Mesfushori i Interit, Kristjan Asllani pranon se nuk ka fjetur për katër ditë pasi humbi rastin për gol kundër Barcelonës në Ligën e Kampionëve në tetor dhe mohon se dëshiron të largohet nga Nerazzurrët.

Reprezentuesi shqiptar iu bashkua Interit në një marrëveshje fillestare huazimi me një opsion të obliguar blerje nga Empoli këtë verë, por nuk ka luajtur rregullisht nën drejtimin e Simone Inzaghit.

“Duhet të përmirësohem, po luaj në një mesfushë me shumë kampionë, nuk ka asgjë të çuditshme”, ka thënë fillimisht 20-vjeçari për Gazzetta dello Sport.

“Jam gati, por nuk mendoja se do të merrja shumë kohë për të luajtur për shkak të cilësive të shokëve të skuadrës. Jam i lumtur kur luaj dhe jam këtu për të mësuar. I konsideroj Marcelo Brozovic dhe Hakan Calhanoglu dy mjeshtër”.

Reklama
Reklama

Pati raportime në Itali se ai donte të largohej nga klubi për të luajtur më vazhdimisht diku tjetër.

“Jo, janë lajme të rreme. Jam i lumtur që jam këtu dhe dua të qëndroj. E bëra këtë zgjedhje dhe do ta bëja përsëri. E dija rrugën dhe e di që është e gjitha pjesë e procesit”.

“Të gjithë më kanë pritur ngrohtësisht këtu. Danilo D’Ambrosio është unik, ai është njeriu që transmeton ‘Interizmin’ nga një brez në tjetrin. Ai vazhdon të më thotë se emri në pjesën e pasme të fanellës nuk është i rëndësishëm, rëndësi ka stema në gjoks. Një ditë do të doja të isha si ai dhe të mësoja lojtarët e rinj”.

Reklama

Çfarë do të dëshironte të mësonte nga bashkëlojtarët e tij në mesfushë?

Reklama

“Qetësia me topin e Brozovic, angazhimi dhe qëndrimi nga Barella dhe teknika nga Calhanoglu dhe Mkhitaryan, ata kanë cilësi superiore. Nga Gagliardini, forca fizike dhe vrapimet e tij të vonshme”.

Asllani ka bërë 12 paraqitje për Interin këtë sezon, përfshirë pesë në Ligën e Kampionëve.

Tetorin e kaluar ai mund ta kishte shënuar emrin e tij në listën e golave ​​në një ndeshje të Ligës së Kampionëve kundër Barcelonës në Camp Nou, por humbi një shans të madh për të shënuar nga një pozicion i shkëlqyer.

“Kur unë nuk mendoj për këtë, dikush tjetër e bën atë për mua. Kur eci në rrugë, gjithmonë dikush e përmend atë dhe është pak e bezdisshme”.

Reklama

“Megjithatë, e pranoj që nuk kam fjetur për katër ditë pas kësaj, i kalova netët duke parë aksionin”.

Reklama

“Unë u shkatërrova, por të gjithë më ngushëlluan. Nuk mund të kthehem pas në kohë, por kjo është koha për të parë përpara. Para Portos, duhet të fokusohemi te Napoli. Nëse fitojmë më 4 janar, mund të rihapim garën për titull për të gjithë”, përfundoi mesfushori shqiptar.

Nerazzurrët mundën Atalantën 3-2 në ndeshjen e fundit para pushimit të Kupës së Botës në nëntor dhe rifillojnë sezonin më 4 janar në një ndeshje në shtëpi me Napolin, kryesuesin e tabelës. /Telegrafi/