LAJMI I FUNDIT:

Pas një karriere të ndritur – Adebayor i thotë lamtumirë futbollit

Pas një karriere të ndritur – Adebayor i thotë lamtumirë futbollit

Emmanuel Adebayor ka njoftuar pensionimin e tij nga futbolli në moshën 39-vjeçare.

Reklama

Sulmuesi gëzoi një karrierë profesionale 22-vjeçare, e cila e pa atë të luajë në Francë, Angli, Spanjë, Turqi, Paraguai dhe vendlindjen e tij Togo. Ai shënoi 97 gola në 241 paraqitje në Ligën Premier, duke luajtur për Arsenalin, Manchester Cityn, Tottenham indhe Crystal Palacen.

Ky rekord e vendos atë të 35-tin në listën e golashënuesve më të mirë të të gjitha kohërave të ligës, mes sulmuesit të Tottenhamit, Son Heung-min dhe sulmuesit nigerian Yakubu. Ndërsa ai e kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij në Angli, ai luajti gjithashtu për Metz dhe Monacon në Francë, Real Madridin në Spanjë dhe Stamboll Basaksehir në Turqi.

Adebayor jeton si një perandor, fansat e mahnitur nga pamjet e rezidencës luksoze dhe makinave super të shtrenjta
Lexo po ashtu Adebayor jeton si një perandor, fansat e mahnitur nga pamjet e rezidencës luksoze dhe makinave super të shtrenjta

“SEA, nga nivelet më të larta tek ato më të ulëtat, karriera ime si atlet profesionist ka qenë një udhëtim i jashtëzakonshëm”, shkroi ai në Instagram.

“Faleminderit fansave të mi që ishin aty në çdo hap. Ndihem shumë mirënjohës për gjithçka dhe i emocionuar për atë që do të vijë!”.

Adebayor bëri emrin e tij në Arsenal, ku kishte kaluar nga Monaco për pesë milionë euro në janar 2006. Ai qëndroi për tre vjet në skuadrën e Arsene Wengerit dhe shpërtheu në skenë duke shënuar 30 herë në sezonin 2007/08.

Kërkesa shokuese e Adybayor për kontratë
Lexo po ashtu Kërkesa shokuese e Adybayor për kontratë

Manchester City e mori atë në verën e vitit 2009, duke i paguar Gunners 30 milionë euro me një kontratë pesëvjeçare. Adebayor zbuloi më vonë se ai nuk donte të largohej nga Arsenali – dhe ndjeu se klubi ishte ndikuar nga paratë e ofruara.

Momenti më famëkeq i Adebayor ishte me fanellën e Man City, kur ai shënoi kundër Arsenalit dhe vrapoi në gjatësinë e fushës për të kryer një festë me gjunjë përpara tifozëve të ish-klubit të tij. Festimi nuk shkoi mirë, ku Adebayor u ndëshkua nga FA. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Sa refuzoi nga Arabia Saudite dhe sa do të fitojë në MLS – zbulohet paga e Messit te Inter Miami

Sa refuzoi nga Arabia Saudite dhe sa do të fitojë në MLS – zbulohet paga e Messit te Inter Miami

Ligat tjera
Dështimet e Pep Guardiolës në Ligën e Kampionëve – nga “përplasja më e madhe” deri te gabimi i De Bruyne

Dështimet e Pep Guardiolës në Ligën e Kampionëve – nga “përplasja më e madhe” deri te gabimi i De Bruyne

Liga e Kampionëve
Van Basten i kërkon FIFA-s inkuadrimin e dy rregullave që do ta ndryshonin futbollin përgjithmonë

Van Basten i kërkon FIFA-s inkuadrimin e dy rregullave që do ta ndryshonin futbollin përgjithmonë

Ndërkombëtare
Si e përdori Beckham strategjinë e Sir Alex Ferguson për transferimin e Messit

Si e përdori Beckham strategjinë e Sir Alex Ferguson për transferimin e Messit

Ligat tjera
Aguero zbulon mesazhin që ia dërgoi Messit kur mësoi se bashkëkombësi i tij po kalonte te Inter Miami

Aguero zbulon mesazhin që ia dërgoi Messit kur mësoi se bashkëkombësi i tij po kalonte te Inter Miami

Ligat tjera
Man City – Inter, dita e finales së madhe të Ligës së Kampionëve

Man City – Inter, dita e finales së madhe të Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori