LAJMI I FUNDIT:

Presidenti i UEFA-s kritkon ashpër Messin për sjelljet e tij pas Kampionatit Botëror

Presidenti i UEFA-s kritkon ashpër Messin për sjelljet e tij pas Kampionatit Botëror

Presidenti i UEFA-s ka vënë në pikëpyetje pse Emiliano Martinez bëri kaq veprime ekstreme për të tallur Kylian Mbappen pas finales së Kampionatit Botëror.

Reklama

Argjentina fitoi në një finale magjepsëse në Katar në dhjetor 2022, me portierin e Aston Villas që fitoi çmimin Doreza e Artë për paraqitjet e tij gjatë turneut.

30-vjeçari shkaktoi disa polemika për veprimet e tij duke tallur Mbappen gjatë penalltive vendimtare kundër Francës, dhe mënyrën e turpshme në të cilën ai festoi me trofeun e Dorezës së Artë.

Lionel Messi, Emiliano Martinez dhe Kylian Mbappe mblodhën çmimet pas finales së Kupës së Botës

Tani një libër i ri, ‘Messianic’ nga gazetari argjentinas Sebastian Fest dhe gazetari francez Alexandre Juillard, sugjeron se presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin nuk ishte i kënaqur me veprimet e Martinezit – dhe pyeste veten pse shoku i tij i skuadrës nga Argjentina, Lionel Messi – gjithashtu kolegë me Mbappen në PSG – nuk ndërhyri për ta ndaluar atë.

Siç raportohet në Mundo Deportivo, Ceferin tha: “Nuk e kuptoj pse Martinez u tall me Mbappen. Messi duhet t’i kishte thënë të tregonte respekt”.

“Në fund, Messi luan gjatë gjithë vitit me Kylian Mbappen”.

Pranoi ofertë 400 milionë euro në vit nga Al Hilal - Messi tashmë ka marrë vendim për të ardhmen
Lexo po ashtu Pranoi ofertë 400 milionë euro në vit nga Al Hilal - Messi tashmë ka marrë vendim për të ardhmen

“Nëse e shihni se si reagoi gjatë penalltive, nuk e kuptoj pse tallet me Mbappen, atë me kukullën dhe gjëra të tilla. Kjo nuk është sportivitet, ishte primitive dhe nuk më pëlqente, ka shtuar më tej ai.

Presidenti i UEFA-s e quajti gjithashtu vendimin e Martinezit për të vendosur trofeun e Dorezës së Artë para organit të tij gjenital, pak momente pas pranimit të çmimit si ‘një gjë të neveritshëm’. /Telegrafi/

Ceferin tha se gjesti i turpshëm i Martinez me trofeun e Dorezave të Artë ishte 'një gjë e neveritshme'

Në trend Sport

Më shumë
Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

La Liga
Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Serie A
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Ligat tjera
Trajneri i Napolit bllokon thashethemet për Osimhen, pas lidhjeve me Real Madridin

Trajneri i Napolit bllokon thashethemet për Osimhen, pas lidhjeve me Real Madridin

Serie A
Kalo në kategori