Nëse jeni sprovuar me çështje si ankthi, depresioni ose pikëllimi, sigurisht që do të lidheni me këto tekste këngësh.

Shëndeti mendor është një temë kryesore në shumë arte sot, veçanërisht muzika, shkruan HuffPost.

Reklama

Ndërsa shoqëria jonë vazhdon ta prishë stigmën për të folur rreth luftërave, shumë figura publike po ndajnë përvojat e tyre me çështje si depresioni, ankthi dhe pikëllimi. Për muzikantët, kjo bisedë zhvillohet jo vetëm në intervista, por edhe në këngët e tyre.

Për të ndihmuar në nxitjen e vetëdijes dhe pranimin e shëndetit mendor, ne kemi rrumbullakuar 16 këngë me tekste rreth temave të tilla si terapia, depresioni, ankthi dhe më shumë.

Reklama

Këto janë disa nga këngët që do t’ju ndihmojnë ta kaloni këtë periudhë të vështirë. Mos harroni: Ju asnjëherë nuk jeni vetëm…

Reklama

“Now I’m In It” nga Haim

Këngëtarja Danielle Haim publikoi këngën me titullin “Now I’m In It” si një këngë që tregonte se si është e ka kaluar përvojën e saj me depresionin.

“Për motrat e mia dhe mua, ka pasur raste në jetën tonë ku ne kemi ndier sikur kemi ngecur në një vrimë të errët”, ka shkruar ajo në një status në Twitter rreth këngës. “Sa herë që kam qenë në depresion – më duhet të pranoj se kisha nevojë për ndihmë, të filloja të dilja prej saj. Është marrë pak më lehtë pasi jam rritur në moshë për të njohur simptomat dhe kujtoj vetes se kur kjo të ndodhë, unë duhet të kërkoj ndihmë”, ka thënë ajo.

Reklama

“Hunger” nga Florence + The Machine

“Në moshën 17 vjeçw, fillova të uroj veten” fillon kënga e Florence Welch për luftën e saj me një çrregullim të ngrënies dhe çështje të tjera të shëndetit mendor.

Reklama

“Kam mësuar mënyra për të menaxhuar atë terror – pije, droga, kontrollimin e ushqimit. Ishte si një rilindje e fëmijërisë, vetë-shkatërrimi i një vogëlushe, i një personi me impulse të rritura”, tha Welch për The Guardian.

“1-800-273-8255” nga Logic, Alessia Cara dhe Khalid

Titulli i kësaj pjese është numri i telefonit për Ndalimin Kombëtar të Parandalimit të Vetëvrasjeve dhe merr perspektivën e dikujt që mendon për vetëvrasje. Në një intervistë të vitit 2017 me Genius, Logic foli për sfondin e këngës.

Reklama

“[Fansat] kanë thënë gjëra të tilla si: ‘Muzika jote ka shpëtuar jetën time. Ju keni shpëtuar jetën time’. Dhe unë gjithmonë isha si: ‘Vërtet e këndshme nga ana juaj. Faleminderit’”, tregoi ajo.

“Help!” nga The Beatles

Duke reflektuar për periudhën e jetës së tij kur ai shkroi këngën “Help!”, John Lennon raportohet të ketë thënë: “Unë isha i trashë dhe i dëshpëruar dhe unë thirra për ndihmë”.

Reklama

Në vitin 2015, Paul McCartney tregoi problemet që Lennon kishte me shëndetin mendor duke thënë: “John gjithnjë po kërkonte ndihmë. Ai kishte [një paranojë] që njerëzit vdesin kur të jenë përreth tij: Babai i tij u largua nga shtëpia kur John ishte tre vjeç, xhaxhai me të cilin jetoi vdiq më vonë, atëherë vdiq edhe e ëma. Unë mendoj se e gjithë jeta e Johnit ishte një klithmë për ndihmë”, tregoi shoku i tij i bandës.

Reklama

“Life” nga Ivy Sole dhe Dave B

“Unë mendoj se shëndeti im mendor shpesh më bën të ndjehem e dëshpëruar edhe kur ka dritë dhe dashuri përreth meje. Por të jesh në gjendje të shohësh përmes mjegullës së depresionit dhe ankthit është diçka kaq e paçmueshme për mua”, tha Ivy Sole në një deklaratë për shtyp për këngën e saj “Life”.

