Sipas legjendës së vërtetë kineze, Mulan pretendoi të ishte burrë dhe shkoi në ushtri me mbështetjen e plotë të familjes së saj. Kjo tingëllon pak më ndryshe nga sa tregohet në filmin e Disneyt rreth saj. Disney ka krijuar shumë histori të mrekullueshme që të gjithë i duam me gjithë zemrat tona dhe që na mbushin me magji sa herë që i shikojmë. Shumë filma bazohen në ngjarje të vërteta ose janë të lidhura ngushtë me historinë tonë, por Disney ndonjëherë sakrifikon saktësinë historike për të krijuar një përrallë të vërtetë.

Bright Side ka treguar së fundmi pak se si historia e këtyre filmave ka qenë pak më ndryshe nga sa kemi parë në ekran.

1. Nuk kishte histori dashurie midis Pocahontas dhe John Smith.

Pocahontas ishte rreth 11 vjeçe kur arritën John Smith dhe kolonistët e tjerë anglezë. Vetë John Smith ishte 27 vjeç dhe nuk kishte asnjë histori dashurie mes tyre. John Smith u kap nga vendasit amerikanë, por ata e liruan atë menjëherë pas kësaj. Sidoqoftë, ndërsa ishte aty ai kaloi ca kohë me Pocahontasin e vogël dhe ata po i mësonin njëri-tjetrin gjuhët e tyre.

Ajo më vonë u martua me një burrë anglez, por emri i tij ishte John Rolfe dhe ishte martesa e parë e regjistruar midis një evropiani dhe një amerikaneje vendase. Pocahontas, emri i vërtetë i së cilës ishte Matoaka, u konvertua në Krishterim dhe mori emrin Rebecca.

2. Prindërit e Mulan e përkrahën planin e saj dhe askush në ushtri e nuk zbuloi se ajo ishte një grua

Filmi i animuar është i bazuar në historinë e një gruaje të vërtetë të quajtur Mulan. Ashtu si në film, ajo hyri në ushtri sepse babai i saj ishte i moshuar dhe i dobët dhe vëllai i saj ishte shumë i vogël. Sidoqoftë, ajo dinte të luftonte edhe para se të hynte në ushtri që kur ishte fëmijë. Ajo gjithashtu nuk kishte pse të ikte nga shtëpia e saj pasi familja e saj dinte për planin e saj dhe e mbështeti atë.

Mulan shërbeu në ushtri për 12 vjet dhe mori shumë çmime, por askush nuk e kuptoi që ajo ishte një grua derisa u kthye në shtëpi me një grup njerëzish që e kuptuan këtë vetëm pasi ajo u pa duke veshur rrobat e grave.

A i kushtuat vëmendje faktit që ajo kishte një vëlla të vogël? Ju mund të mos e mbani mend atë nga filmi, por ai ishte në të vërtetë atje … si një qen i Mulanit me emrin Vëllai i Vogël.

3. Në “Frozen”, personazhet supozohet se kanë armë

Historia e “Frozen” zhvillohet në vitin 1839, gjë që na çon në një pasaktësi tjetër: në atë kohë, njerëzit nuk përdorën më shpata, pasi ato tashmë ishin zëvendësuar me armë. Kështu që personazhet duhej të ishin armatosur me armë në vend të shpatave si në film. Sidoqoftë, nëse kjo do të ishte e saktë, Elsa me siguri do të ishte vrarë. Kështu që ne mendojmë se shpatat janë në rregull.

4. Kafshët e zhdukura në Atlantis: Perandoria e Humbur tregohet për një arsye

Hisotria në filmin “Atlantis: The Lost Empire” zhvillohet në vitin 1914. Në akuarium mund të shihni Coelacanths, të cilët besohej se ishin zhdukur në atë kohë që kur nuk ishin rizbuluar deri në vitin 1938. Situata lidhet me qytetin e humbur të vetë Atlantis, kjo nuk besohej se ishte e vërtetë. Gjeni, apo jo?

5. Tiana nuk mund të hapte një restorant ose të martohej me Naveen

Historia zhvillohet në fillim të viteve 1900 në New Orleans, gjatë kohës së ndarjes racore të Jim Crow. Jo vetëm që nuk do të ishte e mundur që një vajzë e zezë (Tiana) të hapte restorantin e saj, por ajo gjithashtu nuk do të ishte në gjendje të martohej me Naveen pasi martesat ndërracore ishin të paligjshme.

