LAJMI I FUNDIT:

Dhjetë lojtarët që kishin kërkesa shokuese për kontratë pas kërkesave ekstravagante të Lionel Messit ndaj Barcelonës

Dhjetë lojtarët që kishin kërkesa shokuese për kontratë pas kërkesave ekstravagante të Lionel Messit ndaj Barcelonës

Nëse nuk kërkoni, nuk merrni.

Reklama

Kjo me siguri dukej se ishte mendësia që kishte Lionel Messi kur shkoi të rinegocionte kontratën e tij me Barcelonën në vitin 2020.

Detajet e kërkesave të tij u zbuluan në publik nga mediat spanjolle, ku u tha se ylli argjentinas donte që gjigantët katalanas t’i siguronin familjes së tij dhe Luis Suarez një hapsirë ekzekutive në “Camp Nou”.

Lionel Messi made some extravagant demands during his negotiations with Barcelona in 2020

Kjo nuk ishte e gjitha, pasi Messi gjithashtu kërkoi një tarifë nënshkrimi prej 10 milionë euro, një rritje rroge prej 10 për qind në 2021-22 dhe 2022-23 me tre për qind interes vjetor, dhe një avion privat për të fluturuar familjen e tij drejt Argjentinës në çdo Krishtlindje.

Për të mbyllur të gjitha, ai donte që klubi të ulte klauzolën e tij të blerjes nga 610 milionë euro në vetëm 10 milionë.

Barcelona u pajtua me të gjitha, përveç dy kërkesave të Messit – ata nuk ishin të gatshëm të ulnin klauzolën e tij të blerjes dhe donin ta kushtëzonin bonusin e nënshkrimit të tij nëse të ardhurat e klubit do të ktheheshin në nivelet para pandemisë.

Nëntë kërkesat e detajuara të Messit për Barcelonën: Ulje e klauzolës së lirimit, 10 milionë bonus, avion privat, komision për vëllain e tij dhe kontratë për asistentin
Lexo po ashtu Nëntë kërkesat e detajuara të Messit për Barcelonën: Ulje e klauzolës së lirimit, 10 milionë bonus, avion privat, komision për vëllain e tij dhe kontratë për asistentin

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë më pas u largua nga diskutimet e rinovimit dhe informoi klubin për dëshirën e tij për t’u larguar. Ai përfundoi duke qëndruar atë verë, por u largua për t’iu bashkuar PSG-së vitin e ardhshëm.

Në dritën e zbulimit të kërkesave të Messit, Sportsmail ka hartuar një listë me dhjetë nga kërkesat më të çuditshme për kontratë nga futbollistët ndër vite:


Giuseppe Reina

Reina mbërriti në skuadrën gjermane Arminia Bielefeld në vitin 1996, por pranoi të nënshkruante vetëm nëse klubi pranoi t’i ndërtonte një shtëpi të re për çdo vit që ai qëndronte me ta.

Ai nuk përcaktoi madhësinë apo llojin e shtëpisë që donte, gjë që Arminia e përdori në avantazhin e saj pasi i dërgonin çdo vit një shtëpi lodër (e ndërtuar me figura të legos).

Reina do të përfundonte duke qëndruar në klub për tre vjet përpara se të largohej për t’u bashkuar me Borussia Dortmund në vitin 1999.

Giuseppe Reina wanted a new house for every year he was at Arminia Bielefeld, but ended up getting a Lego house each year

Samuel Eto’o

Eto’o ishte një nga sulmuesit më vdekjeprurës të futbollit evropian në vitet 2000, kështu që ishte një grusht shteti i madh për Anzhi Makhachkala kur e nënshkruan në vitin 2011. Ai kishte vetëm një problem të vogël që duhej ta zgjidhte – ai nuk donte të jetonte në Dagestan, ku është vendosur skuadra.

Si rezultat, ai i tha klubit se donte një avion privat që ta lejonte të fluturonte për në Moskë dhe të jetonte atje.

Kjo do të thoshte se ai duhej të fluturonte afro dy mijë kilometra vetëm për të stërvitur me shokët e tij të skuadrës, por Anzhi ra dakord me kërkesën e tij dhe mbajti Eto’o-n për dy vjet.

