Vetëm në ShBA, rreth 40 milionë të rritur vuajnë nga çështjet e shëndetit mendor. Gjatë viteve, shumë e më shumë të famshëm kanë folur për betejat e tyre personale me shëndetin mendor dhe ndikimi në tifozët e tyre ka qenë mahnitës. Duke pasur ankth dhe sulme paniku është bërë kaq e zakonshme që shumica e njerëzve e kanë përjetuar atë së paku një herë në jetën e tyre. Gjatë atyre kohërave është me të vërtetë e rëndësishme të dini se nuk jeni vetëm.

Reklama

Bright Side zgjodhi të tregojë disa nga historitë më të fuqishme të njerëzve të famshëm që luftuan këto beteja dhe fituan. Zbulimet e tyre në lëvizje janë dëshmi se askush nuk është mbinjerëzor dhe nganjëherë ne duhet vetëm të marrim një pushim.

Reklama
Reklama

1. Emma Stone vuajti nga sulme të rënda paniku

Aktorja e ëmbël dhe e talentuar që e duam, Emma Stone, u hap gjatë një interviste duke treguar për sulmet e panikut me të cilat ajo ka luftuar në të kaluarën. Gjithçka filloi kur ajo ishte një fëmijë, shumë kohë para se të niste karrierën e saj të aktrimit. Ajo kujtoi: “Herën e parë që kisha një sulm paniku, isha ulur në shtëpinë e mikut tim dhe mendova se shtëpia po digjej”.

Katërmbëdhjetë rastet kur stilistët përdorën të njëjtat veshje për aktorët në filma të ndryshëm Katërmbëdhjetë rastet kur stilistët përdorën të njëjtat veshje për aktorët në filma të ndryshëm

Ajo gjithashtu kujton se ka frikë për gjithçka, nëna e saj është pranë saj dhe se kjo betejë e gjatë trevjeçare mbaroi pas terapisë së gjerë.

Reklama

2. Jennifer Lawrence foli për ankthin e saj

Jennifer Lawrence mund të konsiderohet “fëmija i lumtur” i Hollivudit, por ajo nuk ishte gjithmonë kështu, përkundrazi. “Nuk u pranova. Gjithmonë kam pasur vetëm një ankth të çuditshëm. E urrej pushimin. Nuk më pëlqente të dilja jashtë. Party-t me të vërtetë më theksuan”, shtoi ajo.

Reklama

Megjithëse kishte terapi dhe medikamente, ajo që e ndihmoi më shumë ishte të aktronte. “Më në fund gjeta diçka që njerëzit më thoshin se isha mirë në të cilën kurrë nuk e kisha dëgjuar”, tha ajo.

3. Taylor Swift kishte sulme ankthi

Pak para se ajo të bëhej tridhjetë vjeçe, Taylor Swift zbuloi disa nga mësimet që mësoi në rrugën e saj për t’u bërë këngëtare e famshme. Ylli i popit kishte vetëbesim vërtetë të ulët, duke urryer çdo gjymtyrë të trupit të saj. Pak nga pak ajo rrëfeu se ajo kishte filluar të menaxhonte ankthin e saj, e donte veten, dhe kurrë nuk u ndal duke u përpjekur, edhe kur ajo dështoi.

Reklama

“Çdo ditë përpiqem të kujtoj veten për të mirën në botë dhe për dashurinë që unë dëshmoj”, thotë ajo. “Mësova të bllokoja disa zhurma”, deklaroi këngëtarja për komentet e urryera dhe kritikat e përafërta që ajo merr në internet. Dashuria e ndihmoi të dilte nga kjo krizë sentimentale.

Reklama

4. Oprah Winfrey bisedoi hapur për depresionin e saj

Prezantuesja e famshme dhe personat e televizorit shpesh kanë folur publikisht për çështjet personale mendore. Gjatë një interviste, Oprah zbuloi se pasi mësoi se filmi i saj i dashur dështoi, filloi një periudhë shumë e vështirë për të. “Pastaj fillova të zhytesha në ushqim dhe depresion duke shtypur të gjitha ndjenjat e mia”, tha ajo.

Reklama

Më vonë, së bashku me princin Harry, ata vendosën të bashkoheshin për të krijuar një dokumentar në “Apple TV” për të gjithë ata që vuajnë nga sëmundjet mendore në heshtje.

5. J.K Rowling vuante nga depresioni

Shumë vite më parë, shkrimtarja e famshme dhe e admirueshme e Harry Potter, J.K Rowling, dha një intervistë shumë të hapur për Oprah Winfrey duke folur për përpjekjet e saj për të dalë nga depresioni. Pas martesës së saj të parë, të cilën ajo e cilësoi si “të shkurtër dhe katastrofike”, ajo u përpoq që t’i arrijë vetë gjërat si një nënë e vetme. “Kam pasur një fëmijë shumë të vogël dhe pastaj shkova drejt varfërisë dhe depresionit”, tha ajo.