6. Vallëzimi i papërshtatshëm i Aurorës dhe Princit Philip

Ju ndoshta e mbani mend skenën e fundit të Bukuroshes së Fjetur kur Philip vendos butësisht krahun rreth belit të Princeshës Aurora dhe ata vallëzojnë me lumturinë e tyre ndonjëherë. Por në atë kohë, në shekullin XIV, ishte në rregull vetëm të preknin duart e njëri-tjetrit gjatë vallëzimit, dhe mënyra se si Aurora dhe Philip vallëzuan do të konsiderohej tepër e papërshtatshme.

7. Veshja e Jasmine nuk përshtatet me epokën e ngjarjes.

Edhe pse Disney zakonisht përpiqet të jetë mjaft i saktë, duke pasur veshje për personazhet e tyre që përshtaten me kohën, por me Aladdinin nuk ishte ky rasti. Historia e filmit zhvillohet rreth shekullit të 4 −7, dhe vajzat arabe në atë kohë visheshin me veshje konservatore – ndoshta edhe vello që mbulonin gjithçka, përveç syve të tyre.

8. … dhe as ëndrrat e Aladdinit.

Një anakronizëm edhe më interesant në filmin Aladdin është fakti që ai është i bindur, në fillim të filmit, se gjithçka do të ndryshojë dhe se ai do të jetojë në një kështjellë, siç i thotë Ebu. Edhe pse kjo është saktësisht ajo që ka ndodhur, nuk do të mirrej me mend kurrë për një person që ka jetuar në rrugë tërë jetën e tij.

Është një pamje moderne, e cila u shfaq vetëm rreth shekullit XIX, kur u bë e mundur të ndryshosh statusin tënd shoqëror. Para kësaj, nuk kishte absolutisht asnjë ndryshim në këtë mënyrë të të menduarit. Ata që kanë lindur në varfëri nuk kishin mundësi të tjera përveç se të vdisnin në varfëri. Ata e dinin këtë dhe nuk mund ta imagjinonin një jetë ndryshe, madje as të ëndërronin për një të tillë.

9. Dinosauri nuk mund të ishte rritur nga lemursët

Lemursët dhe të gjithë primatët e tjerë u shfaqën së pari miliona vjet pas epokës së dinosaurit. Pra, ata nuk bashkëjetuan me asnjë prej tyre, dhe as nuk do të kishin mundësi të ngrisnin një si ata në film. Por ne duam të besojmë se lemursët ishin atje, edhe pse nuk është shumë e saktë, apo jo?

10. Origjina e Herkulit është pak më ndryshe nga sa u tregua

Në film, u tregua se Hercules është djali i Zeusit dhe Heras, të cilët po jetonin në kushte mjaft idilike. Sidoqoftë, sipas miteve, Herkuli është djali i Zeusit dhe një vajze të vdekshme, gjë që e bëri Herën shumë xheloze. Ajo e urrente Herkulin, e bëri jetën e tij të vështirë që në moshë të re, dhe ishte ajo, jo Hades, e cila dëshironte të vriste Herkulin.

Duke thënë të gjithë të vërtetën, Megara kishte edhe një histori ndryshe, më pak tërheqëse. Ajo ishte një princeshë dhe e bija e Creon, mbreti i qytetit-shtetit grek Thebes, i cili i ofroi Herkulit mundësinë për t’u martuar me vajzën e tij më të vjetër pasi ai ndihmoi për të mposhtur rivalët e tyre.

11. Herkuli vrau Megaran dhe fëmijët e tyre

Nëse ndonjëherë keni pyetur veten pse nuk ka asnjë film të dytë të Herkulit, është ndoshta sepse, sipas mitit, nuk ishte kënaqësi më pas. Mitet thonë se Herkuli më vonë mori një udhëtim në nëntokë, por kur u kthye, ai zbuloi se një uzurpator me emrin Lycus ka marrë fronin dhe ishte gati të vriste familjen e tij. Herkuli e vret atë dhe shpëton gruan dhe fëmijët e tij, por Hera e bind atë se djemtë e tij në të vërtetë janë bij të Lycus. Në një tërbim, Herkuli vret fëmijët e tij dhe Megaran. /Telegrafi/