Të gjithë janë në pritje të ngjarjes më të madhe vjetore të filmit, Academy Awards, që në Dolby Theatre do t’i ndajë çmimet e edicionit të 90-të për arritjet më të mira në industrinë e filmit.

Reklama

Qëkur u bënë publike të gjitha nominimet nga Samuel Goldwyn Theater në Beverly Hills të Kalifornisë (më 23 janar), fansat, kritikët dhe njohësit e filmit dhanë parashikimet e tyre se kush mund të shpallet fitues.

(Foto: Getty Images)

Parashikimet për protagonistët në gjashtë kategoritë kryesore:

Aktorja më e mirë në rol dytësor
Mary J Blige (Mudbound)
Allison Janney (I, Tonya)
Lesley Manville (Phantom Thread)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
Octavia Spencer (The Shape Of Water)

Reklama

Aktori më i mirë në rol dytësor
Willem Dafoe (The Florida Project)
Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Richard Jenkins (The Shape Of Water)
Christopher Plummer (All The Money In The World)
Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Reklama

Regjisori më i mirë
Dunkirk – Christopher Nolan
Get Out – Jordan Peele
Lady Bird – Greta Gerwig
Phantom Thread – Paul Thomas Anderson
The Shape of Water – Guillermo del Toro

Të gjitha lajmet për OSCARS Të gjitha lajmet për OSCARS

Aktorja më e mirë në rol kryesor
Sally Hawkins (The Shape Of Water)
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Margot Robbie (I, Tonya)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Meryl Streep (The Post)

Reklama

Aktori më i mirë në rol kryesor
Timothee Chalamet (Call Me By Your Name)
Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
Daniel Kaluuya (Get Out)
Gary Oldman (Darkest Hour)
Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)

Filmi më i mirë
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Reklama

/Telegrafi/