Përdorimi i balonave për të bërë zhurmën e përbindëshit të egër, proshuta e skuqur për të bërë tinguj të rënies së shiut dhe selino e freskët për të tingëlluar si thyerja e eshtrave, janë të gjitha pjesë e efekteve të tingullit. Artistët e filmave bëjnë një punë të jashtëzakonshme të përdorimit të sendeve të përditshme për të rikrijuar tinguj të veçantë që përdoren në filmat tanë të preferuar. Improvizimi dhe imagjinata e pafund i ndihmojnë ata të na japin një përvojë të jashtëzakonshme të shikimit të filmit. Ata janë magjistarët e vërtetë!

Bright Side është mahnitur nga puna e bërë nga artistët e e efkteve të filmave dhe ju fton të merrni një vështrim mbi profesionin e tyre.

Pesëmbëdhjetë të famshmit që ndryshuan për mirë kur ndërruan modelin e tyre të flokëve Pesëmbëdhjetë të famshmit që ndryshuan për mirë kur ndërruan modelin e tyre të flokëve

1. Ulërimat e përbindëshave – fërkimi me një tullumbace

Për të rikrijuar një gjëmim të ndërlikuar, përdoret diçka me të vërtetë e padëmshme – një tullumbace e thjeshtë! Për shembull, në xhirimet e filmit “Godzilla” në vitin 2014, artistët e efekteve vizuele përdornin një tullumbace të fryrë për të bërë shumicën e tingujve të tyre të zhurmshëm. Ata e fërkuan atë dhe regjistruan rezultatin.

2. Tingujt e shiut – proshuta e skuqur

Ndonjëherë artistët e efekteve nuk kanë nevojë të presin për kushte të këqija të motit për të regjistruar tinguj shiu. Në fakt, ndonjëherë tingujt e shiut të vërtetë nuk janë aq të zëshëm sa duhet. Në këtë rast, tingulli i fërgimit të proshutës në një tigan është thjesht perfekt. Ata gjithashtu mund të përdorin tingullin e orizit në rënie për të njëjtin qëllim.

3. Tinguj dërrmues – selino

Tingulli i thyer eshtrave ose shtypjes së sendeve nën këmbët e një krijese të madhe nuk kërkon të dëmtojë ndokënd. Në realitet, është më njerëzore – ata thjesht përdorin një copë selino. Tingujt e saj janë perfekte për të imituar ndonjë gjë të çuditshme dhe nuk do të dyshoni kurrë për ndryshimin!

4. Tingujt e hapave të kalit – arrë kokosi

Kur trokisni mbi një arrë kokosi të thatë dhe të zbrazët, ajo bën një tingull të njohur. Po, janë hapat e kalit ndërsa godasin tokën. Ky mjet i improvizuar mund të ndihmojë në krijimin e çdo lloj ritmi me çdo humor.

5. Tingulli i gjuajtjeve dhe zëvendësimit të shigjetave – bambu

Është e vështirë të kapësh tingullin e shigjetave fluturuese gjatë xhirimeve. Ajo që është edhe më e vështirë është të jesh në gjendje të kapësh tingullin e drejtimit të ulët në shigjeta. Në këtë situatë, një shkop i vogël bambuje mund të kursejë ditën. Duke tundur shpejt këtë shkop para një mikrofoni, artistët e efekteve arrijnë të kapin efektin e nevojshëm.

6. Tingulli i të shtënave me armë zjarri – makinë shtypëse

Një makinë shtypëse e rëndë është një objekt i përsosur për të krijuar tingullin e një arme zjarri. Ai i lejon një artisti të kontrollojë skenën dhe të shtojë pak a shumë efekte speciale në të. Së bashku me tingullin, prodhuesit janë në gjendje të rikrijojnë tingullin më origjinal, emocionues të armës.

7. Ecja në dëborë – miell misri

Ecja në dëborë të freskët dhe dëborë tingëllon vërtet e mahnitshme. Mielli i misrit është një zëvendësim i shkëlqyeshëm për ta rikrijuar atë brenda një studio. Artistët derdhin një sasi të madhe të saj në një kuti të madhe, veshin disa këpucë speciale dhe fillojnë të shkelin.

8. Tinguj të bubullimave – fletë alumini

Objekte të ndryshme mund të përdoren për të krijuar tinguj realistë dhe një prej tyre është një fletë e madhe me letër alumini. Lëkundja e tij përpara një mikrofoni mund të kujtojë dëgjuesit e bubullimave. Pas shtimit të disa efekteve anësore, kjo mund të përdoret për filmat që shfaqin kushte të këqija të motit.

9. Tinguj të goditjeve – copa mishi

Nuk duhet të krijohen mavijosje gjatë këtij procesi. Për të krijuar tingujt e shuplakave dhe goditjeve, artistët përdorin mish të papjekur që bie në një sipërfaqe të vështirë. Një version më njerëzor mund të bëhet duke përdorur një libër të madh, megjithëse ata gjithashtu duhet ta heqin atë tek diçka e vështirë.

10. Lëkundja – varet e ndryshkut

Tingujt e lëkundur mund të përdoren në filma të ndryshëm për të krijuar një atmosferë të tensionuar. Për këtë, artistët e efekteve përdorin gjëra të tilla si varet e ndryshkura. Ata gjithashtu i përdorin këto për të krijuar tingujt e dyerve të vjetra, të çuditshme. Ky tingull është ideal për të zhdukur filmat e frikshëm.

11. Tinguj e rrahjeve të zemrës – koshi i plehrave

Shumë momente prekëse ose të frikshme kërkojnë tingullin e rrahjeve të zemrës për ta bërë situatën më emocionuese. Koshet plastike të plehrave mund të mos jenë aq romantike, por ato janë të shkëlqyera në krijimin e tingullit të nevojshëm të rrahjeve të zemrës. Artistët i kapërcejnë ato dhe shtypin në mënyrë ritmike në pjesën e poshtme për të arritur rezultatin e dëshiruar.

12. Tingujt e puthjeve – puthja në dorë dhe krah

Kjo teknikë e artistëve të efekteve është argëtuese, e shpejtë dhe e lehtë. Për të krijuar një tingull të këndshëm të puthjes, artistët shpesh do të puthin duart e tyre. Ata u japin këtyre duarve një zbrazje për të krijuar një moment romantik, plot dashuri dhe afsh! Për rezultate edhe më të mira ata mund të aplikojnë edhe pak ujë në buzët e tyre përpara se të puthin duart.

13. Tingulli i një trupi që bie – libra të mëdhenj

Normalisht, një trup që bie mbi tokë bën një tingull të ngatërruar. Artistët e efekteve përdorin një metodë të lehtë për të rikrijuar këtë tingull pa shkaktuar ndonjë dhimbje duke përdorur libra të mëdhenj. Duke i bërë këto libra të bien ose madje të përplasen në tokë ose sipërfaqe të tjera, ata arrijnë tingullin e nevojshëm.

14. Tinguj zjarri të ashpër – mbështjellës flluskë ose letër gatimi

Zjarri i vërtetë nuk bën që gjithnjë të ketë zhurmë çuditëse, megjithëse ato akoma tingëllojnë vërtet qetësuese dhe nganjëherë të kënaqshme. Përfundimi i flluskës së butë ose letrës pjekëse vjen në dispozicion për të krijuar një atmosferë të përshtatshme për çdo film. Por procesi nuk është saktësisht relaksues për artistët e efekteve.

15. Tingulli i plasaritjes së vezëve – konet e akulloreve

Një kon i thatë i akullores përdoret për të krijuar tingullin e një lëvore me vezë. Në disa filma, krijesa të ndryshme çelin nga vezët e ndryshme. Në këtë rast, artistët veshin doreza gome të mbuluara në sapun të lëngshëm – një tingull i lagësht është i garantuar! /Telegrafi/