LAJMI I FUNDIT:

Pësoi humbje të diskutueshme nga Fury, vjen lajmi i vitit për Ngannoun

Pësoi humbje të diskutueshme nga Fury, vjen lajmi i vitit për Ngannoun

Francis Ngannou do të renditet në top 10 nga WBC pas humbjes me vendim të diskutueshëm ndaj kampionit të peshave të rënda, Tyson Fury.

Ish-kampioni i UFC-së bëri një paraqitje mahnitëse në debutimin e tij në boks kundër britanikut, kur dyshja u ndeshën në Arabinë Saudite të shtunën mbrëma.

Kamerunasi ishte parashikuar një kundërshtar i dobët për Gypsy King dhe se do të mposhtej me lehtësi, por ndodhi e kundërta.


Francis Ngannou tallet keq me Tyson Furyn - ia përmend pingpongun
Lexo po ashtu Francis Ngannou tallet keq me Tyson Furyn - ia përmend pingpongun

Titulli i Furyt në peshën e rëndë WBC nuk ishte në linjë, por lufta vazhdoi në rekordet profesionale të të dyve. Trajneri i MMA i Ngannou, Dewey Cooper, zbuloi pas përleshjes se Mauricio Sulaiman, presidenti i WBC, i tha atij se legjenda e sporteve marciale mikse do të renditet mbi boksierët si Filip Hrgovic dhe Daniel Dubois.

“Absolutisht”, i tha Cooper, MMA Junkie kur u pyet nëse Ngannou mund të luftonte më pas me Deontay Wilder dhe Anthony Joshuan. “Mauricio Sulaiman, presidenti i WBC tha se do ta renditë atë në dhjetëshen e parë, sepse ai është më i mirë se shumica e në dhjetëshen e parë. Ai tha këtë në ring, kështu që absolutisht do ta shihni përsëri”.

Tyson Fury shmang një humbje të turpshme ndaj Francis Ngannou, fiton në mënyrë kontroverse
Lexo po ashtu Tyson Fury shmang një humbje të turpshme ndaj Francis Ngannou, fiton në mënyrë kontroverse

Ngannou pritet të kthehet në MMA vitin e ardhshëm për debutimin e tij në PFL, por tani ka një numër ndeshjesh emocionuese për të bërë për të në rrethin katror.

Cooper ishte i zhgënjyer për rezultatin, por premtoi se Ngannou do të kthehet në ring edhe më i mirë pas debutimit të tij jashtëzakonisht mbresëlënës. /Telegrafi/