Në një intervistë për Goal, Michael Yormark thotë se shumë nga emrat më të mëdhenj të futbollit duan të dinë më shumë se si zhvillohet loja (e marketingut).

Perceptimi i agjentëve të futbollit dhe organizatave të tyre shpesh rezulton të jetë i saktë.

Ajo mund të gjykohet me të drejtë si një botë fitimprurëse, e prerë dhe e fshehtë, por Roc Nation Sports International synon të sfidojë stereotipin.

Lukaku: Jay-Z më ka mësuar se si të qëndroj në maja, si të bëhem fitues Lukaku: Jay-Z më ka mësuar se si të qëndroj në maja, si të bëhem fitues

Roc Nation Sports International, divizioni i menaxhimit sportiv i Roc Nation, u bashkëthemelua nga legjenda e repit Jay-Z (Shaën Carter) dhe Juan Perez në vitin 2019.

Pas shijimit të suksesit në Shtetet e Bashkuara, marrjes së yjeve të futbollit, basketbollit dhe hokejit amerikan, kalimi në futbollin evropian ishte hapi tjetër logjik për agjencinë ambicioze.

Reklama
Reklama

Pasi ka marrë menjëherë klientë të profilit të lartë si Romelu Lukaku, Kevin De Bruyne, Tyrone Mings dhe Axel Witsel, Roc Nation Sports më pas hapi një zyrë në Londër.

Presidenti i kompanisë Michael Yormark beson se lojtarët dhe atletët nga fusha të ndryshme po tërhiqen nga Roc Nation Sports sepse ata janë të bashkuar në përpjekjen e tyre për të bërë një ndryshim të vërtetë.

“Yjet tanë duan të dëgjohen dhe të ndikojnë në lojë”, thotë Yormark për GOAL . “Ata duan të lënë një trashëgimi për brezin e ardhshëm”.

“Kam qenë me Rom (Lukaku) kohët e fundit pasi pata mundësinë që ai të takohej me Siya Kolisi, kapitenin e Kombëtares së Ragbit të Afrikës së Jugut”.

Agjencia e Jay-Z po e pushton botën e futbollit – disa nga lojtarët më të mirë janë tashmë pjesë e saj Agjencia e Jay-Z po e pushton botën e futbollit – disa nga lojtarët më të mirë janë tashmë pjesë e saj
Reklama

“Edhe pse luajnë dy sporte të ndryshme, të dy janë tashmë legjenda në sportet e tyre përkatëse. Të dëgjoje ata të flasin për sportet e njëri-tjetrit, dhe rritja që duhet të ndodhë brenda atyre sporteve, ishte absolutisht magjepsëse dhe mahnitëse”.

Reklama

“Për mua, ka një ndryshim të madh midis sporteve në Amerikë si NFL, NBA dhe NHL (hokej) dhe sporteve si futbolli dhe regbi në Evropë”.

“Lojtarët këtu në Evropë, sipas mendimit tim modest, nuk kanë një zë të vërtetë. Ky është qëllimi ynë në Roc Nation: të ndihmojmë lojtarët të përdorin platformën e tyre për të ndikuar në lojë”.

“Ndërsa na shihni që ne rritemi dhe lista jonë rritet, jo vetëm nga madhësia, por nga ndikimi, ne do t’i shtyjmë lojtarët tanë të përfshihen në vendimmarrjen kryesore në klubet e tyre dhe në nivel lige”.

Reklama

Kjo nismë vjen në kohën më të turbullt në historinë e qeverisjes së futbollit.

Vitin e kaluar, një grup prej 12 klubesh elitare u përpoqën të formonin një Super Ligë Evropiane të shkëputur (ESL), ndërsa FIFA aktualisht po shtyn idenë e një Botërori dy herë në vit, pavarësisht rezistencës nga shumica e tifozëve, lojtarëve, menaxherëve dhe klubeve.

Reklama
Të gjitha lajmet nga Romelu Lukaku Të gjitha lajmet nga Romelu Lukaku

Ekziston një shqetësim në rritje se mirëqenia e lojtarëve është pak më shumë se një çështje e vogël në sytë e organeve drejtuese të lojës.

Sigurisht, lojtarëve u kërkohet të luajnë gjithnjë e më shumë lojëra, duke rritur rrezikun e lëndimeve të rënda.

Reklama

Roc Nation Sports beson se roli i një agjencie nuk duhet të kufizohet në sigurimin që klientët e tyre paguhen mirë. Ata gjithashtu duan të mbrojnë lojtarët.

Sidoqoftë, Yormark pranon se Roc Nation Sports janë të interesuar vetëm të punojnë me lloje të caktuara të personazheve.

“Ne duam të jemi një agjenci aspiruese, kështu që kur fëmijët ëndërrojnë të luajnë për Manchester United, Manchester City, PSG ose Real Madrid, ata gjithashtu ëndërrojnë të përfaqësohen nga Roc Nation Sports”, shpjegon ai.

Reklama

“Nuk ka të bëjë me nënshkrimin e të gjithëve. Ka të bëjë me nënshkrimin e sportistëve të duhur që lidhen me atë që jemi, që lidhen me kulturën tonë, që duan të jenë pjesë e diçkaje të veçantë dhe unike”.

Të gjitha lajmet nga Kevin de Bruyne Të gjitha lajmet nga Kevin de Bruyne
Reklama

Si dhe Yormark, Roc Nation Sports krenohet me një ekip të talentuar ekspertësh të cilët janë të ngarkuar të sigurojnë që klientët të ndjehen të mbështetur në çdo aspekt të jetës së tyre.

Në të vërtetë, Alan Redmond, Shefi i Futbollit, Nathan Campbell, Drejtor Global i Rekrutimit të Futbollit dhe Sam Bailey, Drejtor i Social & Digital, po luajnë gjithashtu role kyçe në përpjekjet e Roc Nation Sports për të realizuar ëndrrën e tij për të ndryshuar futbollin për mirë. /Telegrafi/

Reklama