LAJMI I FUNDIT:

Njëri prej hiteve më të mëdha në histori është i vjedhur? (Video)

Njëri prej hiteve më të mëdha në histori është i vjedhur? (Video)

Anëtarët e bendit legjendar, “Led Zeppelin”, do të paraqiten në gjykatë, pasi akuzohen se hiti i tyre mbarëbotëror, “Stairway to Heaven”, është plagjiat.

Frontmeni Robert Plant dhe kitaristi Jimmy Page do të dalin para një gjykate në Los Angeles më 10 maj për të paraqitur dëshmitë e tyre se kënga është origjinale.


“Stairway to Heaven” thuhet se është kopjuar nga kënga “Taurus” e grupit “Spirit”. Gjykatësi Gary Klauser ka deklaruar se ekzistojnë ngjashmëri ndërmjet dy këngëve, prandaj Gjykata e Qarkut në Los Angeles do të vendosë për origjinalitetit e këngës së “Led Zeppelin”.

Kitaristi i grupit “Spirit”, Randy California, para se të ndërronte jetë (në vitin 1997), në një intervistë për revistën Listener kishte thënë se njëra prej këngëve më të mira të të gjitha kohërave është vjedhur nga ai.

“Ata kanë fituar miliona me atë këngë dhe asnjëherë nuk na kanë falënderuar, asnjëherë nuk na kanë pyetur: ‘A duhet t’ju paguajmë?’ Këtë e kam akoma një pikë të dhimbshme”, kishte thënë asokohe Randy.

Kënga “Stairway To Heaven” është lansuar në vitin 1971, derisa “Taurus” tre vite më herët, në vitin 1968. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Monika Salihu: Mbrëmjen që jam eliminuar, nuk erdhi askush nga familjarët të më merrte

Monika Salihu: Mbrëmjen që jam eliminuar, nuk erdhi askush nga familjarët të më merrte

Magazina
Linda Halimi befason me deklarata të tjera: Lumbardhi i ka shkruar vëllait tim, i ka kërkuar që unë të mos e ngacmoj në BBVK

Linda Halimi befason me deklarata të tjera: Lumbardhi i ka shkruar vëllait tim, i ka kërkuar që unë të mos e ngacmoj në BBVK

Magazina
E mbuluar dhe me kurorën e

E mbuluar dhe me kurorën e "miss"-it, publikohen të tjera fotografi të Kaderit nga e kaluara ku dukej shumë më ndryshe

Magazina
Sherr në Big Brother VIP Kosova 2? Alaudin Hamiti del me një sqarim

Sherr në Big Brother VIP Kosova 2? Alaudin Hamiti del me një sqarim

Magazina
Mostransparencë me publikun - Santiana merr mesazh nga i dashuri në dhomën e rrëfimit?

Mostransparencë me publikun - Santiana merr mesazh nga i dashuri në dhomën e rrëfimit?

Magazina
“Shko bërtiti gruas tënde se po flet palidhje”, degradon debati mes Bucit dhe Adrit në BBVK

“Shko bërtiti gruas tënde se po flet palidhje”, degradon debati mes Bucit dhe Adrit në BBVK

Magazina
Kalo në kategori