LAJMI I FUNDIT:

Nga Valencia te Arsenal, Barcelona e Real Sociedad: Ekipet me moshën mesatare më të re në top pesë ligat evropiane

Nga Valencia te Arsenal, Barcelona e Real Sociedad: Ekipet me moshën mesatare më të re në top pesë ligat evropiane

CIES ka publikuar raportin e fundi për ekipet me moshën mesatare më të re në top pesë ligat evropiane (Liga Premier, La Liga, Serie A, Bundesliga dhe Ligue 1)/

Ekipi me moshën mesatare më të re është nga La Liga, Valencia, me moshën mesatare 23,99 vjeç.


Spanjollët ndiqen nga Stuttgarti dhe Southamptoni që janë në top tre klubet me moshën mesatare më të re në Evropë.

Arsenali që ka bërë investime të rëndësishme në vitin e fundit ndodhet në pozitën e katërt në Evropë me moshën mesatare prej 24,43 vjeç.

Ndërkohë njësoj si gjiganti anglez veproi edhe Barcelona duke larguar disa futbollistë me mbi 30 vite mbi supe dhe duke ofruar të rinj e të talentuar.

Katalunasin ndodhen në vendin e 13-të me moshën mesatare prej 25,55 vjeç.

Më poshtë keni top 20 ekipet me moshën mesatare më të re në top pesë ligat evropiane: 

20) Real Sociedad: Mosha mesatare – 25,74 vjeç

20) Spezia: Mosha mesatare – 25,74 vjeç

16) Montpellier: Mosha mesatare – 25,58 vjeç1

16) Bayer Leverkusen: Mosha mesatare – 25,58 vjeç

15) Lorient: Mosha mesatare – 25,56 vjeç

13) Rennes: Mosha mesatare – 25,55 vjeç

13) Barcelona: Mosha mesatare – 25,55 vjeç

12) Nottigham Forest: Mosha mesatare – 25,52 vjeç

11) Wolfsburg: Mosha mesatare – 25,48 vjeç

10) Empoli: Mosha mesatare – 25,31 vjeç

9) Toulouse: Mosha mesatare – 25,27 vjeç

8) Leeds United: Mosha mesatare – 25,24 vjeç

7) Monaco: Mosha mesatare – 24,84 vjeç

6) Reims: Mosha mesatare – 24,82 vjeç

5) Lecce: Mosha mesatare – 24,56 vjeç

4) Arsenal: Mosha mesatare – 24,43 vjeç

3) Southampton: Mosha mesatare – 24,4 vjeç

2) Stuttgart: Mosha mesatare – 24,22 vjeç

1) Valencia: Mosha mesatare – 23,99 vjeç. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zyrtare: Sylvinho publikon listën e Shqipërisë me lojtarët e ftuar për Euro 2024 - Cikalleshi mbetet jashtë

Zyrtare: Sylvinho publikon listën e Shqipërisë me lojtarët e ftuar për Euro 2024 - Cikalleshi mbetet jashtë

Kombëtarja e Shqipërisë
Liga e Kampionëve, zbulohen vazot për sezonin e ardhshëm me 36 skuadra

Liga e Kampionëve, zbulohen vazot për sezonin e ardhshëm me 36 skuadra

Liga e Kampionëve
Nuk ka dyshime për Vinicius Junior se kush e meriton Topin e Artë - jep emrin e një top lojtari

Nuk ka dyshime për Vinicius Junior se kush e meriton Topin e Artë - jep emrin e një top lojtari

La Liga
Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari

Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari "special" i Sylvinhos për Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Formacioni i mundshëm i Shqipërisë në Euro 2024

Formacioni i mundshëm i Shqipërisë në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Bundesliga
Kalo në kategori