LAJMI I FUNDIT:

De Biasi flet për ndeshjen Shqipëri – Itali: Spalletti e di mirë se kuqezinjtë nuk duhet nënvlerësuar

De Biasi flet për ndeshjen Shqipëri – Itali: Spalletti e di mirë se kuqezinjtë nuk duhet nënvlerësuar

Shqipëria do të luaj për herë të dytë në histori të saj në Kampionatin Evropian ‘Euro 2024’.

Kuqezinjtë për herë të parë morën pjesë në Kampionatin Evropian ‘Euro 2016’, kur në krye të skuadrës ishte trajneri italian Gianni de Biasi.

Trajneri italian është rikthyer të flas për Shqipërinë, derisa në një intervistë për ‘Gazzeta dello Sport’, ka folur për Grupin B ku ndodhen kuqezinjtë.

Nga Etrit Berisha, tek Arbër Hoxha, numrat që do të mbajnë kuqezinjtë në fanellë në Euro 2024
Lexo po ashtu Nga Etrit Berisha, tek Arbër Hoxha, numrat që do të mbajnë kuqezinjtë në fanellë në Euro 2024

Ish-trajneri i kuqezinjve u është përgjigjur tre pyetjeve për Kombëtaren shqiptare, ku thekson se ajo nuk duhet nënvlerësuar aspak, por sheh Italinë si favorite.

De Biasi, si ish-trajner i Shqipërisë, a e ndoqët atë në miqësoren kundër Azerbajxhanit, tjetër ekip që ju e keni drejtuar së fundi?

Po, Shqipëria fitoi 3-1, por ishte një ndeshje e luftuar. Mund të them se Shqipëria më pëlqeu për mënyrën si dilte nga prapa me top.

Italia, çfarë duhet të ketë kujdes nga Shqipëria për ndeshjen e së shtunës në Gjermani?

Në mesfushë, Asllani dhe Ramadani dinë të filtrojnë dhe të rinisin aksionin. Sulmuesi kryesor, Broja, është i fortë fizikisht dhe mund të shfrytëzojë çdo rast minimal. Asani dhe Seferi i japin fantazi skuadrës shqiptare nga krahët. Dhe kujdes nga tifozët e tyre: të shtunën në Dortmund do të jenë me mijëra shqiptarë entuziastë.

Asllani: Nuk na llogaritin kundërshtarët në grup, por ne do të befasojmë
Lexo po ashtu Asllani: Nuk na llogaritin kundërshtarët në grup, por ne do të befasojmë

Cilat janë pikat e dobëta të kësaj skuadre?

Nuk e di çfarë taktike do të zgjedhë trajneri Sylvinho, nëse do ta sulmojë Italinë, apo do ta presë. Shqipëria e tij bën një lojë pozitive. Sylvinho ka pasur maestro të mëdhenj në karrierë, për shembull, ka punuar me Roberto Mançinin. Shqipëria është një kundërshtar që nuk duhet nënvlerësuar dhe këtë Spalletti e di mirë. Italia është favorite. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Përfaqësueset
Përleshje masive mes tifozëve në stadium para ndeshjes Turqi-Gjeorgji

Përleshje masive mes tifozëve në stadium para ndeshjes Turqi-Gjeorgji

Përfaqësueset
Sylvinho tregon se çfarë do të bëjë Shqipëria ndaj Kroacisë që nuk e bëri ndaj Italisë

Sylvinho tregon se çfarë do të bëjë Shqipëria ndaj Kroacisë që nuk e bëri ndaj Italisë

Kombëtarja e Shqipërisë
Pas përleshjes mes tifozëve, stadiumi ku zhvillohet ndeshja Turqi-Gjeorgji vërshohet nga shiu

Pas përleshjes mes tifozëve, stadiumi ku zhvillohet ndeshja Turqi-Gjeorgji vërshohet nga shiu

Përfaqësueset
Zbulohet se çfarë përmban 'lëngu magjik' që yjet e Anglisë po konsumojnë në Euro, shkaktoi pretendime për doping

Zbulohet se çfarë përmban 'lëngu magjik' që yjet e Anglisë po konsumojnë në Euro, shkaktoi pretendime për doping

Përfaqësueset
Berat Gjimshiti me mesazh për bashkëlojtarët para ndeshjes me Kroacinë

Berat Gjimshiti me mesazh për bashkëlojtarët para ndeshjes me Kroacinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori