LAJMI I FUNDIT:

Patate në tigan

Patate në tigan

Qamile Fetahaj Kajtazi

Përbërësit për 4 persona:

* 1,2 kg patate
* 2-3 qepë
* kripë
* piper i zi
* majdanoz
* vaj për fërgim


Përgatitja:

Patatet lahen e qitën të zihen për 40-45 minuta. Pas zierjes u derdhet uji dhe patatet lihen të ftohën. Në rastet me të mira ato mund të zihen një ditë më parë dhe të nesërmen të përdoren. Sidoqoftë, pas ftohjes qërohen, pastaj prehen në rrathë, ose sipas dëshirës. Në
tigan qitët vaji dhe lehet të nxehet mirë. Patatet e prera hedhen në tigan, u qiten mëlmesa, dhe lihen të skuqen sipas dëshirës.

Varësisht nga tigani masa e caktuar e patateve mund të skuqet edhe për porcionet e planifikuara.

Në fund qeptë prehën në rrathë, në një tigan me pak yndyrë qitën e skuqën, dhe gjatë servimit, hidhen bashkë me majdanoz të freskët sipër patateve.

Patatet e përgatitura mund të kombinohen me ndonjë një lloj mishi të fërguar, ose me sallata të ndryshme.

Librin me receta "Befasi të kuzhinës”, mund ta porositni online në webfaqen www.befasitekuzhines.com