LAJMI I FUNDIT:

Pesë sukseset e Luis Enrique si trajner i Spanjës

Pesë sukseset e Luis Enrique si trajner i Spanjës

Pas dy rezultateve të këqija të Kombëtares së Spanjës në dy ndeshjet e para të grupit në Euro 2020, ka pasur presion të pabesueshme në trajnerin Luis Enrique në ndeshjen e tretë dhe vendimtare me Sllovakinë.

Enrique ka arritur të mënjanoj gjithë presionin mbi të dhe ekipin, duke fituar me rezultat të thellë ndaj Sllovakisë dhe duke kthyer në formë dhe harmoni ekipin pikërisht në kohën e duhur.

Sigurisht, mbetet në ankth nga një pjesë e mbështetësve të Spanjës që Adama Traore nuk është përdorur ende, por me Spanjën që shkon në fazën e eliminimit direkt, është e lehtë të shohësh se çfarë ka bërë mirë ish-trajneri i Barcelonës.

Gazeta spanjolle Marca ka listuar pesë sukseset e Enriques si trajneri i Spanjës, ndërsa Telegrafi ua sjell më poshtë ato.

Super kompjuteri i ‘Opta Stats’ zbulon shanset e çdo kombëtareje për të fituar Euro 2020 – Franca mbetet favorite, Anglia e teta
Lexo po ashtu Super kompjuteri i ‘Opta Stats’ zbulon shanset e çdo kombëtareje për të fituar Euro 2020 – Franca mbetet favorite, Anglia e teta

1.Grupi është më i bashkuar se kurrë

Në çdo moment të vetëm, Enrique i ka dhënë përparësi ekipit si një grup, edhe kur ai po bënte zgjedhjet e tij të fundit të skuadrës.

Detaji i thirrjes së vetëm 24 lojtarëve në vend të 26 të lejuarve nga UEFA ishte një gjest i cili u vu në dyshim, megjithëse ishte për shkak se Enrique nuk donte të linte lojtarët jashtë skuadrës për ditën e ndeshjes.

Qëllimi i Enriques ishte të formonte një kolektiv që do të ishte më i fortë se shuma e pjesëve të saj individuale. Vetëm një budalla nuk do të shihte që nuk ka shumë cilësi në këtë skuadër spanjolle. Ditët e Xavit, Iniestas, Fabregasut, David Villas, Torresit dhe të tjerë janë zhdukur. Kjo ishte një gjeneratë unike, për të mos u përsëritur për një kohë.

Kështu Enriques u është dashur t’u japë lojtarëve besim dhe asnjë lojtar nuk ka pasur nevojë për atë mbështetje më shumë se Alvaro Morata.

2.Pritja për Busquets ka qenë e vlefshme

Pas infektimit me COVID-19 në prag të turneut, do të kishte qenë një vendim i lehtë për të zëvendësuar mesfushorin e Barcelonës, megjithatë ish-trajneri i tij tregoi durim me veteranin.

Ai e dinte se sa i rëndësishëm ishte Busquets për ekipin, dhe kthimi i tij u festua nga pjesa tjetër e lojtarëve, veçanërisht pasi ajo lejoi Spanjën të luante në mënyrë më efikase në posedim kundër Sllovakisë.

3.Besimi i tij i verbër në Morata

Sapo gjyqtari akordoi një penallti për Spanjën, Enrique ishte i qartë … Morata do ta ekzekutonte. Edhe pse ish-sulmuesi i Chelseat e humbi atë, trajneri shfaqi përsëri besim tek ai.

Morata është një individ unik. Talent i madh, por me mungesë të vetëbesimit të palëkundur që zakonisht i heq lojtarët nga loja në vitet e tyre formuese. Morata nuk i merr pengesat mirë, dhe shanset e tij të humbura në Euro 2020 e kanë lënduar atë, veçanërisht me tifozët që i hipin në shpinë.

Luis Enrique, për meritat e tij, nuk do të lejonte që të ndodhte kjo dhe u kërkoi tifozëve që të qëndronin pas lojtarit, si dhe linjës së tij të famshme ‘Morata dhe 10 të tjerë’ në një konferencë për shtyp.

4.Përzgjedhja e Unai Simon dhe mbajtja e vendimit

Julen Lopetegui u lidh në nyje duke u përpjekur të vendoste midis David de Gea dhe Kepa Arrizabalaga gjatë kohës së tij si trajner i Spanjës, dhe e njëjta gjë dukej se do t’i ndodhte edhe Enriques kur ai mori detyrën fillimisht.

Magjia e tij e dytë në krye të Spanjës e ka parë trajnerin të shfaqë më shumë qartësi në situatë, duke zgjedhur Unai Simon si portierin e tij numër një dhe duke mos dalë nga ajo zgjedhje.

Si të tillë të gjithë e dinë se ku qëndrojnë dhe Simon e ka shlyer këtë besim me shfaqje të mira. Ai nuk ka pasur shumë për të bërë në këtë turne, duke lënë pranuar vetëm një gol, por prania e tij frymëzon besim.

5.Trajneri spanjoll është udhëheqësi i gjithçkaje

Trajnerët duhet të jenë udhëheqës, ata duhet të motivojnë ata me të cilët po punojnë dhe nuk ka asnjë shenjë dyshimi nga asnjë lojtar që kur u kthye Enrique.

Ai ka marrë vendime të forta, të cilat mund të jenë ose jo të drejta, por ai i ka qëndruar bindjeve të tij dhe lojtarët e njohin atë.

/Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Çfarë po ndodh? Mbappe shihet në Barcelonë duke nënshkruar autografe për tifozët

Çfarë po ndodh? Mbappe shihet në Barcelonë duke nënshkruar autografe për tifozët

Ndërkombëtare
Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Bundesliga
La Liga pa mëshirë: Barcelonës i është ulur sërish buxheti i pagave, Real Madridi mund të shpenzojë 500 milionë më shumë

La Liga pa mëshirë: Barcelonës i është ulur sërish buxheti i pagave, Real Madridi mund të shpenzojë 500 milionë më shumë

La Liga
Bayern Munichu merr vendim përfundimtar për trajnerin Thomas Tuchel

Bayern Munichu merr vendim përfundimtar për trajnerin Thomas Tuchel

Bundesliga
Lëndohet lojtari më i pasur në botë, futbollisti me 20 miliardë euro pasuri

Lëndohet lojtari më i pasur në botë, futbollisti me 20 miliardë euro pasuri

Ndërkombëtare
“Nuk do të shkojë askund” – drejtori i Bayer Leverkusen lë me gishta në gojë Liveroolin dhe Bayern Munichun

“Nuk do të shkojë askund” – drejtori i Bayer Leverkusen lë me gishta në gojë Liveroolin dhe Bayern Munichun

Bundesliga
Kalo në kategori