Pep Guardiola tashmë ka fituar dy tituj sezonal me Manchester Cityn, atë të Ligës Premier dhe League Cup.

Me këtë rast që kur spanjolli e mori drejtimin e Barcelonës në vitin 2008, ai ka fituar 23 tituj.

Që nga kjo kohë asnjë trajner nuk ka fituar më shumë tituj se Guardiola, ndërsa më poshtë keni listën e trajnerëve me më së shumti tituj në dekadën e fundit:

1. Pep Guardiola (Barcelona, Bayern, City): 23

2. Laurent Blanc (Bordeaux, PSG): 15

3. Jose Mourinho (Chelsea, Inter, Real Madrid, United): 13

4. Carlo Ancelotti (Milan, Chelsea, PSG, Real Madrid, Bayern): 11

5. Luis Enrique (Barcelona): 9

Reklama

6. Unai Emery (Sevilla, PSG): 9

7. Alex Ferguson (United): 9

8. Max Allegri (Milan, Juventus): 9

Reklama

9. Zinedine Zidane (Real Madrid): 8

10. Arsene Wenger (Arsenal): 6

11. Antonio Conte (Juventus, Chelsea): 6

12. Diego Simeone (River Plate, Atletico): 6

“Është një nga arritjet më të mirë”, ka thënë Guardiola pas fitimit të Ligës Premier.

“Titulli i parë me Barcelonën ishte një ëndërr e bërë realitet dhe triumfi në Ligën e Kampionëve ndaj Manchester Unitedit ishte gjithashtu diçka e mirë, posaçërisht për mënyrën se si kemi luajtur”, shtoi spanjolli të dielën pasi Manchester Unitedi humbi ndaj WBA-së. /Telegrafi/

Titujt e fituar nga Guardiola (Foto: Marca.com)