LAJMI I FUNDIT:

Pioli mendon ndryshimin e taktikave për t’i dhënë fund krizës së Milanit

Pioli mendon ndryshimin e taktikave për t’i dhënë fund krizës së Milanit

Stefano Pioli thuhet se mund të përdorë dy sisteme të ndryshme në ndeshjet e ardhshme, duke shpresuar t’i japë fund formës së keqe të Milanit.

Kuqezinjtë kthehen në stërvitje nesër pas humbjes 3-0 në përballjen ndaj Interit të mërkurën në kuadër të finales së Superkupës së Italisë.

Fillimi i vitit i Milanit ka qenë i tmerrshëm, pavarësisht humbjes së tyre në derbi. Ata kanë fituar vetëm një ndeshje, duke barazuar kundër Romës dhe Lecces dhe duke u përballur me eliminimin e Kupës së Italisë nga Torino.

Kampionët aktual të Serie A duken më të prekshëm se vitin e kaluar, kështu që Pioli thuhet se po mendon të ndryshojë sistemin për ndeshjet e ardhshme.

Sipas La Gazzetta dello Sport, Pioli mund të kalojë në sistemin 4-3-3 kundër Lazios të martën. Në letër, ky formacion i ri do t’i lejonte kuqezinjtë të mbuloheshin më shumë në qendër të mesfushës.

Reklama

Rade Krunic do të rikthehet në stërvitje nesër, kështu që ai do të jetë në dispozicion kundër Lazios javën e ardhshme dhe mund të fillojë në mesfushë së bashku me Sandro Tonalin dhe Ismael Bennacer, të cilët vuajtën kundër Interit.

Një tjetër opsion për Piolin është formacioni 4-4-2 i cili do t’i ofronte më shumë mbështetje sulmuesit qendror Olivier Giroud.

Charles De Ketelaere, Brahim Diaz, Ante Rebic, Divock Origi dhe madje edhe Rafael Leao është ndër partnerët e mundshëm të sulmuesit francez, i cili ka shënuar nëntë gola në 24 ndeshje këtë sezon, por ende nuk e ka gjetur rrjetën në 2023. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Xavi e ka Messin në çdo plan për sezonin e ri - kështu do të dukej Barcelona me argjentinasin në një pozitë më të tërhequr

Xavi e ka Messin në çdo plan për sezonin e ri - kështu do të dukej Barcelona me argjentinasin në një pozitë më të tërhequr

La Liga
Benjamini dardan në Japoni: Aventura te Shimizu S-Pulse, niveli i lartë i futbollit në Azi dhe dëshpërimi që askush nuk e kontakton që një vit nga Kosova

Benjamini dardan në Japoni: Aventura te Shimizu S-Pulse, niveli i lartë i futbollit në Azi dhe dëshpërimi që askush nuk e kontakton që një vit nga Kosova

Shkumbin Pireva
Megjithëse Greenwood u pastrua nga të gjitha akuzat për sulm ndaj të dashurës, Manchester United mori vendim të rëndë për anglezin e ri

Megjithëse Greenwood u pastrua nga të gjitha akuzat për sulm ndaj të dashurës, Manchester United mori vendim të rëndë për anglezin e ri

Premier League
Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

La Liga
Messi do ta ketë pagën te Barcelona katër herë më të vogël se sa që e ka te PSG

Messi do ta ketë pagën te Barcelona katër herë më të vogël se sa që e ka te PSG

Ligue 1
Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Ndërkombëtare
Kalo në kategori