Ndoshta një nga rrugët më të këqija që një person mund t’i futet janë varësia e drogës ose alkoolit.

Reklama

Edhe yjet e famshëm këtu nuk bëjnë përjashtim: ata janë po aq të rrezikuar sa kushdo tjetër.

Sot Bright Side vendosi të paraqesë një listë të famshmish që arritën të ndryshojnë veten dhe të heqin qafe zakonet e këqija!

Angelina Jolie

“Unë provova gati çdo lloj droge që ekziston. Këto ishin kohët më të errëta për mua”.

E pabesueshme, këto fjalë i përkasin një nga prej femrave më mahnitëse në planet! Biografia e Angelina Joliet është plot me përvoja të hidhura: ajo vuante nga anoreksi dhe depresioni. Megjithatë, në kohën kur mori rolin udhëheqës në filmin “Lara Croft”, Angelina ishte tashmë “e pastër”. Pas aktrimit në këtë film, aktorja u bë e famshme botërisht, adoptoi një fëmijë, filloi romancën e saj me Brad Pitt dhe adoptoi një fëmijë tjetër. Angelina arriti të mposhtte varësinë e saj duke e rrethuar veten me njerëz të dashur me të cilët ajo jetonte çdo ditë.

Reklama
Reklama

Robert Downey Jr.

Ky djalë karizmatik nga një familje aktorësh ishte gjithmonë i destinuar për një të ardhme të shkëlqyer, por Robert humbi gjyqin e tij të parë dhe ishte në një periudhë relativisht të egër nën abuzimin e substancave narkotike. Ato ditë dhe netë me zhurmë rezultuan me skandale, humbje të kontratave me studiot e mëdha dhe probleme serioze me ligjin.

Aktori u dënua me 16 muaj burg dhe trajtim të detyrueshëm. Ai kaloi pothuajse një vit në një klinikë, pas së cilës vendosi të ndalonte përdorimin e drogave. Miqtë e Robertit e ndihmuan atë të merrte role të reja dhe kritikët reaguan në mënyrë të favorshme për rikthimin e tij. Pas suksesit të merituar të performancës së Downey Jr në “Iron Man”, erdhi koha që aktori të fillonte të diktonte kushtet e kontratës së tij për bosët e Hollivudit.

Reklama
Reklama

Prapëseprapë, kush e di se sa çmime prestigjioze të filmit Robert mund t’i kishte fituar gjatë atyre viteev sa vuante nga varësia.

Adele

Në fillim të karrierës së saj, Adele u shqetësua shumë për mënyrën se si ajo dukej në skenë. Për të fituar kurajë, ajo filloi të pinte para shfaqjeve të saj. Gradualisht, ky zakon u shndërrua në një problem real.

“Sapo u bëra aq e dehur, kur më duhej të shkoj në skenë, harrova fjalët për këngët e mia. Ishte dita më e keqe e jetës sime”, kujton interpretuesja.

Në vitin 2009, Adele vendosi të shkelë zakonin e saj, sepse pijet kishin filluar të ndikojnë në zërin e saj dhe të shkaktojë gjumësi. Pas operacionit të ligamentit, këngëtarja pushoi së piri dhe tani po udhëheq një mënyrë jetese të shëndetshme.

Reklama
Reklama

Anthony Hopkins

“Në rininë time, mendova se pirja ju ndihmon të relaksoheni, të ndiheni të lirë dhe, për rrjedhojë, të jeni një aktor më i mirë. Shumë njerëz në profesionin tim mendojnë në të njëjtën mënyrë. Ata janë të gabuar”, thotë Anthony Hopkins.

Në vitin 1964, Hopkins u punësua në Teatrin Kombëtar dhe më vonë atë vit u shkarkua për dehje. “Për 15 vjet, kam pirë vazhdimisht deri sa i humba të gjitha”, pranon aktori.

Një ditë, Hopkins u zgjua në timonin e makinës së tij në një vend krejtësisht të panjohur dhe nuk mund të mbante mend se si përfundoi atje. “Kur isha i dehur, herë pas here më merrte gjumi në timon. Dhe unë mundesha që lehtësisht të përplasesha me ndonjë veturë tjetër ose të shkel një këmbësor”, thotë Anthony.

