Përbërësit:

– 1 vezë
– 1 të bardhë të vezës
– 3 lugë gjelle tërshërë e mbështjellë
– 3 lugë gjelle qumësht
– Pluhur kakao (nëse dëshironi palapeta çokollate)

Instruksionet:

– Kombinoni të gjithë përbërësit dhe përzieni mirë

– Mund ta gatuani palapetën me vaj ose pa të. Vendoseni brumin në tigan, mbulojeni me kapak dhe gatuajeni derisa secila anë të ketë marrë ngjyrë kafe.

– Palapetën mund ta shoqëroni me pemë të ndryshme. /Telegrafi/