LAJMI I FUNDIT:

Pas armëpushimit në Nagorno-Karabakh, fillojnë negociatat mes përfaqësuesve armenë dhe azer

Pas armëpushimit në Nagorno-Karabakh, fillojnë negociatat mes përfaqësuesve armenë dhe azer
Reklama

Bisedimet mes përfaqësuesve të Armenisë në Karabakh dhe përfaqësuesve në Baku kanë filluar në Jevlah.

Një ditë më herët, është arritur marrëveshje për ndërprerjen e “operacionit anti-terrorist” në Nagorno-Karabakh, që nënkupton që formacionet e armatosura në atë rajon të dorëzojnë armët, u tha nga ministria e Mbrojtjes në Azerbajxhan.


Marrëveshja nënkuptonte që të ndalet ofensiva dhe që trupat paqeruajtëse ruse të ndihmojnë në procesin e çarmatosjes së ushtrisë në Karabakh jashtë territorit të Nagoron-Karabakhut, transmeton Telegrafi.

Cili është qëllimi i vërtetë i Azerbajxhanit në Nagorno-Karabakh: Krijimi i një qeverie legale apo spastrimi etnik i armenëve
Lexo po ashtu Cili është qëllimi i vërtetë i Azerbajxhanit në Nagorno-Karabakh: Krijimi i një qeverie legale apo spastrimi etnik i armenëve

Gjithashtu thuhet se të gjitha formacionet ushtarake në Nagorno-Karabakh të çarmatosen dhe e gjithë teknika ushtarake dhe armët të dorëzohen.

Në Karabakh jetojnë armenë – dhe është vendi i vetëm brenda territorit të Azerbajxhanit nga viti 19991 që jetojnë armenët. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Botë
“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

Botë
Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Botë
'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

Evropa
Hamasi ka një kërkesë për Elon Musk, pas vizitës së këtij të fundit në Izrael

Hamasi ka një kërkesë për Elon Musk, pas vizitës së këtij të fundit në Izrael

Botë
Kalo në kategori