Reklama
Reklama

Shkrimi i saj, këshillimi, dhe më pas, burri i duhur nga ana e saj, ishin gjërat që e ndihmuan të ngrihej në sipërfaqe. J.K Rowling kurrë nuk ndalon të tregojë mbështetjen e saj për fansate saj. Sapo ajo shkroi në Twitter për një fans që vuante nga depresioni, se “një qenie njerëzore e tillë unike dhe e vlefshme meriton lumturi. Kërkoni ndihmë. Mos luftoni vetëm. Perqafim i madh”.

6. Mariah Carey u shtrua në spital për çrregullimin e saj bipolar.

View this post on Instagram

Good mornting! 😄

A post shared by Mariah Carey (@mariahcarey) on Mar 3, 2017 at 11:39pm PST

Mariah Carey pranoi gjatë një interviste ekskluzive se ajo vuan nga çrregullimi bipolar. “Unë nuk dua ta besoj”, tha ajo, “deri kohët e fundit kam jetuar në mohim dhe izolim dhe në frikë të vazhdueshme që dikush do të më ekspozojë”. Beteja e saj ka qenë vërtet e ashpër dhe ajo ishte shtruar në spital për disa kohë, një ndarje mendore.

Reklama
Reklama

Këngëtarja zbuloi se ajo që e ndihmoi më shumë, përveç terapisë, ishte fakti se po rrethonte veten me njerëz pozitivë duke bërë atë që bën më mirë, duke bërë muzikë.

7. Amanda Seyfried ishte e hapur për trajtimin kundër depresionit gjatë shtatzënisë së saj

Aktorja e re është treguar e hapur në të kaluarën dhe vazhdon ta bëjë këtë, në lidhje me çështjet e saj të shëndetit mendor. Amanda Seyfried foli në ‘podcastin’ e përgatitur të Dr. Berlins për vendimin e saj për të mos ndaluar trajtimin e saj kundër depresionit gjatë shtatzënisë së saj. Ajo tha se ajo ishte diagnostikuar me OCD (çrregullim obsesiv-kompulsiv) dhe ankth kur ishte 19 vjeçe, kështu që gjithmonë ka qenë e vështirë për të që të mos ketë frikë për gjëra që nuk ndodhin sipas planit.

Reklama
Reklama

“Kam frikë se do të humbas kontrollin e trupit tim. Ishte një nga momentet më të mira të jetës sime, kur unë u diagnostikova” sepse, siç thotë ajo, tani mund të ndihej e lirë. “Unë tani funksionoj me të vërtetë mirë!”, tha ajo.

8. Lena Dunham tregoi haptazi për OCD-në e saj dhe se si ushtria e ndihmoi atë

Krijuesja e talentuar dhe aktorja në serinë “Girls” kurrë nuk u përpoqën të fsheh betejat e saj personale me shëndetin mendor. Në faqen e saj në Instagram, ajo dikur shkruante se stërvitja ishte një nga ndihmësit kryesorë gjatë betejës së saj me OCD, ankth dhe depresion. Ajo gjithashtu fton fansat e saj të bëjnë të njëjtën gjë, sepse edhe nëse “është e çmendur kur njerëzit u thonë që të ushtroni”, nuk ka të bëjë me krijimin e trupit të përsosur, është e gjitha për trurin.

Reklama
Reklama

Gjatë një interviste, ajo rrëfen se ajo ka qenë në terapi që nga mosha shtatë vjeçare, gjë që e ndihmoi shumë të rritet me tronditjen e trupit dhe ngacmimin që kishte marrë. Ajo deklaroi në mënyrë specifike: “Njerëzit më thërrasin të majmë dhe të shëmtuar, dhe kam jetuar. Dhe tani, vazhdoj të jetoj”.

9. Sia ka ankth shoqëror

Këngëtarja e famshme e muzikës pop kurrë nuk e ka fshehur ankthin e saj shoqëror dhe shqetësimin për të qenë në publik. Në fazat e hershme të karrierës së saj, ajo madje shkruajti në Twitter: “Unë kam një çrregullim ankthi të madh dhe unë po përpiqem të kujdesem për psikikën time. Unë do të nënshkruaj gjëra që ju … më jepni, por unë nuk mund të rri”.

Reklama

Gjatë një interviste, ajo nuk pranoi të pozonte për ballinën dhe u shfaq në kopertinën e “Billboard Magazine” me një qese mbi kokën e saj. Ajo gjithashtu është diagnostikuar me çrregullime bipolare dhe ka luftuar me disa varësi për shumë vite.

