Viti 2017 ka qenë vit i mirë për futbollin në botë, teksa çdo ligë është karakterizuar me futboll më sulmues, ku nuk kanë munguar as golat e shumtë.

Mediumi i madh britanik The Guardian ka publikuar listën me 20 golat më të mira për vitin 2017.

Në këtë listë nuk munden të mungojnë gola të bukur si ai i Olivier Giroudit, Andry Carollit, por edhe tjerë si ai Mario Mandzukic në finalen e Ligës së kampionëve dhe i disa lojtarëve të rinj të talentuar.

Lista prej 20 golave më të mirë përfshin edhe disa gola të shënuara nga femrat, ku ka nga goditjet, por edhe nga driblimet.

Reklama

Telegrafi më poshtë ua sjell 20 golat më të bukura për vitin 2017:

Reklama

Olivier Giroud, Arsenal – Crystal Palace

Thomas Lemar, Monaco – Marseille

Andy Carroll, West Ham – Crystal Palace

Jeison Murillo, Inter – Bologna

Dennis Kempe, Karlsruher – Bielefeld

Fernando Torres, Atletico Madrid – Celta Vigo

Thelo Asgaard, Wigan U15 – Blackburn Rovers U15

Jordi Mboula, Barcelona U19 – Borussia Dortmund U19

Memphis Depay, Lyon – Toulouse

Harry Kane, Tottenham Hotspur – Chelsea

Emre Can, Watford – Liverpool

Mario Mandzukic, Juventus – Real Madrid

Soren Eismann, SV Meppen – Carl Zeiss Jena

Sofiane Boufal, Southampton – West Brom

Reklama

Akkaradet Jangporn, Bangkok Sports Club – Satri Angthong

Fara Williams, Reading – Arsenal

Olly Lee, Luton Town – Cambridge United

Daniel Dubidat, Alvechurch – Sheffield FC

Alberto Brignoli, Benevento – Milan

Abdullah Balikuv, Bucaspor – Sivasspor

Reklama

/Telegrafi/