Polonia po blen pothuajse 1000 tanke, më shumë se 600 njësi artilerie dhe dhjetëra aeroplanë luftarakë nga Koreja e Jugut.

Kjo blerje po bëhet pjesërisht për të zëvendësuar pajisjet e dhuruara në Ukrainë për të ndihmuar Kievin të luftojë agresionin rus, ka thënë Ministria polake e Mbrojtjes për CNN, përcjell Telegrafi.

Marrëveshja, e cila pritet të shpallet zyrtarisht në Poloni të mërkurën, do të bëjë që Varshava të blejë 980 tanke të bazuara në modelin K2 të Koresë së Jugut, 648 obusë të blinduar vetëlëvizës K9 dhe 48 avionë luftarakë FA-50, tha ministria. Nuk do të konfirmonte vlerën e marrëveshjes.

Reklama

Ministria tha se këto automjete të blinduara do të zëvendësonin pjesërisht tanket e epokës sovjetike që Polonia i ka dhuruar Ukrainës për t’i përdorur në luftën e saj kundër Rusisë.

Reklama

Komentet e ministrisë për CNN vijnë pasi ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Błaszczak postoi në Twitter më 22 korrik se marrëveshja do të “rriste ndjeshëm sigurinë e Polonisë dhe forcën e ushtrisë polake”.

CNN thotë se ka kontaktuar me Administratën e Programit të Blerjes së Mbrojtjes së Koresë së Jugut dhe prodhuesit e armëve të përfshirë për koment.

Chun In-Bum, një gjeneral i Koresë së Jugut në pension, tha se marrëveshja me Poloninë është pakti i vetëm më i madh i Seulit për eksportin e armëve ndonjëherë.

Reklama

Ai vlerësoi gjithashtu armët e përfshira. /Telegrafi/