Reklama

Sipas artistes, kënga është frymëzuar nga një mik i cili vdiq nga vetëvrasja dhe synon të lartësojë njerëzit që merren me çështje të shëndetit mendor.

“Breathe Me” nga Sia

Në një video ku ajo fliste për albumin që po punonte, “Colour the Small One,”, Sia përshkroi këngën “Breathe Me” si një vështrim në përvojat e vështira emocionale si ankthi.

Reklama

“Breathe Me” ka të bëjë me shqetësimin, përgjithësisht në ankth. Të jesh i tronditur nga vetë dialogu yt i brendshëm dhe të kesh një lloj lidhjeje të arsyeshme dhe të bësh potencialisht vetes një dëm, duke kërkuar ndihmë”, tha ajo.

“Rose-Colored Boy” nga Paramore

Paramore kanë adresuar çështje të shëndetit mendor në shumë prej këngëve të tyre. “Rose-Colored Boy” posaçërisht flet për stigmën rreth depresionit dhe çështje të tjera që lidhen me të.

Reklama

Grupi ka bërë një status në Twitter në lidhje me kuptimin e këngës menjëherë pas publikimit të saj në vitin 2018: “‘Boy-Colored Boy’ është një këngë rreth ndjenjës së presionit për të parë botën me optimizëm të verbër kur në të vërtetë ndjehesh shumë i pashpresë për botën dhe pjesën tënde në ka kaq shumë presion shoqëror për të qenë “i lumtur” (ose duket se jemi në gjendje të ndiejmë turp kur nuk jemi. Shtimi i turpit në trishtim është një koktej mjaft toksik. Është mjaft e vështirë të merresh me trishtimin, depresionin, ose ndonjë lloj ankthi pa pritjet e shtuara shoqërore”, ka thënë ai.

Reklama

“24/7” nga Kehlani

“Është mirë të mos jesh mirë”, fillon kënga “24/7” nga Kehlani. Këngëtarja ka qenë e hapur për përvojat e saj të shëndetit mendor, të cilat raportohet se çuan në shtrimin në spital në fillim të po këtij viti.

Reklama

“Good Grief” nga Bastille

Siç sugjeron titulli, “Good Grief” e Bastille ka të bëjë me humbjen dhe pikëllimin dhe emocionet e shumta që shoqërojnë atë përvojë.

Vokalisti kryesor Dan Smith e përshkroi kuptimin e këngës në një intervistë për iHeartRadio: “Është thjesht për të provuar të kapësh këtë proces të çrregullt, të ndërlikuar të çdo lloj humbjeje, dhe përmes çdo procesi kur thjesht po fillon me jetën tënde. Mund të ketë momente të larta dhe rënie të mëdha. Thjesht përpiquni të gjeni një rrugëdalje nga skaji tjetër, dhe të merrni pak optimizëm dhe kontrastin midis euforisë dhe dëshpërimit dhe të përpiqeni të gjeni një terren të mesëm”.

Reklama

“Skyscraper” nga Demi Lovato

Demi Lovato është shprehur se është ndjerë shumë e “lidhur emocionalisht” me baladën e saj të fuqishme “Skyscraper”, e cila flet për përvojën e përballjes me periudha të vështira nga e kaluara e saj. Këngëtarja, e cili është edhe një avokate e shëndetit mendor, publikoi këngën pasi kaloi kohë në një strukturë trajtimi për “çështje emocionale dhe fizike”, përfshirë një çrregullim në të ngrënë.

Reklama

Në një intervistë të vitit 2011, ajo përshkroi përvojën e incizimit të këngës “Skyscraper” para dhe pas trajtimit të saj: “Unë kam qenë e lidhur emocionalisht me këngën dhe jam lidhur vërtet me të, si shumë njerëz të tjerë … për mua kur unë për herë të parë e incizova, ishte një lloj klithme për ndihmë. Ishte para se të shkoja në rehabilitim. Unë shkova në rehabilitim dhe dola, pastaj u përpoqa të rishikoja ‘Skyscraper’ sepse zëri im ndryshoi dhe thjesht nuk ishte njësoj. Unë qaja kur e incizoja këngën”.

