Palermo në vitet e fundit është një nga skuadrat që ka pasur në gjirin e saj disa nga lojtarët më të mirë që qarkullojnë në Evropë.

U.S. Città di Palermo para disa vitesh ishte një skuadër që luftonte për të luajtur në Evropë, ndërsa në vitet e fundit po lufton për mbijetesë.

Suksesi më i madh i klubit është vendi i gjashtë i arritur dhe dalja në Evropë në atë kohë.

Për Palmeron ka luajtur lojtarë të mëdhenj si Luca Toni që kishte shënuar 20 gola me një sezon, transmeton Telegrafi.

Pastaj pjesë e saj ishin edhe katër lojtarë që u shpallën kampion bote me Italinë në vitin 2006 si Cristian Zaccardo, Fabio Grosso, Andrea Barzagli dhe Simone Barone.

Më poshtë mund ta gjeni një skuadër të tërë që ende janë aktiv dhe lojtarë shumë të fortë dhe po ta kishte Palermo fuqinë financiare me këtë ekip do ta bënte ‘kahre’ Serie A. /Telegrafi/

Salvatore Sirigu (Sevilla)

Andrea Barzagli (Juventus)

Kamil Glik (Monaco)

Simon Kjaer (Fenerbahce)

Matteo Darmian (Man Utd.)

Javier Pastore (PSG)

Franco Vazquez (Sevilla)

Josip Ilicic (Fiorentina)

Paulo Dybala (Juventus)

Edinson Cavani (PSG)

Andrea Belotti (Torino)

Formacioni

Rezervat: Emiliano Viviano, Achraaf Lazaar, Matias Silvestre, Alberto Gilardino, Afriyah Acquah, Eran Zahavi, Andrea Raggi, Ezequiel Munoz, Jasmin Kurtic, Giancarlo Gonzalez, Abel Hernandez