Jake Gyllenhaal, ylli i “Nightcrawler”, i tha USA Today se ai nuk dëshiron të jetojë në qendër të vëmendjes jashtë ekranit.

Kjo është një mënyrë elokuente për të thënë se ai nuk dëshiron të bëjë asgjë me mediat sociale dhe ai nuk është i vetmi person që praktikon këtë mënyrë jetese.

Mënyra se si njerëzit e famshëm sulmohen, përqeshen dhe kritikohen për shkeljen më të vogël të imagjinuar ose për shkak të dështimit të veshjeve, mund të jetë njëra prej arsyeve që shumë prej tyre largohen nga “partia dixhitale”.

Le të shohim disa të famshëm dhe arsyet që japin për të mos kërkuar një llogari të tyre në Twitter, Instagram ose Facebook.

George Clooney (Foto: Getty Images)

Marie Claire raporton se aktori 54-vjeçar i tha revistës “Venity” në një intervistë: “Zoti na e ndalon, merr një pilulë gjumi, zgjohesh dhe sheh se fjalia që ke shkruar në rrjetet sociale nuk ka asnjë kuptim. Çfarë ideje e tmerrshme … Unë mund të them lehtësisht diçka kot, dhe bëhet menjëherë temë në media, krejt kjo falë rrjeteve sociale”.

Ai gjithashtu merr shembuj shumë interesant. Ka pasur raste të njerëzve që shkruanin në Twitter diçka në mbrëmje, ndërsa u pushuan nga puna në mëngjesin e ardhshëm. Transmetuesi digjital publik i quajtur Twitter është i pafalshëm.

Kristen Stewart (Foto: Getty Images)

Aktorja dhe modelja amerikane, Kristen Stewart është e njohur për përçmimet që u bën rrjeteve sociale. Ajo vet nuk është e pranishme as në Twitter, Facebook apo Instagram.

Scarlett Johansson (Foto: Getty Images)

Aktorja e filmit “Avengers” ka thënë se ajo nuk ka interes të ndajë detajet e jetës së saj të përditshme me fansat. Ajo nuk ka një llogari në Facebook apo Twitter dhe thotë se nuk e sheh të arsyeshme të ndajë darkën e saj të mbrëmjes me fansat në rrjetet sociale, duke e quajtur këtë “një fenomen shumë të çuditshëm” që e bëjnë të tjerët.

Jennifer Lawrence (Foto: Getty Images)

Ylli i Hunger Games nuk ka një llogari në Twitter apo Instagram.

Ajo i tha BBC Radio 1: “Unë kurrë nuk do të kem një llogari në Twitter. Unë nuk jam shumë e mirë në telefon apo teknologji. Unë me të vërtetë nuk mund të mbaj as një e-mail elektronike si duhet, kështu që ideja e Twitter-it është kaq e pamendueshme për mua”.

Dhe ajo i jep fansave një paralajmërim të mjaftueshëm: “Nëse shihni ndonjëherë një llogari në Facebook, Instagram ose Twitter që thotë se jam unë, ajo sigurisht nuk është,” tha ajo për BBC Radio 1. “E kisha atë të mbyllur dhe të ngarkuar. Sepse interneti më ka përbuzur kaq shumë”, ka thënë ajo më tej.

Julia Roberts (Foto: Getty Images)

Aktorja 47-vjeçare i tha Vanity Fair: “[Media sociale] është lloj i një karameleje pambuku. . . Ajo duket aq tërheqëse dhe ju thjesht nuk mund të rezistoni që të hyni atje, dhe pastaj përfundoni me gishta të ngjitur që zgjasin vetëm për pak çaste”.

Bradley Cooper (Foto: Getty Images)

Aktori 40-vjeçar ka një arsye tjetër për të qëndruar larg mediave sociale: ai është i shqetësuar se do të ketë ndikim se si fansat e tij e perceptojnë atë në filma. Ai është i shqetësuar nëse fansat e tij dinë shumë për të, ai nuk do të dalë  bindës në një film sepse nëse fansat do ta kuptonin përditshmërinë e tij në rrjetet sociale, atëherë ata nuk do të mund ta merrnin kurrë atë seriozisht në ndonjë rol filmik.

Angelina Jolie dhe Brad Pitt (Foto: Getty Images)

Angelina Jolie dhe ish-i i saj, Brad Pitt, nuk janë ekspertë të teknologjisë dhe e kanë pranuar se nuk i kuptojnë mediat sociale. Duket e pamundur, por ata nuk kanë asnjë llogari në Facebook, Instagram ose Twitter.

Rachel McAdams (Foto: Getty Images)

Regjisorja 36-vjeçare e “The Notebook” dhe “The Traveller’s Wife” ka pranuar se ajo është tërësisht injorante kur bëhet fjalë për Twitter – prandaj ajo nuk është pjesë e ndonjë rrjeti social.

Keira Knightley (Foto: Getty Images)

Aktorja hoqi dorë nga llogaria e saj në Twitter, sepse ajo nuk e pëlqeu konkurencën. “Kjo më bëri të ndihem pak si të isha në një shesh lojërash shkollore dhe të mos isha e popullarizuar ashtu siç doja unë” i tha ajo Harper’s Bazaar UK.

Benedict Cumberbatch (Foto: Getty Images)

Aktori Sherlock ka një ndjekje shumë të përkushtuar në të gjithë mediat sociale, por ai vetë nuk ka ndonjë profil në ndonjë rrjet social. Ai i tha Radio Times se nuk ka aftësi për t’iu përkushtuar rrjeteve sociale. /Telegrafi/