Reklama

“Light Years” nga The National

Aaron Dessner nga The National i tha Pitchfork në vitin 2019 se “Light Years” u frymëzua nga përvoja e tij me pikëllimin dhe humbjen.

“Kjo këngë ishte e lidhur me pikëllimin. Unë shkruaja muzikën pasi nëna e gruas sime ishte diagnostikuar me kancer”, shpjegoi ai. “Ajo ishte në një rënie shumë të shpejtë, kështu që ne u transferuam në Danimarkë [për të qenë me të]”.

Reklama

“Smile” nga Jay-Z dhe Gloria Carter

“Smile” e Jay-Z përfshin një numër temash të mëdha si seksualiteti, të qenit njeri me ngjyrë në Amerikë si dhe shëndetin mendor. Në mënyrë të veçantë, kënga ndihmon në zhdukjen e stigmës për të shkuar në terapi, pasi një pjesë e tekstit thotë: “Terapisti im tha që u tërhoqa”.

Jay-Z ka avokuar publikisht për terapi edhe në intervista. “Unë u rrita aq shumë nga përvoja”, i tha ai The New York Times në vitin 2017. “Por unë mendoj se gjëja më e rëndësishme që kam është se gjithçka është e lidhur. Çdo emocion është i lidhur dhe vjen nga diku. Dhe thjesht të jesh i vetëdijshëm për të qenit i vetëdijshëm për të në jetën e përditshme ju vë në një avantazh të tillë … ju jeni në një avantazh të tillë”.

“Anxiety” nga Julia Michaels dhe Selena Gomez

“Kjo këngë është jashtëzakonisht afër zemrës sime pasi kam përjetuar ankth dhe di shumë shoqe të mia që kanë përjetuar të njëjtën gjë. Asnjëherë nuk je vetëm nëse ndjehesh kështu”, shkroi Selena Gomez në fotografi në Instagram, pas publikimit të kësaj kënge.

“Unwell” nga Matchbox Twenty

Këngëtari kryesor i grupit, Rob Thomas tha në një intervistë për Genius se tekstet e “Unwell” ishin frymëzuar nga betejat personale me pasiguri dhe siklet që madje çojnë në sulme paniku.

“Kjo këngë erdhi nga ideja e mos të ndjerit rehati nën lëkurën time”, tregoi Rob.

“Pennyroyal Tea” nga Nirvana

Kurt Cobain tha në një intervistë të vitit 1993 për Impact se “Pennyroyal Tea” ka të bëjë me trajtimin e depresionit të rëndë dhe se si ndihet.

“Breathin” nga Ariana Grande

Në emisionin “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon”, Ariana Grande ndau kuptimin e tekstit të këngës së saj “Breathin”.

“’Breathin’ ka të bëjë me frymëmarrjen … kur jeni në ankth. Është për ankthin dhe ndjenjën sikur nuk mund të merrni frymë të plotë. Është si ndjenja më e keqe në të gjithë botën. Është një këngë për atë ndjenjë … Unë kam pasur shumë [sulme ankthi]. Ne ishim në studio, ne po shkruanim dhe unë isha si: ‘Oh, nuk mund të marr frymë’. Dhe ata ishin si: ‘Ne do ta shkruajmë këtë këngë’. Dhe unë isha si, ‘Mirë, unë ende nuk mund të marr frymë, por ne do ta shkruajmë atë’”, ka treguar Grande.

“I’m a mess” nga Bebe Rexha

Artistja shqiptare me famë botërore Bebe Rexha – e lindur si Bleta Rexha, i tha Revistës SELF se ajo është bipolare, çrregullim që përcaktohet me episode të rënda maniake ose depresive, apo kohë pas kohë me të dyja këto, thuhet sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor.

Këngëtarja e hitit “I’m a mess” zbuloi se muzika ka qenë një mënyrë katartike për t’u marrë me frikën dhe luftërat e saj për shëndetin mendor. /Telegrafi/