LAJMI I FUNDIT:

Penza i bashkohet Prishtinës në finale

Penza i bashkohet Prishtinës në finale
(Foto: basketbolli.com)

Penza ka mundur Bashkimin me rezultat 85-64 (31:14, 14:18, 22:14, 18:18), për të depërtuar në finale të Superligës së Femrave, pasi fitoi serinë gjysmëfinale 2-1.

Reklama

Vendaset e nisën ndeshjen më mirë, me një seri prej 10:2, e më pas duke dyfishuar epërsinë në 22:11, ndërsa çerekun e parë e fituan me 17 pikë dallim, 31:14.

Pejanet vazhduan me lojë të mirë në periudhën e dytë, duke ngritur epërsinë në 23 pikë, 39:16, e më pas mysafiret hyn në një seri prej dhjetë pikësh për 39:26, ndërsa pjesa e parë përfundon 45-32.

Megjithatë, kampionet e Kosovës u rikthyen shpejt, ku në periudhën e tretë, sërish ngritën epërsinë, ndërsa rezultati në semafor ishte 67-46, me 21 pikë dallim për vendaset.

Në dhjetë minutat e fundit, kampionet menaxhuan epërsinë dhe triumfuan 85:64, duke ju bashkuar Prishtinës në finale.

Te Penza u dalluan Rael Whitsitt me 22 pikë e dhjetë kërcime dhe Hilarie Kaela me 18 pikë e dhjetë asistime, kurse te Bashkimi u dalluan Era Shatri me 15 pikë e 13 kërcime, Monique Coker me 18 pikë e shtatë kërcime dhe Poole Porsche me 17 pikë e shtatë kërcime.


Në trend Sport

Më shumë
Zbulohet buxheti i transferimeve verore të Newcastle United, shokohen tifozët

Zbulohet buxheti i transferimeve verore të Newcastle United, shokohen tifozët

Premier League
Sheikh Mansour do ta ndjek finalen nga stadiumi – kjo është vetëm ndeshje e dytë për pronarin e Man Cityt që përcjell klubin nga afër

Sheikh Mansour do ta ndjek finalen nga stadiumi – kjo është vetëm ndeshje e dytë për pronarin e Man Cityt që përcjell klubin nga afër

Liga e Kampionëve
Gareth Bale shfrenon fantazinë: Parashikon fitoren e çmendur të Man Cityt ndaj Interit

Gareth Bale shfrenon fantazinë: Parashikon fitoren e çmendur të Man Cityt ndaj Interit

Liga e Kampionëve
Man City dhe Inter luajnë sonte në stadiumin që u ndërtua për 350 milionë euro – aty është luajtur finalja më e çmendur e Ligës së Kampionëve

Man City dhe Inter luajnë sonte në stadiumin që u ndërtua për 350 milionë euro – aty është luajtur finalja më e çmendur e Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Rafael Leao zgjedh përfundimisht numrin e ri te Milani

Rafael Leao zgjedh përfundimisht numrin e ri te Milani

Serie A
Mesazhet e Guardiolës për italianët përpara finales së Ligës së Kampionëve kundër Interit

Mesazhet e Guardiolës për italianët përpara finales së Ligës së Kampionëve kundër Interit

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori