Belgjika e ka eliminuar Portugalinë në 1/8 e finales në Euro 2020, duke kaluar kështu në çerekfinale, aty ku do të takohet me Italinë.

Golin e vetëm në këtë takim e shënoi Thorgan Hazard në pjesë të parë, duke i mundësuar ekipit të tij që të kalojë tutje.

Belgjika ishte skuadër më e mirë në fushë dhe mori notën e përgjithshme 6.99, me Portugalinë që u vlerësua 6.91.

Belgjika eliminon kampionin në fuqi, Portugalinë - në çerekfinale takohet me Italinë Belgjika eliminon kampionin në fuqi, Portugalinë - në çerekfinale takohet me Italinë

Lojtari me paraqitjen më të mirë ishte Thorgan Hazard që u notua me 7.9, falë golit të fitores.

Në anën tjetër, dështimi i kësaj sfide doli të ishte Yannick Carrasco, që u vlerësua me 6.2.

Vlerësimi i lojtarëve të tjerë i të dyja skuadrave: