LAJMI I FUNDIT:
Bebe Rexha

Bebe Rexha

1591 Artikuj

Info

Bleta “Bebe” Rexha (e lindur më 30 gusht të vitit 1989 në Brooklyn të New Yorkut) është një këngëtare shqiptare me famë botërore.

Ajo është lindur dhe rritur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me tradita dhe kulturë shqiptarë nga prindërit e saj emigrantë, të cilët kanë prejardhje nga Maqedonia e Veriut. Babai i saj, Flamuri, është nga Dibra, ndërkohë që nëna e saj, Bukurija, është nga Gostivari. Bebe Rexha ka edhe një vëlla më të vogël të quajtur Florent.

Bebe Rexha e ka nisur karrierën muzikore shumë e re, por mori emër tek në vitin 2014 kur kompozoi hitin “The Monster” të interpretuar nga Rihanna dhe Eminem. Më pas ajo vazhdoi me publikimin e disa këngëve të saja, të cilat u bënë hite ndërkombëtare, ku ndër to veçohen: “Me, Myself And I” (bashkëpunim me G-Eazy), “In The Name Of Love” (bashkëpunim me Martin Garrix), “Meant To Be” (bashkëpunim me Florida Georgia Line), “I’m A Mess”, “I’m Good (Blue)” (bashkëpunim me David Guettan) etj.

Është fituese e çmimeve të rëndësishme të muzikës si: MTV Video Music Awards, iHeart Radio Music Awards, Billboard Music Awards, MTV EMA e të tjera.

Në vitin 2019, Bebe Rexha nominohet në mbrëmjen më të rëndësishme të ndarjes së çmimeve ‘Grammy Awards’ për dy kategori dhe në vitin 2023 gjithashtu nominohet për çmimin e tretë në këtë event të rëndësishëm.

“Unë dua të sjell ndërgjegjësimin për kulturën time dhe vendin nga vjen familja ime. Dhe kjo ishte vërtet e rëndësishme për mua”, ka thënë Bebe Rexha në një intervistë ekskluzive për Telegrafin në vitin 2021.

Ndërsa Rita Ora do të prezantojë programin, Bebe Rexha do të performojë në natën e ndërrimit të viteve në ‘Times Square”

Ndërsa Rita Ora do të prezantojë programin, Bebe Rexha do të performojë në natën e ndërrimit të viteve në ‘Times Square”

Muzikë
Një mbrëmje yjesh, Bebe Rexha shkëlqen pranë Jennifer Lopezit në “ELLE’s Women in Hollywood”

Një mbrëmje yjesh, Bebe Rexha shkëlqen pranë Jennifer Lopezit në “ELLE’s Women in Hollywood”

Yjet
Spotify publikon statistika të mahnitshme për Bebe Rexhën – këngët e saj janë dëgjuar mbi 1.7 miliard herë gjatë vitit 2023

Spotify publikon statistika të mahnitshme për Bebe Rexhën – këngët e saj janë dëgjuar mbi 1.7 miliard herë gjatë vitit 2023

Muzikë
Revista prestigjioze “Rolling Stone” e rendit albumin e Bebe Rexhës si një nga 100 albumet më të mira të vitit

Revista prestigjioze “Rolling Stone” e rendit albumin e Bebe Rexhës si një nga 100 albumet më të mira të vitit

Muzikë
Bebe Rexha publikon një sërë pozash atraktive dhe provokuese në të zeza për ndjekësit e saj në TikTok

Bebe Rexha publikon një sërë pozash atraktive dhe provokuese në të zeza për ndjekësit e saj në TikTok

Yjet
Bebe Rexha uron Ditën e Flamurit: Urime 28 Nëntori

Bebe Rexha uron Ditën e Flamurit: Urime 28 Nëntori

Yjet
Bebe Rexha: Urime festat e nëntorit

Bebe Rexha: Urime festat e nëntorit

Yjet
Pa makijazh dhe me flokët rrëmujë, Bebe Rexha publikon video e sapo zgjuar nga gjumi: As truri nuk po më funksionon

Pa makijazh dhe me flokët rrëmujë, Bebe Rexha publikon video e sapo zgjuar nga gjumi: As truri nuk po më funksionon

Yjet
Bebe Rexha me performancë mahnitëse në Billboard Music Awards, shpërblehet edhe me çmim

Bebe Rexha me performancë mahnitëse në Billboard Music Awards, shpërblehet edhe me çmim

Muzikë
Bebe Rexha duket thuajse e panjohur në Australi, shfaqet larg shkëlqimit skenik në aeroport

Bebe Rexha duket thuajse e panjohur në Australi, shfaqet larg shkëlqimit skenik në aeroport

Yjet
Bebe Rexha dhe Dua Lipa nominohen në ‘Grammy Awards 2024’

Bebe Rexha dhe Dua Lipa nominohen në ‘Grammy Awards 2024’

Muzikë
Bebe Rexha tregon të pasmet e saj të bujshme në pozat e reja nga Australia

Bebe Rexha tregon të pasmet e saj të bujshme në pozat e reja nga Australia

Yjet
Bebe Rexha nominohet për tri çmimet dhe ftohet të performojë në ‘Billboard Music Awards 2023’

Bebe Rexha nominohet për tri çmimet dhe ftohet të performojë në ‘Billboard Music Awards 2023’

Muzikë
Bebe Rexha ‘ngacmon’ fansat me imazhet provokuese në bikini

Bebe Rexha ‘ngacmon’ fansat me imazhet provokuese në bikini

Yjet
Bebe Rexha me dukje provokuese, vë në pah gjoksin gjatë koncertit të fundit në Japoni

Bebe Rexha me dukje provokuese, vë në pah gjoksin gjatë koncertit të fundit në Japoni

Yjet
Bebe Rexha nis turneun aziatik, mirëpritet nga mijëra fansa në Japoni

Bebe Rexha nis turneun aziatik, mirëpritet nga mijëra fansa në Japoni

Yjet
Bebe Rexha duket tërheqëse si një ‘Barbie’, ndërsa pozon nga Koreja e Jugut

Bebe Rexha duket tërheqëse si një ‘Barbie’, ndërsa pozon nga Koreja e Jugut

Yjet
Bebe Rexha tregon sërish dukjen e saj natyrale në një video pa makijazh në TikTok

Bebe Rexha tregon sërish dukjen e saj natyrale në një video pa makijazh në TikTok

Yjet
Bebe Rexha tregon të vetmen gjë që australianët e bëjnë më mirë se gjithë të tjerët, sipas saj

Bebe Rexha tregon të vetmen gjë që australianët e bëjnë më mirë se gjithë të tjerët, sipas saj

Yjet
Bebe Rexha shkëlqen në fustanin e kreatores nga Kosova, Albina Dyla

Bebe Rexha shkëlqen në fustanin e kreatores nga Kosova, Albina Dyla

Yjet
Bebe Rexha fejon të vëllanë, filmohet duke i hedhur para muzikës në aheng

Bebe Rexha fejon të vëllanë, filmohet duke i hedhur para muzikës në aheng

Yjet
Bebe Rexha pozon për kopertinën e ‘Billboard Brasil’

Bebe Rexha pozon për kopertinën e ‘Billboard Brasil’

Yjet
Bebe Rexha tregon gjoksin e saj atraktiv në një video promovuese të këngës së saj të re

Bebe Rexha tregon gjoksin e saj atraktiv në një video promovuese të këngës së saj të re

Yjet
Bebe Rexha publikon bashkëpunimin e ri me David Guettan “One in a Milion”

Bebe Rexha publikon bashkëpunimin e ri me David Guettan “One in a Milion”

Muzikë