LAJMI I FUNDIT:

Një nga femrat më të bukura të Hollywoodit, sot e shpërfytyruar nga lufta me kancerin – Linda Evangelista flet për ndryshimet që ia shkaktuan operacionet

Një nga femrat më të bukura të Hollywoodit, sot e shpërfytyruar nga lufta me kancerin – Linda Evangelista flet për ndryshimet që ia shkaktuan operacionet

Ajo konsiderohet si një nga modelet më me ndikim të të gjitha kohërave.

Por kur Linda Evangelista u godit nga kanceri i gjirit, ajo duhej të përballej me të njësoj si çdo grua tjetër, shkruan The Sun.


Supermodelja 58-vjeçare iu nënshtrua një mastektomie të dyfishtë pasi u diagnostikua në vitin 2018 – dhe më pas iu nënshtrua kimioterapisë dhe radioterapisë rraskapitëse vitin e kaluar për kancerin e muskulit gjoksor.

Foto: STEVEN MEISEL forWSJ. Magazine

Tani, në vazhdën e trajtimit të saj, ajo dëshiron të ndihmojë gratë e tjera dhe paralajmëron: “Ju lutemi, mos i anashkaloni mamografitë tuaja vjetore. Zbulimi i hershëm është gjithçka”.

Duke kujtuar momentin kur zbuloi një gungë gjatë një mamografie rutinë, Linda thotë: “Sa herë që shkoni, mendoni: ‘A është kjo koha kur ata do të gjejnë diçka?’”.

“Dhe ishte si: ‘Mendojmë se shohim diçka, duam të marrim më shumë imazhe’. Dhoma fillon të rrotullohet. Por ata thanë: ‘Mos u shqetëso, është herët’”.

“Unë bëra një lumpektomi, por pasi u bë biopsia, kufijtë nuk ishin të mirë”, deklari ajo.

Linda, e cila ka luftuar privatisht me probleme shëndetësore, përfshirë problemet e mushkërive gjatë gjithë karrierës së saj, mori vendimin për të bërë mastektominë e dyfishtë një muaj më vonë.

Në një intervistë javën e kaluar përpara muajit të ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit të tetorit, Linda e folur butë thotë për vendimin e saj: “Për shkak të problemeve të mushkërive dhe rrezatimit, thashë: ‘Do të jem kaq radikale’.

Foto: Splash

“Sepse nuk doja që kanceri i gjirit të më vriste dhe mendova se po kujdesesha për të.

“Isha e lumtur me vendimin tim dhe mendova se isha e vendosur për jetën. Nuk do të vdisja nga kanceri i gjirit”, tha supermodelja.

Por beteja e saj ishte larg përfundimit. Linda gjeti një cistë tjetër kur mori një telefonatë për të thënë se djali i saj 16-vjeçar Augustin ishte zhdukur gjatë një udhëtimi shkollor.

Në panik, ajo shtyu dorën në gjoks për të përballuar stresin dhe ndjeu parregullsinë.

Duke folur nga New Yorku, ajo kujton: “Kisha rrahje zemre dhe po fërkoja gjoksin duke thënë: Qetësohu, qetësohu”.

Foto: Getty Images

“Ajo ishte kur ndjeva gungë. Ishte një gungë, dhe nuk isha e sigurt, kështu që po e bëja presionin mbi të”.

“Unë them: ‘A është këtu ku më është hequr brinja?’. Më hoqën një brinjë për një nga shumë e shumë e shumë operacionet e mia në mushkëri”.

“Gjatë gjithë karrierës sime, kam kryer operacione në mushkëri dhe operacione të tjera për të cilat kam heshtur. Puna përfundoi të ishte ikja ime nga jeta ime dhe realiteti im, sepse ishte thjesht argëtim dhe fantazi për mua”, tha Linda për The Sun.

Pas analizave të mëtejshme, doktori i saj i telefonoi me lajmet që ajo kishte frikë.

Linda kujton: “Ata thanë: ‘Ti ke përsëri kancer. Dhe është kanceri i muskujve’. Nuk kisha dëgjuar kurrë për këtë”.

Ndërsa kaloi nëpër kimioterapi, ajo pranon se ndihej “gjysmë e vdekur” dhe nuk donte të festonte Ditën e Falënderimeve.

Por aktorja Salma Hayek fluturoi në New York për t’u kujdesur për të.

Foto: STEVEN MEISEL forWSJ. Magazine

Salma, 57 vjeçe, e cila është e martuar me ish-in e Lindës, biznesmenin Francois-Henri Pinault dhe është njerka e Augustin, 17 vjeçe, gatuan ushqimin e preferuar të Lindës.

Linda thotë: “Salma më telefonoi dhe unë i thashë: ‘Nuk do të festojmë Ditën e Falënderimeve këtë vit’. Unë isha gjysmë e vdekur. Nuk munda. Nuk ka sesi mund ta bëj. Dhe ajo tha: ‘Po, ju jeni. Do të jem aty’”.

Linda po flet përpara botimit të librit të saj të ri, “Linda Evangelista Fotografed by Steven Meisel”, e cila tregon jetën e saj si supermodele.

Në kulmin e saj, ajo ishte aq e famshme saqë edhe frizura e saj kishte emrin e vet – dhe tani ekziston një paruke e quajtur “The Evangelista”.

Linda thotë: “Po ta dija, do ta kisha marrë gjatë kimioterapisë. Unë isha tullace, pothuajse”.