10. Miley Cyrus ishte gati të dilte nga sulmet e saj të ankthit

Miley Cyrus mund të duket si një grua super e lumtur dhe energjike, por gjërat kanë qenë të vështira për të, pranon ajo. “Kisha sulme ankthi. Nxehesha shpejt, ndjehesha sikur të isha gati të dilja jashtë apo të nxisja”, pohoi ajo në një intervistë.

Siç i tha gazetarit, ëndrra e saj është më e madhe se të tregosh një trup të përsosur: “Ëndrra ime është të shpëtojë botën”, tha ajo.

11. Demi Lovato trajtoi çrregullimin e saj të ankthit dhe depresionin nëpërmjet stërvitjes dhe meditimit

Demi Lovato është një nga personazhet më të admirueshme dhe të ndershme. Ajo është gjithmonë e tregon të vërtetën rreth luftës së saj personale me çrregullimet e ankthit dhe depresionit, për të ndihmuar njerëzit e tjerë të gjejnë paqe si ajo. Gjatë një interviste, ajo tregoi se ajo që e lëndon më së shumti është stigma e sëmundjes mendore. “Ka një mungesë, dhembshuri për njerëzit që kanë sëmundje mendore dhe ka shumë paragjykime”.

Ushtrimet ndihmuan që të largohet ankthi i saj, gjithashtu piktura, të shkruajturit muzikë dhe meditimi ishin pjesë e mënyrës së saj për të shëruar veten. Ajo madje nisi një projekt në lidhje me këtë çështje me titullin “Be Vocal”, ku njerëzit janë të ftuar të flasin për çrregullimet e tyre në mënyrë që të marrin ndihmë dhe të ndihmojnë njerëzit e tjerë.

12. Kristen Stewart tha se ajo kishte sulme paniku

Kristen Stewart është e njohur më së shumti për paraqitjen e saj në “Twilight”. Aktorja e re ka luajtur në filma të tjerë, dhe është shfaqur në klip dhe reklama që atëherë. Ajo që shumica e njerëzve nuk mund të dijnë është fakti se ajo vuajti nga sulme të rënda paniku gjatë jetës së saj.

“Pata aq shumë stres dhe periudha të grindjeve. Unë kisha sulme paniku … Unë gjithnjë kisha një dhimbje stomaku”, tha ajo. “Unë sigurisht shpresoj se çdo gjë që po ndodh tani do të funksionojë …” tha ajo në një intervistë.

13. Khloe Kardashian ushtroi stërvitje si terapi për shëndetin mental

Khloe Kardashian ka qenë gjithashtu duke luftuar me ankth. Ajo që e ndihmoi më së shumti, siç pretendon ajo në një nga intervistat e saj të shumta, ishte palestra. “Kur jam nervoz dhe ndihem sikur gjithçka po mbyllet, shkoj në palestër”, tha ajo.

Personat e famshëm të televisionit ftojnë njerëzit të ndërtojnë një rutinë stërvitore për të ndërtuar endorfine që do të sjellin lumturi mbrapa. “Unë ju premtoj, palestra ka marrë aq shumë nga stresi im. Ajo më ka ndihmuar të më qetësojë”, shtoi ajo.

14. Catherine Zeta-Jones zbuloi se ajo është bipolare

Kemi dashur dhe admiruar Catherine Zeta-Jones gjatë viteve për filmat e saj, por pak mund të jenë të vetëdijshëm për betejën e saj të përditshme me çrregullimin e saj bipolar. “Nuk është e lehtë … por me probleme të tilla që bëhen publike, shpresoj që të sëmurët e tjerë do të dinë se është plotësisht e kontrollueshme”, tha aktorja.

Ajo gjithashtu foli për stigmën e lidhur me problemet e shëndetit mendor dhe ftoi njerëzit të flisnin hapur rreth çështjeve të tyre dhe të kërkonin ndihmë dhe trajtim.

15. Sophie Turner luftoi me depresion

Sophie Turner, e njohur nga roli i saj në “Game of Thrones”, dha një intervistë vërtetë emocionale për Dr Phil, duke folur për gjendjen e shëndetit të saj mendor. Aktorja e talentuar zbuloi se si ajo dhe familja e saj e ngushtë kanë vuajtur nga depresioni për rreth pesë ose gjashtë vjet tani. “Unë fillova të luftoja me depresionin kur isha rreth 17 vjeçe”, tha ajo.

Partneri i saj Joe Jonas, e ka ndihmuar shumë në betejën e saj dhe siç e përshkroi kaq ëmbël: “Kur dikush t’ju thotë se ju don çdo ditë … Unë mendoj se ju e doni veten pak më shumë”. /Telegrafi/