LAJMI I FUNDIT:

Nga pikat e forta dhe të dobëta të Italisë dhe Shqipërisë, te ekipi që do të bëjë tifo dhe fjalët për Sylvinhon – Edy Reja i thotë të gjitha

Nga pikat e forta dhe të dobëta të Italisë dhe Shqipërisë, te ekipi që do të bëjë tifo dhe fjalët për Sylvinhon – Edy Reja i thotë të gjitha

Ish-trajneri i Kombëtares së Shqipërisë, Edy Reja ka folur para përballjes së kuqezinjve me Italinë në ndeshjen e parë të grupeve në Euro 2024. Reja e ka këshilluar trajnerin e Azurrëve, Luciano Spalletti, teksa ka thurë elozhe për ekipin e Sylvinhos. Ai gjithashtu ka shtuar se trajneri brazilian e ka gjetur gati ekipin kombëtar.

Kur luan Italia dhe Shqipëria nuk ka sesi të mos përmenden gjërat e përbashkëta dhe ato që i lidhin dy vendet. Njëra nga to është edhe trajneri Reja. Italiani në të kaluarën ka udhëhequr kombëtaren kuqezi dhe para ndeshjes mes dy vende, ai ka folur gjerë dhe gjatë në një intervistë me mediat italiane.

“Ai është i mirë, ai bëri një punë të shkëlqyer dhe arriti suksesin, duke merituar kualifikimin përpara ekipeve të nivelit të lartë si Republika Çeke dhe Polonia. Ai gjeti themelet mbi të cilat mund të ndërtonte një grup që në masë të madhe ende më përket mua”, ka thënë fillimisht Reja për Corriero dello Sport.


“Të gjithë janë lojtarë të mi, përveç Hoxhës, anësorit të Dinamo Zagrebit. Ramadani, Asllani, Gjimshiti, Mitaj. Bajramin e binda të vinte me Shqipërinë. Broja ishte i ri, Manaj është një tjetër fëmijë i imi. Edhe stafi im bëri një punë të mirë dhe jam i lumtur për Dukën, një menaxher i madh, i cili prej disa vitesh është anëtar i Ekzekutivit të UEFA-s. Një marrëdhënie e dashur na lidh. Ai më donte në Dortmund, nuk mund ta humbas”.

A do ta mbështesë Shqipërinë? 

“Unë jam italian, i kam Azurrët në zemër, por kam dashuri dhe simpati për shqiptarët, do të doja që ata të bëjnë përshtypje të mirë. Unë do të mbështes Italinë. Unë e njoh Spallettin, e kam konsideruar gjithmonë një trajner të nivelit të lartë. Ka miqësi. Më pëlqeu duke parë Napolin e tij. Ai duhet të punojë shumë me Italinë dhe të rrisë disa lojtarë të rinj. Të tjerë si Di Lorenzo, Cristante dhe Dimarco tashmë kanë një vlerë të caktuar”.

Çfarë duhet të presim?

“Shqipëria nuk duhet nënvlerësuar, është rritur shumë në krahasim me vitin 2016, një ekip i fortë, i fortë nga pikëpamja karakteristike. Do të jetë e vështirë t’i mposhtësh ata. Spalletti duhet ta shikojë Bajramin mes rreshtave, nuk e di nëse do ta markojë Cristante apo Jorginho. Tetë lojtarë mbrohen. Ata lejojnë pak hapësirë ​​dhe rinisin mirë. Anësorët Asani, Hoxha apo Seferi, para Brojës. Të gjitha shumë shpejt. Të tjerët, si Hysaj dhe Ismajli, kanë shumë vite që luajnë në Serie A. Ata e dinë filozofinë tonë, mënyrën tonë të lojës. Duhet të keni kujdes. Me Spanjën dhe Kroacinë është një grup i komplikuar edhe për Italinë, por Shqipëria ka disa shanse dhe kjo tashmë është një ndeshje vendimtare”.

De Biasi flet për ndeshjen Shqipëri - Itali: Spalletti e di mirë se kuqezinjtë nuk duhet nënvlerësuar
Lexo po ashtu De Biasi flet për ndeshjen Shqipëri - Itali: Spalletti e di mirë se kuqezinjtë nuk duhet nënvlerësuar

Tutje, Reja ka shtuar se Azurrët do ta kenë kundër edhe mjedisin në Gjermani, pasi shumë shqiptarë do të udhëtojnë për të mbështetur kombëtaren.

“E saktë. Të paktën 15-20 mijë shqiptarë do të mbërrijnë në stadiumin e Dortmundit nga e gjithë Evropa, jo vetëm nga Gjermania. Entuziazëm i papërmbajtur. Një ndeshje shumë e përzemërt. Ata ndjehen si një degë e Italisë. Ata kanë pasur gjithmonë mirënjohje të thellë ndaj nesh. Tani edhe marrëdhëniet diplomatike mes dy qeverive janë rritur”.

Rreziku kryesor?

“Kundërsulmi. Po t’u japësh hapësirë ​​shqiptarëve do të të godasin. Broja duket se ka ardhur me kokën e duhur, është i veçantë por i fortë. Ai dhe Manaj mund të bëjnë diferencën në shpejtësi. Kanë temperament, karakter, nuk dorëzohen. Tashmë është një ndeshje vendimtare. Sylvinho shtoi kreativitetin dhe teknikën, fola shumë me të kur mbërriti. Pastaj filloi punën e tij. Le të themi se unë gjeta hirin dhe ai gjeti tryezën e shtruar. Ka ndodhur edhe me Napolin, Lazion dhe Atalantën kur u largova. Fati im, por jam i kënaqur me karrierën time dhe nuk ankohem për të”, përfundoi ish-trajneri i Shqipërisë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Pse Hansi Flick kërkesën e parë për lojtarët e tij te Barcelona e kishte për rregullimin e dhëmbëve

Pse Hansi Flick kërkesën e parë për lojtarët e tij te Barcelona e kishte për rregullimin e dhëmbëve

La Liga
UEFA zyrtarizon renditjen e re të klubeve - shumë befasi në top 20

UEFA zyrtarizon renditjen e re të klubeve - shumë befasi në top 20

Ndërkombëtare
Stadiumi i finales së Euro 2024 në Berlin njihet si shtëpia e episodit më të turpshëm të futbollit anglez

Stadiumi i finales së Euro 2024 në Berlin njihet si shtëpia e episodit më të turpshëm të futbollit anglez

Përfaqësueset
Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

La Liga
Super kompjuteri parashikon se kush e fiton finalen e Euro 2024 mes Spanjës dhe Anglisë

Super kompjuteri parashikon se kush e fiton finalen e Euro 2024 mes Spanjës dhe Anglisë

Përfaqësueset
Man City nis punën duke ‘hequr qafe’ lojtarin të cilin Guardiola nuk e do më në ekipin e tij

Man City nis punën duke ‘hequr qafe’ lojtarin të cilin Guardiola nuk e do më në ekipin e tij

Premier League
Kalo në kategori