Ka seri televizive që do të shndërrohen përgjithmonë në histori si ‘duhet të shohim’ dhe Grey’s Anatomy është një prej tyre. Me jo më pak se 15 sezone, kjo seri dhe personazhet e saj ikonikë arritën të fitojnë zemrat e miliona fansave nga e gjithë bota.

Reklama

Bright Side mblodhi më shumë se 11 aktorë të shkëlqyer që kanë marrë pjesë në këtë serial dhe tani shkëlqejnë në vepra të tjera në dhe jashtë ekranit të madh.

Ja cilat janë yjet tuaj të preferuar të Grey’s Anatomy deri më tani.

1. Patrick Dempsey

Karriera e aktorit amerikan filloi në vitet 80-ta, por ai njihet më së shumti për rolin e tij si Dr. Derek Shepherd në serial. Patrick-u pushoi së qeni në qendër të vëmendjes kur e la atë në vitin 2015, në mënyrë që t’i përkushtohej garave me makinë. Ai aktualisht është një pilot gjysmë profesional, dhe merr pjesë në gara dhe ngjarje të mëdha, si ’24 Hours of Le Mans’.

Reklama
Reklama

2. Isaiah Washington

Ky aktor ishte pjesë e Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara përpara se të studionte aktrimin në Universitetin Howard. Ai luajti në disa filma, seriale dhe shfaqje dhe, në 2005 u bashkua me Grey’s Anatomy, duke qëndruar atje derisa u pushua nga puna për akuza të homofobisë. Për shkak të kësaj polemike, iu desh kohë që të kthehej në punë, por ai arriti të zbriste një rol në sezonin e pestë të serialit The 100.

3. Sandra Oh

Aktorja filloi karrierën e saj në moshën 10- vjeçe në një shkollë të muzikës të quajtur Canada Goose. Sandra studioi dramë në Shkollën Kombëtare të Teatrit në Montreal dhe ka qenë e përfshirë në botën e aktrimit që nga viti 1989. Ajo luajti në Grey’s Anatomy nga 2005 deri në 2014 dhe fitoi tri çmime për portretizimin e saj të shkëlqyeshëm të Christina Yang. Ajo aktualisht shkëlqen në serinë e mirënjohur, Killing Eve.

Reklama
Reklama

4. Katherine Heigl

Kjo aktore dhe modele amerikane filloi karrierën e saj në moshën nëntë vjeçe me ndihmën e tezes së saj, dhe në vitin 1992 ajo luajti në serialin televiziv, That Night. Pasi aktroi në shumë filma dhe seriale, Katherine iu bashkua kastit të Grey’s Anatomy si Dr. Izzie Stevens, nga 2005 deri në 2010. Aktualisht, aktorja është duke luajtur Samantha Wheeler në Suits.

5. Eric Dane

Eric Dane ka luajtur në filma të mëdhenj si X-Men: The Last Stand dhe Marley dhe Me, por pretendimi i tij për famë erdhi falë Grey’s Anatomy, ku luajti Dr. Mark Sloan nga 2006 deri në 2012. Ai u tërhoq nga seriali për të qenë protagonisti i The Last Ship, një prodhim që zgjati pesë sezone dhe përfundoi në vitin 2018. Tani, aktori luan Cal Jacobs në serinë Euphoria.

Reklama
Reklama

6. Chyler Leigh

Në 1997, aktorja luajti Cindy në Akademinë Kickboxing. Ajo më pas i dha jetë Dr. Lexie Grey për gjashtë sezone në Grey’s Anatomy, derisa karakteri i saj pësoi një vdekje tragjike që tronditi fansat thellësisht. Që nga viti 2015 Chyler ka luajtur Alex Danvers, motra e birësuar e protagonistit, Kara, në serinë Supergirl.

7. Sarah Drew

Aktorja, e cila u bë e famshme falë rolit të saj si Dr. Prill Kepner në Grey’s Anatomy, filloi karrierën e saj në moshën 17 vjeçe, duke u dyfishuar si personazhi i Stacy Rowe në serialin e animuar Daria. Pasi aktroi në shumë shfaqje të tjera si Glee dhe Supernatural, Drew iu bashkua kastit të Grey’s Anatomy dhe u largua nga shfaqja në fund të sezonit të 14-të pas një periudhe 10-vjeçare.

Reklama
Reklama

8. Jeffrey Dean Morgan

Ky aktor me përvojë ka pasur suksese të mëdha në karrierën e tij 30-vjeçare. Puna e tij në seri si Supernatural, Star Trek, dhe CSI: Crime Scene Investication, i dha atij një admirim të madh në fushën e aktrimit. Në Grey’s Anatomy, ai luajti Denny Duquette në mes viteve 2006 dhe 2009. Sot ai i jep jetë Negan-it, në The Walking Dead.

9. T. R. Knight

Ky aktor, i cili arriti famë duke luajtur Dr George O’Malley në Grey’s Anatomy u largua nga seriali për të punuar në shfaqje, filma dhe prodhime të tjera si Law dhe Order: Criminal Intent and CSI: Crime Scene Investigation.

Reklama

Ai mori pjesë në 102 episodet e Greyt, por u largua nga seriali për shkak të një mosmarrëveshjeje me një bashkëpunëtor tjetër. Paraqitjet e tij të fundit ishin në vitin 2017, në serialin The Catch, When We Rise, dhe Genius.

Reklama

10. Sara Ramírez

Aktorja me origjinë nga Meksika ishte shumë e suksesshme në Grey’s Anatomy, ku ajo aktroi për dhjetë vjet si Callie Torres. Më parë, ajo kishte punuar në prodhime të tjera të rëndësishme si Spider-Man, Law dhe Order: SVU, dhe Third Watch. Që nga viti 2017 ajo ka pasur një rol fiks në serialin Madam Secretary. Për mënyrën e saj të aktrimit ka fituar shtatë çmime, pesë prej të cilave ajo mori për rolin e saj si mjeke.

Reklama

11. Loretta Devine

Adele Webber, personazhi që aktorja solli në jetë në Grey’s Anatomy, vdiq në vitin 2013, në sezonin e nëntë. Me shumë shfaqje, ajo fitoi një çmim në Emmy Awards për ‘Aktoren më të Mirë’ në një seri në vitin 2011. Loretta gjithashtu luajti në shfaqje si “Everybody Hates Chris” dhe “Supernatural”. Aktualisht ajo e luan znj Carmichael në The Carmichael Show. /Telegrafi/

Reklama