Reklama
Reklama

“Alkooli pothuajse më vrau. Po të mos isha ndalur, do të kisha përfunduar diku në Meksikë. Mund të isha në shkretëtirë, në ndonjë gropë, në më të keqen – i varrosur nën disa kaktusë”, ka thënë ai.

Sot, Hopkins është 79 vjeç dhe ai ka qenë i matur për 41 vjet, pothuajse gjysma e jetës së tij.

Drew Barrymore

Drew u bë shumë popullor në një moshë shumë të re, dhe, pa u vënë re nga vetja dhe të tjerët, ajo u bë një droguar nga alkooli. Ngadalë por me siguri ajo po bënte një transformim të kundërt: nga një mjelmë e bukur në një “derrkuce” të shëmtuar të Hollywoodit. Skandalet e panumërta përfundimisht e çuan aktoren në një periudhë tetë muajshe në një klinikë rehabilituese.

Reklama
Reklama

Pasi u largua nga klinika, ajo shkroi kujtime të mrekullueshme dhe të habitshme për të rriturit. Më pas, Drew punoi me kohë të pjesshme si një kameriere dhe një modele. Sot, Barrymore është një aktore e kërkuar, një pronare e kompanive filmike dhe një nënë e dy vajzave simpatike.
Duke u pyetur se çfarë e ndihmoi të mos i nënshtrohet depresionit, ajo gjithmonë përgjigjet, “Ndonjëherë, jeta ju vë në gjunjë. E pra, a nuk është kjo një qëndrim i përshtatshëm për namaz?!”

Eminem

“Përshëndetje, emri im është Marshall, dhe unë jam një i droguar”, tha reperi në një dokumentar. Disa vjet më parë, ai kishte përzier një nga koktejt më të rrezikshëm me drogë. Në atë kohë, vetëm ndërhyrja e shpejtë mjekësore arriti të shpëtonte jetën e interpretuesit.
Ajo që e ndihmoi atë që më në fund të dilte nga gropa e përdorimit të drogës ishte ndjenja e përgjegjësisë për vajzën e tij dhe dy vajzat e tij birësuese. Sot Eminem është një baba model, me muzikën që është varësia e tij e vetme.

Reklama
Reklama

Kristin Davis

Aktorja vuante nga frika akute, kështu që ajo filloi të pijë për guxim. Pak nga pak, deri në moshën 25 vjeçe, Kristin ishte kthyer në një alkoolike të plotë.

Mikesha e saj më e mirë nuk mund ta shikonte teksa shkatërronte jetën e saj dhe vendosi të ndihmonte: ajo bindi Kristinin që të merrte pjesë në takimet e Alumnistëve Anonim dhe kurset e yogas. Funksionoi. Që atëherë, Kristin nuk kishte një rikthim të vetëm dhe madje donte të refuzonte rolin në “Sexy and the city” kur ajo mësoi se skripta përfshinte koktejet e saj të pijshme gjatë gjithë kohës. “Kam frikë se do t’ia lejoj vetes një gotë verë”, kujton aktorja. “Ndihem mirë pa alkool dhe nuk dua ndonjë sebep që të më bëjë t’i kthehem prap alkoolit”.

Reklama
Reklama

Daniel Radcliffe

Suksesi i filmave të Harry Potterit e pengoi aktorin të drejtonte një jetë normale dhe filloi të zhytet në depresion. Gjatë xhirimit të kapitullit të fundit në sagë, Danieli shpesh u shfaq i dehur.

Në vitin 2015, Daniel Radcliffe pranoi se ai vuante nga varësia e alkoolit. “Kur isha i dehur, u bëra një person tjetër. Ndonjëherë do të zgjohesha në mëngjes në një apartament të panjohur, pa kujtuar se si unë isha atje, kam pasur dhimbje të vazhdueshme. Më pas fillov të dal për shëtitje në natyrë, atëherë kuptova se duhej të ecja në ajër të pastër dhe stërvitje për të eleminuar vesin e pijes”, ka thënë aktori.

Reklama

Samuel L. Jackson

Samuel vijoi studimet në Fakultetin e Dramës në Kolegjin “Morehouse” në Atlanta. Pas diplomimit, ai u zhyt në film, teatër dhe televizion, por pa shumë sukses: regjisorët thjesht refuzuan të punonin me të për shkak të problemeve të tij me alkoolin dhe drogën. Në fund të viteve 1980, aktori përfundoi në një qendër rehabilitimi.

Reklama

Sipas Jackson, momenti më i vështirë në jetën e tij ishte kur, ndërsa akoma ishte në rehabilitim, ai shikoi sytë e gruas dhe vajzës së tij dhe tha: “Përshëndetje, unë jam Sam, dhe unë jam i droguar”.

Pas përfundimit të trajtimit, Samuel vazhdoi të luante në më shumë se 100 filma, mori shumë çmime prestigjioze dhe, më e rëndësishmja, u bë një burr dhe baba shembullor.

Kelly Osbourne

Kelly me siguri ka trashëguar tendencën për varshmërinë vetë-destruktive nga babai i saj i madh dhe i tmerrshëm, Ozzy. Ajo ishte një person që konsumonte dhjetëra pilula çdo ditë, ndonjëherë përzierjen e tyre me substanca të tjera. Pakënaqësia e vajzës me veten vazhdoi të rritet, ashtu si edhe pesha e saj dhe dozat e saj të drogës. Gjatë trajtimit të fundit të rehabilitimit, për të ndaluar veten nga shkatërrimi, Kelly filloi të regjistrojë një album të ri dhe të bënte sport.

Në ditët e sotme, Kelly duket e mrekullueshme. Shikoni Instagramin e saj për ta parë atë. Mund të thuhet me siguri se një vajzë e çuditshme është bërë një grua moderne dhe e sigurt!

Sting

Duke parë tani këngëtarin, është e vështirë të besohet se Sting dikur ishte një fans i madh i alkoolit dhe i substancave halucinogjene. Kjo ka qenë e vërtetë. Sting u braktis nga gruaja e cila mori me vete gjithashtu dy fëmijët e saj. Pas kësaj, interpretuesi vendosi të fillonte një jetë të re. Menjëherë pas kësaj, këngët e tij morën hov dhe korrën sukses të madh. Sot, Sting është një bashkëshort shembullor dhe baba i gjashtë fëmijëve.

Steven Tyler

“Seks, drogë, dhe rok-n-roll!” Kjo ishte stili i ri i Steven Tyler. Nëse kthehemi prapa në atë kohë, nuk kishte pothuajse asnjë rocker popullor më të famshëm se ai. Por, pas 20 vitesh, Tyler më në fund arriti të shpëtojë nga varshmëritë e tij me ndihmën e gruas së tij të dytë.

Muzikanti vetë e përshkruan qëndrimin e tij të mëparshëm në këtë mënyrë: “Unë i shkaktova vuajtje familjes sime, fëmijëve të mi dhe miqve të mi”.

Fotografia në të majtë u mor pasi Steven la drogën dhe pijen.

Elton John

Sir Elton John filloi të përdorte drogë në rininë e tij për të kapërcyer drojën. Gradualisht, miqtë dhe të dashurit u larguan nga ai. Madje edhe nëna e tij u largua përfundimisht nga ai. Pastaj, në vitin 1975, Elton pothuajse vdiq nga një mbidozë. Në vitin 1990, këngëtari u dorëzua tek mjekët dhe iu nënshtrua një kursi të plotë rehabilitimi.

Sot Eltoni thotë për të rinjtë e humbur: “Kam shpenzuar një pjesë të madhe të jetës sime për asgjë, sepse, falë varësisë sime, isha vazhdimisht i zhytur në vetvete”.

Britney Spears

Rritja e Britney Spearsit filloi në fëmijërinë e hershme. Së pari po këndonte në një kor, pastaj shfaqjet televizive dhe më në fund një karrierë solo. Regjistrimi i tre albumeve të suksesshme në tre vjet, duke mbajtur një orar të ngushtë, duke fituar para dhe famë – e gjithë kjo e shtyu Britneyn në një periudhë të dhunshme të drogës, abuzimit të alkoolit dhe skandaleve familjare. Të privuarit nga të drejtat e prindërve ndaj dy djemve të saj vetëm e keqësuan situatën, duke e thyer plotësisht psikikën e këngëtarit.

Ishte babai i saj që e shpëtoi këngëtarin nga pragu duke marrë kontrollin e plotë të çështjeve të saj. Ai e prishi lidhjet e vjetra të vajzës së tij dhe fitoi të drejtën ligjore që ajo të shihte fëmijët e saj. Gradualisht, i rrethuar nga të dashurit, Britney filloi të rimëkëmbet. /Telegrafi/