LAJMI I FUNDIT:

Nga Pele te Gento dhe Raiola – sportistët dhe njerëzit e sportit që vdiqën në vitin 2022

Nga Pele te Gento dhe Raiola – sportistët dhe njerëzit e sportit që vdiqën në vitin 2022

Vdekja e Peles është vetëm e fundit në listën e gjatë të sportistëve dhe njerëzve të famshëm të sportit që kanë humbur jetën në vitin 2022, por braziliani është padyshim emri më i madh nga të gjithë.

Reklama

Pele vdiq në Brazil të enjten, më 29 dhjetor, në moshën 82-vjeçare, pas një sëmundje të gjatë me kancerin e zorrës së trashë.

Megjithatë, legjenda braziliane është vetëm njeriu i fundit i sportit në një listë të gjatë që kanë ndërruar jetë gjatë vitit që sapo lamë pas.

Gazeta spanjolle Marca ka publikuar një artikull me njerëzit më të famshëm të sportit që vdiqën gjatë vitit 2022, ku Pele padyshim së është emri më i madh.

Viktor Saneyev

Legjenda gjeorgjiane e kërcimit me trehapësh, Viktor Saneyev vdiq më 3 janar në moshën 76-vjeçare pasi pësoi një atak në zemër në shtëpinë e tij.

Saneyev, i cili e nisi në kërcim së larti, suksesin më të madh e arriti në kërcimin trehapësh, ku u shpall tre herë kampion olimpik, në Lojërat Olimpike në vitin 1968, 1972 dhe 1976.

Francois Carrard

Zvicerani Francois Carrard, i cili, ndër të tjera, ishte drejtor i përgjithshëm i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) midis 1989 dhe 2003, vdiq më 9 janar në moshën 83 vjeçare.

Kur u largua nga IOC, ai këshilloi disa federata ndërkombëtare, duke përfshirë notin (FINA), futbollin (FIFA) dhe boksin (AIBA).

Paco Gento

Francisco Gento, legjenda e Real Madridit dhe lojtari i vetëm në histori me gjashtë Kupa Evropiane në emër të tij, vdiq më 18 janar në moshën 88-vjeçare. Gento ishte president nderi i Real Madridit.

Ai mbrojti fanellën e bardhë midis viteve 1953 dhe 1971, dhe gjatë 18 sezoneve të tij në Real Madrid ai fitoi 24 tituj dhe shënoi 182 gola. Ai ishte reprezentues i rregullt me kombëtaren spanjolle, ku zhvilloi 43 ndeshje. Ai mori pjesë në dy Kupa të Botës, 1962 dhe 1966, dhe ishte pjesë e ekipit që fitoi Kampionatin Evropian të vitit 1964.

Bill Fitch

Bill Fitch, i cili drejtoi Boston Celtics kur ata fituan NBA në vitin 1981, vdiq më 2 shkurt në moshën 89-vjeçare. Ai drejtoi Celtics nga viti 1979 deri në 1983.

Fitch fitoi dy herë çmimet e trajnerit të vitit, në 1975/76 me Cleveland Cavaliers dhe në sezonin e tij të parë në Boston, kur ai udhëhoqi Celtics në një rekord 61-21 në edicionin 1979/80.

Andrei Lopatov

Ish-basketbollisti vdiq më 16 shkurt në moshën 64-vjeçare. Ai e kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij si lojtar me CSKA (1976-1990), gjatë së cilës u bë 10 herë kampion i BRSS dhe fitues i Kupës së BRSS.

Me kombëtaren fitoi medaljen e bronztë në Lojërat Olimpike të Moskës 1980 dhe Kupën e Botës në vitin 1982.

Shane Olivea

Ish-futbollisti amerikan vdiq më 2 mars në moshën 40-vjeçare. Ai iu bashkua San Diego Chargers të NFL në 2004.

Ai gjithashtu luajti për New York Giants, Florida Tuskers dhe Virginia Destroyers.

Shane Warne

Legjenda australiane e kriketit dhe një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave vdiq më 4 mars në Tajlandë në moshën 52-vjeçare nga një atak në zemër.

Giuseppe Wilson

Ish-kapiteni i Lazios vdiq më 6 mars në moshën 74-vjeçare. Me skuadrën italiane ai luajti 392 ndeshje dhe shënoi 6 gola.

Ai fitoi gjithashtu Scudetton në vitin 1974.

Dwayne Haskins

Qendërmbrojtësi 24-vjeçar i Pitsburgh Steelers vdiq pasi u godit nga një makinë më 9 prill.

Haskins po përpiqej të kalonte korsitë për në perëndim të Interstate 595 në trafik të rënduar.

Freddy Rincon

Ish-futbollisti kolumbian humbi jetën më 13 prill, dy ditë pasi u përfshi në një aksident trafiku kur u përplas me një autobus. Rincon e filloi karrierën e tij në vendin e tij, në radhët e Atletico Buenaventura, përpara se të bashkohej me Independiente Santa Fe dhe America de Cali.

