Idhuj për miliona fansa, gjeni, të famshëm – ndonjëherë harrojmë se në radhë të parë ata janë thjesht njerëz.

Dhe si të gjithë njerëzit e tjerë, ata nuk janë të pavdekshëm.

Nëntëmbëdhjetë të famshmit që janë ekspertë në fotografimet me fansa (Foto) Nëntëmbëdhjetë të famshmit që janë ekspertë në fotografimet me fansa (Foto)

Bright Side gjeti 20 fotografi të njerëzve të famshëm, të realizuara pak kohë para se ata të ndaheshin përgjithmonë nga kjo botë, transmeton Telegrafi.

1. Freddie Mercury (45 vjeç)

Fotografi e realizuar në vitin 1991. Kjo është një nga fotografitë e fundit të frontmanit të Mbretëreshës. Deri në ditën e fundit, ai mohoi të gjitha thashethemet rreth sëmundjes së tij. Ai bëri një njoftim një ditë para se të vdiste nga bronkopneumonia që ishte shkaktuar nga AIDS.

Reklama

2. Steve Jobs (56 vjeç)

Steve Jobs vdiq në shtëpi rrethuar nga njerëzit e tij më të afërt. Fjalët e fundit që ai tha ishin: “Oh wow! Oh wow! Oh wow”. Ai vdiq nga kanceri pankreatik.

Reklama

3. Heath Ledger (28 vjeç)

Heath Ledger është duke buzëqeshure me stafin e filmit, teksa luan rolin e tij të fundit në filmin “The Imaginarium e Doctor Parnassus” vetëm disa ditë para se ai u gjet i vdekur. Ai vdiq nga dehja e rëndë e shkaktuar nga ilaçet e dhimbjes (përfshirë drogat, pilulat e gjumit dhe ilaçet kundër depresionit).

4. Muhammed Ali (74 vjeç)

Reklama

Muhamedi Ali luftoi sëmundjen e Parkinsonit për tri dekada. Më 2 qershor 2016, boksieri amerikan u shtrua në spital sepse ishte në gjendje shumë serioze të shkaktuar nga problemet me mushkëritë e tij. Ai vdiq të nesërmen për shkak të shokut septik, të shkaktuar nga arsye të panjohura natyrore.

5. Chester Bennington (41 vjeç)

Pak para vdekjes së tij, frontmeni i Linkin Park punoi me rap-këngëtarin Watsky. Katër ditë pas marrjes së kësaj fotografie, Chester Bennington u gjet i vdekur në banesën e tij. Ishte një vetëvrasje.

Reklama

6. Kurt Cobain (27 vjeç)

Jesse Frohman bëri këtë fotografi në vitin 1994, pak para se Kurt Cobain të bënte vetëvrasje. Sipas një versioni, Cobain mori një dozë vdekjeprurëse të heroinës dhe e qëlloi veten në kokë. Ka edhe teori për një vrasje.

Reklama

7. Bob Marley (36 vjeç)

Kjo është fotografia e fundit e njohur e Bob Marley. Ai shihet duke folur me familjen e tij. Në atë moment, pesha e tij ishte vetëm 77 kilogramë. Bob Marley vdiq më 11 maj 1981, nga kanceri (melanoma e pigmentit të errët).

8. Mark Twain (74 vjeç)

Kjo fotografi është marrë 10 ditë para se Samuel Clemens (i njohur edhe si Mark Twain) vdiq. Në vitet e fundit, shkrimtari ishte shumë i dëshpëruar. Megjithatë, kjo është mënyra se si ai u përgjigj në nekrologji të parakohshme në New York Journal: “Raportet e vdekjes sime janë ekzagjeruar shumë”. Një vit para se të vdiste, tha: “Unë erdha me kometën e Halley në vitin 1835. Do të vijë përsëri vitin e ardhshëm (1910), dhe pres që të dal me të. Do të jetë zhgënjimi më i madh i jetës sime, nëse nuk do të shkoj me kometën e Halley-t “. Kjo është ajo që ndodhi. Shkrimtari vdiq nga sëmundjet e zemrës.