Edhe pse për miliona admiruesit e saj Linda me origjinë kanadeze ka qenë gjithmonë perfekte, ajo fshehurazi ka qenë e rrënuar me vetë-dyshim.

Në vitin 2015, një trajtim për heqjen e dhjamit i quajtur ‘CoolSculpting’ e la atë në agoni – dhe ajo u bë e vetmuar për vite.

Ajo thotë se trajtimi shkoi në mënyrë katastrofike të gabuar dhe rezultoi në një sërë operacionesh. Ajo shpjegon: “’CoolSculpting’ është për sasi të vogla yndyre, dhe reklama thoshte ‘jo invazive, pa pushim’. Çfarë mund të shkojë keq?”.

Foto: Getty Images

“Paralajmërimin që të bëjnë sot, nuk e kanë kthyer atëherë. Ata shtuan paralajmërimin e hiperplazisë dhjamore paradoksale pasi unë dola përpara”, tha Linda.

“Doktori nuk më tha për këtë. Nuk e mendoja se do të përfundonte duke më shkatërruar”.

“Më pas bëra një operacion invaziv për ta korrigjuar atë dy herë. Kam veshur breza për tetë javë – dhe kjo nuk e korrigjoi situatën”.

“Thjesht u lodha duke u fshehur. Nuk doja të isha më e mjerë. Doja të jetoja përsëri”.

Linda – e cila tha se ajo dhe supermodelet e tjera Naomi Campbell, Cindy Crawford, Christy Turlington dhe Claudia Schiffer nuk zgjohen për më pak se 10,000 dollarë në ditë – filloi modelimin kur ishte nxënëse.

Një nga kontratat e saj të para ishte në Japoni kur ajo ishte 16 vjeçe.

Ajo thotë: “Ishte një gabim i madh. Gabim i madh, i madh. Ata nuk ishin të ligjshëm”.

“Ata thonë: ‘Hiqi rrobat tuaja’ – ne kemi nevojë për matjet tuaja. Do të bësh fotosesion nudo, apo jo?’”.

“Isha e mitur dhe ata ishin agresivë me mua”.

Foto: Press Association

Linda përfundoi duke bredhur rrugëve të Japonisë.

Ajo thotë: “E takova këtë burrë vërtet të këndshëm. Dhe ai tha: ‘Mund të përdorni telefonin tim’. I telefonova nënës sime dhe ajo më tha: ‘Largohu menjëherë’.

“Shkova në ambasadën kanadeze dhe ata më ndihmuan të kthehem në shtëpi”, kujtoi ajo.

Më pas ajo shkoi në New York për të punuar për agjencinë e modelimit Elite, por kujton: “Ata thanë: ‘A mund të humbësh peshë? A mund të humbisni pesë kilogramë?”.

“Nuk dija si të humbas peshë, por thashë po”.

Më në fund, në moshën 22-vjeçare, ajo punoi me “Vogue” dhe dëgjoi ekipin duke folur për të.

Ajo thotë: “Ata vazhduan të flisnin për mishrat e mia. Po përpiqesha të mos buzëqeshja, por nuk e kuptova se ata i donin mishrat e mi”.

“Dhe ata po vazhdonin me këmbët e mia. Gjithë jetën më ngacmonin për këmbët e mia të gërvishtura. Babai im i quante ‘shkopinj domatesh’ sepse kultivonte domate. Por nuk e dija që ata i donin këmbët e mia”.

Tani ajo po u jep disa nga të ardhurat e librit të saj të ri për gratë që po luftojnë me pamjen e tyre pas trajtimit të kancerit.

Ajo thotë: “Unë me të vërtetë dua që ajo t’u shkojë grave që nuk mund të përballojnë paruke apo proteza. Unë dua që ajo të shkojë drejt gjërave që mund t’ju ndihmojnë ta kapërceni atë”.

“Unë e di se çfarë tronditje është të mos kesh diçka që ishte atje më parë”.

Pas disa vitesh kaq rraskapitëse, Linda më në fund ndihet mirë me veten dhe ka vetëm një ëndërr të fundit për t’u realizuar.

Ajo thotë: “Shpresoj të plakem vërtet”. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Publikohet video e sikletshme e Santianës, zhvishet në sy të banorëve të tjerë për të ndërruar veshjen

Publikohet video e sikletshme e Santianës, zhvishet në sy të banorëve të tjerë për të ndërruar veshjen

Magazina
Katër personazhet që thuhet se do të jenë pjesë e Big Brother VIP Albania 3?

Katër personazhet që thuhet se do të jenë pjesë e Big Brother VIP Albania 3?

Magazina
I dashuri i dërgon një letër Santianës në BBVK, shprehet i zhgënjyer me të: Nuk e kam pritur nga ti

I dashuri i dërgon një letër Santianës në BBVK, shprehet i zhgënjyer me të: Nuk e kam pritur nga ti

Magazina
Çfarë lidhje kanë mes vete Monika Salihu dhe Rita Ora?

Çfarë lidhje kanë mes vete Monika Salihu dhe Rita Ora?

Magazina
Mostransparencë me publikun - Santiana merr mesazh nga i dashuri në dhomën e rrëfimit?

Mostransparencë me publikun - Santiana merr mesazh nga i dashuri në dhomën e rrëfimit?

Magazina
I dashuri i Santianës përmes letrës hodhi disa akuza kundrejt tij, Buci: Nuk prisja që të fliste mirë

I dashuri i Santianës përmes letrës hodhi disa akuza kundrejt tij, Buci: Nuk prisja që të fliste mirë

Magazina
Kalo në kategori