Para se të transferohej në Evropë, ai bëri përparimin e tij me klubin brazilian Palmeiras, nga ku mori shansin e tij të parë të madh në Evropë pasi nënshkroi për Napolin. Pas kohës së tij me klubin italian, ai nënshkroi për Real Madridin në vitin 1995.

Ai qëndroi për një sezon, luajti 21 ndeshje dhe shënoi një gol përpara se të kthehej në Brazil, në radhët e Palmeiras dhe Corinthians, ku përfundoi karrierën e tij si lojtar.

Me kombëtaren e Kolumbisë ai luajti në tre Kupa të Botës radhazi dhe shënoi golin e barazimit kundër Gjermanisë në vitin 1990.

Mino Raiola

Agjenti i njohur i futbollit vdiq më 30 prill në moshën 54-vjeçare.

Raiola ishte përfaqësues i lojtarëve si Erling Haaland, Zlatan Ibrahimovic, Paul Pogba, Gianluigi Donnarumma dhe Romelu Lukaku.

Ai u shpërblye në 2016 dhe 2020 si agjenti më i mirë i vitit.

Bill Russell

Lojtari me më shumë unaza të NBA, me gjithsej 11, vdiq më 31 korrik në moshën 88-vjeçare. Me 2.08 metra i gjatë, ai luante pozicionin e qendrës dhe ishte lideri i Celtics, të cilët fituan njëmbëdhjetë kampionate në trembëdhjetë vjet. Ai luajti në dhjetë finale radhazi dhe fitoi tetë tituj radhazi.

Ai studioi në Universitetin e San Franciskos nga 1953 deri në 1956 dhe në ato vite, në 1955 dhe 1956, ai fitoi NCAA me San Francisco Dons. Pasi mbaroi kohën në universitet në vitin 1956, ai u përzgjodh në raundin e dytë të draftit të parë nga St. Louis Hawks, megjithëse e kaloi të gjithë karrierën e tij me Boston Celtics.

Në pesë raste ai u emërua MVP i ligës së rregullt të NBA.

Pele

Edson Arantes do Nascimento i njohur me pseudonimin e tij Pele ishte një futbollist brazilian i konsideruar si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe i etiketuar si “më i madhi” nga FIFA.

Ai ishte ndër figurat sportive më të suksesshme dhe më të njohura të shekullit të 20-të. Në vitin 1999, ai u emërua atleti i shekullit nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar dhe u përfshi në listën kohore të 100 njerëzit më të rëndësishëm të shekullit të 20-të.

Në vitin 2000, Pele u votua Lojtari Botëror i Shekullit nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS) dhe ishte një nga dy fituesit e përbashkët të FIFA Lojtari i Shekullit.

1,279 golat e tij në 1,363 ndeshje, ku përfshihen miqësoret, njihet si një Rekord Botëror Guinness.

Pele filloi të luante për Santosin në moshën 15-vjeçare dhe kombëtaren e Brazilit në moshën 16-vjeçare.

Gjatë karrierës së tij ndërkombëtare, ai fitoi tre Kupa të Botës: 1958, 1962 dhe 1970, i vetmi lojtar që e bëri këtë. Ai u mbiquajt O Rei (Mbreti) pas turneut të vitit 1958.

Pele është golashënuesi më i mirë i Brazilit me 77 gola në 92 ndeshje. Në nivel klubi, ai ishte golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Santos me 643 gola në 659 ndeshje. Në një epokë të artë për Santos, ai udhëhoqi klubin në 1962 dhe 1963 Copa Libertadores, dhe në Kupa Ndërkontinentale 1962 dhe 1963.

Pas daljes në pension në vitin 1977, Pele ishte një ambasador në mbarë botën për futbollin dhe bëri shumë sipërmarrje aktrimi dhe komerciale. Në vitin 2010, ai u emërua president nderi i Neë York Cosmos. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Salihamidzic reagon pasi u shkarkua nga Bayerni: Nuk ishte një situatë e lehtë, por kjo skuadër do ta fitoj Ligën e Kampionëve

Salihamidzic reagon pasi u shkarkua nga Bayerni: Nuk ishte një situatë e lehtë, por kjo skuadër do ta fitoj Ligën e Kampionëve

Bundesliga
Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Bundesliga
Mbappe e goditi me top në fytyrë një vajzë para ndeshjes – ai e nxori nga tribunat për ta dërguar te mjeku, pas ndeshjes i bëri një dhuratë

Mbappe e goditi me top në fytyrë një vajzë para ndeshjes – ai e nxori nga tribunat për ta dërguar te mjeku, pas ndeshjes i bëri një dhuratë

Ligue 1
Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

La Liga
Çfarë i duhet Milanit për t'u kualifikuar në Ligën e Kampionëve

Çfarë i duhet Milanit për t'u kualifikuar në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Përballje e shqiptarëve në MLS, Shaqiri me një asistim maestral i siguron një pikë Chicagos

Përballje e shqiptarëve në MLS, Shaqiri me një asistim maestral i siguron një pikë Chicagos

Ndërkombëtare
Kalo në kategori