa persona janë përfshirë në të shtënat, as nuk dihet se kush qëndron pas tyre, sipas guvernatorit të Dagestanit, Sergei Melikov, i cili tha në Telegram:

Por Komiteti Hetimor i Rusisë ka thënë tashmë se po i heton ata si “akte terrori”. /Telegrafi/