LAJMI I FUNDIT:

Super kompjuteri i ‘Opta Stats’ zbulon shanset e çdo kombëtareje për të fituar Euro 2020 – Franca mbetet favorite, Anglia e teta

Super kompjuteri i ‘Opta Stats’ zbulon shanset e çdo kombëtareje për të fituar Euro 2020 – Franca mbetet favorite, Anglia e teta

Shanset e çdo skuadre për të fituar Kampionatin Evropian ‘Euro 2020’ janë zbuluar nga modeli i detajuar i parashikimit të ‘Opta Stats Perform’ – dhe Anglia është vetëm e teta në listën e fituesve të mundshëm, me Francën favorite.

Reklama

Secili vend garues tani ka luajtur dy ndeshje dhe duke shkuar në ndeshjet finale të grupeve, kompjuteri në Opta ka dhënë shanset e fituesve më të mundshëm të turneut bazuar në performancat e ekipit dhe rrugën e mundshme drejt fitores.

Franca mbetet favorit, pavarësisht barazimit të saj me Hungarinë, me një shans prej 23.3 për qind të suksesit. Por, Gjermania është zhvendosur në vendin e dytë me 12.2 për qind shanse, ndërsa Anglia është e teta në listë me një mundësi prej vetëm 5.4 për qind të ngritjes së trofeut.

Duke parë performancat e fundit dhe historike të ekipit, modeli i Opta-s “konsideron forcën e kundërshtarëve dhe vështirësinë e ‘rrugës për në finale’ duke përdorur gjasat e rezultatit të ndeshjes”.

Ndërsa Grupi F është etiketuar si ‘grupi i vdekjes’ pasi përmban Francën, Gjermaninë dhe Portugalinë, modeli i statistikave llogarit qartë se të tre ekipet ka të ngjarë të kualifikohen, pasi portugezët janë favoritët e tretë me 10.6 për qind mundësi suksesi pavarësisht humbjes 4-2 nga Gjermani të shtunën.

EURO 2020: 30 fakte interesante që duhet t'i dini para fillimit të Kampionatit Evropian
Lexo po ashtu EURO 2020: 30 fakte interesante që duhet t'i dini para fillimit të Kampionatit Evropian

Spanja është në vendin e katërt, megjithë barazimin në të dy ndeshjet e para në Euro, ndërsa Belgjika dhe Holanda janë përkatësisht në vendin e pestë dhe të gjashtë pasi fituan dy nga dy ndeshjet e zhvilluara.

Në fund të listës gjenden Maqedonia e Veriut me një shans prej 0 për qind për të fituar Euro 2020, ndërsa Skocia nuk shkon shumë më mirë me 0.04 për qind pavarësisht barazimit të tyre me Anglinë në Wembley.

24.Maqedonia e Veriut – 0%

23.Turqia – 0,01%

22.Hungaria – 0,04%

21.Skocia – 0,04%

20.Sllovakia – 0,1%

19.Finlanda – 0.2%

18.Austria – 0.3%

17.Republika Çeke – 0.3%

16.Polonia – 0.6%

15.Ukraina – 0.6%

14.Kroacia – 0.9%

13.Suedia – 1.4%

12.Rusia – 1.6%

11.Zvicra – 1.6%

10.Uellsi – 1.9%

9.Danimarka – 4.0%

8.Anglia – 5.8%

7.Italia – 6.8%

6.Holanda – 7.7%

5.Belgjika – 9.9%

4.Spanja – 10.2%

3.Portugalia – 10.6%

2.Gjermania – 12.2%

1.Franca – 23.3%

/Telegrafi/

Luani dhe fitoni shpërblime këtu >

Më shumë lajme nga kampionati Euro 2020 >

Në trend Sport

Më shumë
“Është e vështirë të kuptosh”, Mourinho ‘shfryn’ ndaj Renato Sanchesit

“Është e vështirë të kuptosh”, Mourinho ‘shfryn’ ndaj Renato Sanchesit

Serie A
Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Premier League
Aksidentohet autobusi i KFF Jakova, lëndohet tetë futbolliste dhe trajneri

Aksidentohet autobusi i KFF Jakova, lëndohet tetë futbolliste dhe trajneri

Sport vendor
Warren Zaire-Emery apo 'roboti' i Luis Enriques, 17-vjeçari i pazëvendësueshëm te PSG

Warren Zaire-Emery apo 'roboti' i Luis Enriques, 17-vjeçari i pazëvendësueshëm te PSG

Ligue 1
Zbulohet klauzola sekrete në kontratën e re të Xavit me Barcelonën

Zbulohet klauzola sekrete në kontratën e re të Xavit me Barcelonën

La Liga
Tre shqiptarë në kërkim nga policia angleze, vodhën 300 mijë funte në shtëpinë e Sterlingut

Tre shqiptarë në kërkim nga policia angleze, vodhën 300 mijë funte në shtëpinë e Sterlingut

Ndërkombëtare
Kalo në kategori