LAJMI I FUNDIT:

Një orar djallëzor e pret Man Cityn e Guardiolës për të dalë kampion – Nëse humbet i thotë ‘tung’ titullit

Një orar djallëzor e pret Man Cityn e Guardiolës për të dalë kampion – Nëse humbet i thotë ‘tung’ titullit

Manchester City i Pep Guardiolës po përgatit një rikthim të ri për të fituar titullin e Ligës Premier, por kësaj radhe i pret një orar ferri me shumë ndeshje të forta radhazi.

Në sezonin 2018/19, City rikuperoi  shtatë pikë për të qenë kampionë. Tetë ishte disavantazhi që ata rikuperuan në sezonin 2020/21 dhe 2021/22, si dhe pesë pikë në sezonin 2022/23.


Tashmë, ‘hendeku’ që arriti gjashtë pikë me kreun e tabelës në dhjetor është vetëm një me vendin e parë të Liverpoolit, por kalendari është përshkallëzuar deri në skëterrë.

“Duhet të jemi të durueshëm dhe të mos bëjmë gabime. Kjo është shumë e gjatë”, paralajmëroi Guardiola kur City pati vështirësi në vjeshtë.

Dhe tani, pas 41 ndeshjesh në të gjitha turnetë, Qytetarët  përballen me Himalaje në Ligën Premier.

Në katër ditët e ardhshme ata do të përballen me ngjitje ekstreme dhe pa oksigjen: do të përballen me Manchester United në derbin në Etihad, do të udhëtojnë në Anfield për t’u përballur me Liverpoolin dhe do të presin Arsenalin e Mikel Artetës dhe Aston Villan e Unai Emery. Të gjitha radhazi.

Këto katër ndeshje derbi me ekipet e epërme të tabelës do të kenë ndalesa, pasi gjatë kësaj kohe, City do të luajë ndeshjen kthyese të Ligës së Kampionëve kundër Copenhagen dhe në çerekfinalet e FA Cup kundër Newcastle United. Një muaj çmendurie.

“Faleminderit shumë për orarin. Është shumë, por puna duhet të vazhdojë…”, u ankua Guardiola për numrin e ndeshjeve të vazhdueshme të shkëlqyera që po i vijnë skuadrës së tij. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dy lojtarët që Flick i dëshiron te Barcelona

Dy lojtarët që Flick i dëshiron te Barcelona

La Liga
Ylli i Real Madridit mund të bëhet bashkëlojtar i Messit tek Inter Miami

Ylli i Real Madridit mund të bëhet bashkëlojtar i Messit tek Inter Miami

Ndërkombëtare
Kandidati që Klopp e propozoi për ta zëvendësuar atë i kishte thënë “jo” Liverpoolit

Kandidati që Klopp e propozoi për ta zëvendësuar atë i kishte thënë “jo” Liverpoolit

Premier League
“Sa keq i trajton Barcelona legjendat e tyre”, trajneri i Sevillës me deklaratë goditëse

“Sa keq i trajton Barcelona legjendat e tyre”, trajneri i Sevillës me deklaratë goditëse

La Liga
Gjashtë lojtarë të Barcelonës që mund të mos kenë të ardhme nën drejtimin e Hansi Flick

Gjashtë lojtarë të Barcelonës që mund të mos kenë të ardhme nën drejtimin e Hansi Flick

La Liga
Emri surprizë del të jetë kandidati kryesor për ta zëvendësuar Southgate si trajner i Anglisë

Emri surprizë del të jetë kandidati kryesor për ta zëvendësuar Southgate si trajner i Anglisë

Përfaqësueset
Kalo në kategori