Samuel Eto'o had to be flown to training at Anzhi Makhachkala so he could live in Moscow


Keisuke Honda

Ish-mesfushori i Milanit vendosi të provonte fatin në Brazil në vitin 2020 kur pranoi të nënshkruante për Botafogon.

Marrëveshja nuk ishte aspak e drejtpërdrejtë, megjithatë, pasi Honda i tha klubit se donte një automjet të blinduar, antiplumb dhe roje shtesë sigurie për kohën kur ai po udhëtonte në Rio de Zhaneiro.

Kërkesa e tij u plotësua, por Honda përfundoi duke luajtur vetëm 27 ndeshje për Botafogo para se të lirohej.

Keisuke Honda wanted a bulletproof vehicle and extra security during his time at Botafogo


Ronaldinho

Ronaldinho ndezi futbollin evropian gjatë kulmit të karrierës së tij, duke fituar Topin e Artë dhe Ligën e Kampionëve gjatë kohës së tij në Barcelonë.

Ai zgjodhi të kthehej në atdheun e tij për të luajtur për Flamengon në vitin 2011, por ai ishte qartësisht i prirur të siguronte që të kishte mjaftueshëm kohë për të bërë gjënë e tij larg fushës.

Ai urdhëroi skuadrën braziliane të fuste një klauzolë në kontratën e tij që e lejonte atë të organizonte ahengje dy herë në javë. Ata u detyruan dhe Ronaldinho vazhdoi të shkëlqente kur luajti, duke shënuar 19 gola në 44 paraqitje për ekipin.

Ronaldinho demanded that he was given two nights a week to party while he was at Flamengo


Rolf-Christel Guie-Mien

Mesfushori kongolez përfundoi lëvizjen e tij nga Karlsruher te Eintracht Frankfurt në vitin 1999, por ra dakord për transferimin vetëm pasi kishte një kusht të caktuar në kontratën e tij.

Guie-Mien ishte e qartë se nuk ishte i zoti në kuzhinë dhe kërkoi që klubi i tij i ri të paguante që gruaja e tij të kishte mësime gatimi.

Eintracht ra dakord me kërkesën e tij të çuditshme dhe Guie-Mien vazhdoi të kishte periudhën më të suksesshme të karrierës së tij në klub, duke shënuar 19 gola në 95 ndeshje.

Rolf-Christel Guie-Mien got Eintracht Frankfurt to pay for his wife's cooking lessons


Paul Gascoigne

Gascoigne ishte padyshim perspektiva më e nxehtë në futbollin britanik në fund të viteve ’80-ta dhe atij nuk i mungonin opsionet pasi Manchester United dhe Tottenham ndoqën nënshkrimin e tij.

Ishte klubi i fundit që arriti ta bindte atë të bashkohej me ta, por ata duhej të shtynin barkën për të arritur një marrëveshje mbi kufij.

I njohur për personalitetin e tij “të paturpshëm”, Gascoigne i tha Spurs se ai donte që ata t’i blinin babait të tij një shtëpi të re dhe një makinë të re.

Klubi i Londrës veriore vendosi se nuk mund të lejonte të humbiste nënshkrimin e talentit dhe ra dakord me kërkesat e Gascoigne.

Paul Gascoigne persuaded Tottenham to buy his dad a car and a house, and his sister a sunbed


Moise Kean

Kean erdhi nga akademia e Juventusit dhe doli në skenë si adoleshent.

Negociatat e kontratës pasuan dhe babai i tij Biorou u tha gjigantëve italianë se donte që ata t’i blinin një flotë traktorësh për fermën e tij në Bregun e Fildishtë, ose do ta detyronte djalin të shkëpuste kontratën e tij dhe të largohej me një transferim të lirë.

Është raportuar se Juventusi fillimisht ra dakord me kërkesat e Biorou, por më pas negocioi një marrëveshje tjetër me vetë lojtarin që nuk përfshinte traktorë.

Juventusi do të vazhdonte të shiste Kean për 30 milionë euro te Evertoni në vitin 2019, por që atëherë e ka ri-nënshkruar atë në një marrëveshje huazimi dy-vjeçare që do të bëhet e përhershme në vitin 2024.

Moise Kean's father wanted Juventus to pay for a fleet of tractors in order for his son to sign


Neymar

Neymar iu bashkua Barcelonës si 21-vjeçar dhe u cilësua si superylli i ardhshëm brazilian që do të vinte në Evropë për të ndjekur gjurmët e Ronaldos dhe Ronaldinhos.

Ai ishte qartësisht i vetëdijshëm për fuqinë e tij tërheqëse në një moshë kaq të re dhe donte të fuste një klauzolë në kontratën e tij që do të thoshte se do t’i binte miqtë e tij nga Brazili të fluturonin çdo dy muaj, me Barcelonën që paguante faturën për fluturimet.

Në atë kohë, Barcelona po përpiqej të luftonte rivalët e përjetshëm Real Madridin për nënshkrimin e tij, kështu që nuk është një surprizë e madhe që ata ishin të lumtur të pranonin kërkesën e Neymar.

Barcelona agreed to fly Neymar's friends over from Brazil every two months when he joined


Emmanuel Adebayor

Ish-sulmuesi i Arsenalit, Manchester Cityt dhe Tottenhamit dukej se do t’i bashkohej Lyonit në vitin 2016, me marrëveshjen afër përfundimit.

Megjithatë, Adebayor më pas kërkoi një rezidencë me pamje nga Korsika, një helikopter dhe një kuzhinier privat. Ai gjithashtu donte të merrte fanellën me numrin 10 të Alexandre Lacazette.

Lyon nuk ishte i gatshëm të pajtohej me këtë dhe lëvizja dështoi pasi ai vazhdoi t’i bashkohej skuadrës turke Istanbul Basaksehir vitin e ardhshëm.

Emmanuel Adebayor wanted a mansion overlooking Corsica to join Lyon, but the club refused


Mauro Icardi

Shumica e lojtarëve do të përpiqeshin të shtynin për një ose dy kërkesa të çuditshme për të shmangur rrezikun e shtyrjes së një klubi nga nënshkrimi i tyre. Pastaj ju keni Mauro Icardin, që menaxhohet nga gruaja Ëanda Nara, e cila jo më pak se gjashtë kërkesa përpara se sulmuesi të pranonte të transferohej te Galatasaray në fillim të këtij muaji.

Këto gjashtë kërkesa përfshinin sigurimin që Icardi të kishte një shofer 24 orë, një kuzhinier personal dhe një shtëpi me siguri private.

Nara gjithashtu donte një hotel për të qëndruar deri në dhjetor dhe shkolla për fëmijët e saj që të ndiqnin gjatë qëndrimit të tyre në Turqi.

Lëvizja e Icardit është vetëm në një huazim për një sezon, por Galatasaray vendosi që kjo nuk ishte shumë telashe dhe vazhdoi akoma me marrëveshjen. /Telegrafi/

Mauro Icardi joined Galatasaray, but only after they agreed to his wife's six demands


Në trend Sport

Më shumë
Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Ligat tjera
Çmenduria nga Arabia Saudite: Miliarda euro në vitet e ardhshme për të tërhequr emrat më të mëdhenj të futbollit

Çmenduria nga Arabia Saudite: Miliarda euro në vitet e ardhshme për të tërhequr emrat më të mëdhenj të futbollit

Ligat tjera
Nagelsmann dhe Henry afër zyrtarizimit te gjiganti evropian

Nagelsmann dhe Henry afër zyrtarizimit te gjiganti evropian

Ligue 1
Shuma marramendëse që do të përfitojë Benzema gjatë qëndrimit në Arabinë Saudite

Shuma marramendëse që do të përfitojë Benzema gjatë qëndrimit në Arabinë Saudite

Ligat tjera
Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

La Liga
Enigma me të cilën përballet Pochettino te Chelsea: 32 lojtarë në skuadër, nënshkrime, të huazuar, largime

Enigma me të cilën përballet Pochettino te Chelsea: 32 lojtarë në skuadër, nënshkrime, të huazuar, largime

Premier League
Kalo në kategori