LAJMI I FUNDIT:

Pas sulmeve ruse në Ukrainë, reagon Ursula von der Leyen: Jam e shokuar dhe e tmerruar, kjo nuk do t’i frikësojë ukrainasit

Pas sulmeve ruse në Ukrainë, reagon Ursula von der Leyen: Jam e shokuar dhe e tmerruar, kjo nuk do t’i frikësojë ukrainasit

Kryeministrja Kaja Kallas dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, kanë publikuar një video të përbashkët në pikëkalimin kufitar mes Estonisë dhe Rusisë.

Reklama

“Jam e shokuar dhe e tmerruar me sulmet në Kiev dhe qytetet e tjera ukrainase. Rusia edhe një herë i tregoi botës se çfarë kërkon – terror dhe brutalitet. Përgjegjësit duhet të dënohen. Ndjejmë keqardhje për viktima, i shprehi ngushëllime miqve tanë ukrainas. E dimë se kjo ukrainasit nuk do t’i frikësojë, e ukrainasit e dinë se do të jemi përkrah tyre derisa të jetë e nevojshme”, tha von der Leyen ku përkrah saj qëndronte edhe Kallas, transmeton Telegrafi.

“Po qëndrojmë këtu në lindje të kufirit të Bashkimit Evropian. Në prapavijë është Rusia. Po u dërgojmë porosi të gjithë ukrainasve – ju mbështesim në të gjitha mënyra. Ajo çfarë duhet të bëjmë është t’ju dërgojmë sisteme kundërajrore në Ukrainë, kështu që ukrainasit të mund të mbrojnë qytetet e tyre – civilët. Rusia, ka esklauar duke i shkaktuar dëme të mëdha civilëve”, tha Kallas.

Ndryshe ushtria ruse sot ka filluar sulmet mbi qytetet ukrainase, ku si pasojë ka 11 civilë të vrarë dhe mbi 60 të plagosur. E sulmet mbi qytetet ukrainase, i ka konfirmuar edhe vet presidenti rus Vladimir Putin.

Ai këto sulme i cilësoi si kundërpërgjigje dhe vazhdimisht po paralajmëron se do të ketë sulme tjera edhe më të ashpra, që sipas tij do të realizohen nëse ukrainasit ndërmarrin ndonjë sulm të ri mbi ushtrinë ruse. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Mali i Zi
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Botë
Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Evropa
Kishin bllokuar trafikun në autostradë, pasi ishin “arratisur” nga oborri i pronarit – policia në Idaho qëllon qentë

Kishin bllokuar trafikun në autostradë, pasi ishin “arratisur” nga oborri i pronarit – policia në Idaho qëllon qentë

Amerika
Ishte kapur për një litar dhe po dridhej nga të ftohtit, alpinisti i ngrirë shpëtohet nga 'zona e vdekjes' në Everest në misionin 'pothuajse të pamundur'

Ishte kapur për një litar dhe po dridhej nga të ftohtit, alpinisti i ngrirë shpëtohet nga 'zona e vdekjes' në Everest në misionin 'pothuajse të pamundur'

Botë
Kalo në kategori