Reklama
Reklama

9. John Lennon (40 vjeç)

Njeriu që vrau John Lennon vetëm 4 orë pas kësaj fotografie është ai në të djathtë. Ai po merr një autograf nga themeluesi dhe anëtar i “The Beatles”.

10. Mahatma Gandhi (78 vjeç)

Mahatma Gandhi shpalli një filozofi të asnjë dhune. John Lennon mendoi se e vetmja mënyrë për të luftuar për paqen ishte mënyra e Gandit. Gandi do të lutej kur vrasësi i tij, Nathuram Vinayak Godse, e qëlloi atë në gjoks.

11. Jim Morrison (27 vjeç)

Kjo foto e Jim Morrisonit u mor nga shoku i tij në fshatin e vogël të Saint-Leu-d’Esserent. Më vonë atë ditë, Morrison vdiq në banjë nga një atak në zemër të shkaktuar nga një mbidozë e heroinës.

Reklama
Reklama

12. Amy Winehouse (27 vjeçe)

Në këtë foto, këngëtarja po ecën pranë shtëpisë së saj në LVeriun e Londrës një javë para vdekjes së saj. Më 23 korrik 2011, ajo u gjet e vdekur në banesën e saj. Sasia e alkoolit në gjakun e saj ishte pesë herë më e madhe sesa sasia e nevojshme për të vrarë një person.

13. Jimi Hendrix (27 vjeç)

E dashura e Hendrix bëri këtë fotografi një ditë para se të vdiste. Në mëngjesin e 18 shtatorit 1970, u gjet i vdekur në një dhomë hoteli në Londër. Muzikanti i madh vdiq në shtratin e tij. A gjeti vdekjen në të vjellat pasi kishte marrë 9 pilula gjumi.

Reklama

14. Albert Ajnshtajni (76 vjeç)

Kjo foto u realizua në mars të vitit 1955 në shtëpinë e Albert Ajnshtajn në Princeton. Një muaj më vonë, shkencëtari vdiq nga një aneurizëm në hark aortik.

Reklama

15. David Bowie (69 vjeç)

Kjo foto është marrë tre ditë para se muzikanti britanik të vdiste. David Bowie vdiq më 10 janar 2016, pas një lufte 1.5-vjeçare kundër kancerit të mëlçisë.

16. Tupac Shakur (25 vjeç)

Fotografia e fundit e Tupac Shakur. Ai është në një makinë me menaxherin e tij, Suge Knight. Ai u qëllua më 13 shtator 1996.

17. Vladimir Lenini (53 vjeç)

Fotografia e fundit e Leninit u mor në vitin 1923 (motra Anna e tij në të majtë, mjeku i tij në të djathtë). Ai ishte tashmë memec në këtë kohë.

Reklama

18. Elvis Presley (42 vjeç)

Në këtë foto, Elvis Presley po mbërrin në shtëpinë e tij më 16 gusht 1977, pas një takimi dentisti. Më vonë atë natë muzikanti pati një sulm në zemër dhe vdiq.

Reklama

19. James Dean (24)

Kjo është fotografia e fundit e James Dean me ‘Porsche-në’ e tij në një stacion gazi. Ai e çoi aty këtë veturë vetëm për nëntë ditë para se të vdiste në një aksident automobilistik.

20. Robin Williams (63 vjeç)

Happy Birthday to me! A visit from one of my favorite leading ladies, Crystal.

A post shared by therobinwilliams (@therobinwilliams) on Jul 21, 2014 at 5:08pm PDT

https://www.instagram.com/p/rIlM1LKuwr/

Fotografia e parë ishte publikuar nga Robin Williams në ditëlindjen e tij (20 ditë para se të vdiste). Në foton e dytë, ai po përgëzon vajzën e tij në ditëlindjen e saj (2 javë para se të vdiste). Robin Williams vuajti nga demenca në trup. Kur një person ka këtë lloj sëmundje, ata nuk mund të udhëheqin një jetë normale: ata nuk mund të mendojnë, të flenë apo të besojnë atë që shohin dhe nuk mund të jenë të lumtur. Aktori nuk mundi ta trajtonte atë dhe të bëri vetëvrasje. /Telegrafi/

Reklama
Reklama