LAJMI I FUNDIT:

Musk në mesin e ekspertëve që kërkojnë që trajnimi i sistemeve të AI-s të pezullohet për shkak të frikës së një kërcënimi për njerëzimin

Musk në mesin e ekspertëve që kërkojnë që trajnimi i sistemeve të AI-s të pezullohet për shkak të frikës së një kërcënimi për njerëzimin

Figura të larta në inteligjencën artificiale duan që trajnimi i sistemeve të fuqishme të AI-s të pezullohet mes frikës së një kërcënimi për njerëzimin.

Reklama

Ata kanë nënshkruar një letër të hapur që paralajmëron për rreziqet e mundshme dhe thonë se gara për të zhvilluar sisteme të AI-s është jashtë kontrollit, transmeton Telegrafi.

Shefi i Twitter, Elon Musk është ndër ata që duan që trajnimi i sistemeve AI – mbi një kapacitet të caktuar – të ndalet për të paktën gjashtë muaj.

Bashkëthemeluesi i Apple, Steve Wozniak dhe disa studiues në DeepMind gjithashtu nënshkruan për thirrjen.

OpenAI, kompania që qëndron pas ChatGPT, lansoi kohët e fundit versionin GPT-4 – një teknologji më moderne, e cila ka impresionuar vëzhguesit me aftësinë e saj për të bërë detyra të tilla si përgjigjja e pyetjeve rreth objekteve në imazhe.

Në këtë letër të paraqitur nga Instituti Future of Life që u nënshkrua nga figura të larta bëhet thirrje që zhvillimi të ndalet përkohësisht, duke paralajmërua për rreziqet që mund të paraqesin sistemet më të avancuara në të ardhmen.

“Sistemet e AI-s me inteligjencë konkurruese njerëzore mund të paraqesin rreziqe të thella për shoqërinë dhe njerëzimin”, thuhet në letër.

Instituti Future of Life është një organizatë jofitimprurëse, e cila thotë se misioni i saj është “të drejtojë teknologjitë transformuese larg rreziqeve ekstreme, në shkallë të gjerë dhe drejt përfitimit të jetës”.

Musk, pronar i Twitter dhe shefi ekzekutiv i kompanisë së makinave Tesla, është këshilltar i jashtëm i organizatës. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Shkencëtarët kanë zhvilluar një kamerë në formë pilule për të diagnostikuar problemet e tretjes

Shkencëtarët kanë zhvilluar një kamerë në formë pilule për të diagnostikuar problemet e tretjes

Teknologji
Apple: iPhone do të paralajmërojë përdoruesit për fotografi eksplicite

Apple: iPhone do të paralajmërojë përdoruesit për fotografi eksplicite

Teknologji
Tani mund të luani Doom legjendar në teletekst

Tani mund të luani Doom legjendar në teletekst

Lojëra
Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Teknologji
Vjen me ekran më të madh, iPhone 16 Ultra në fotografi

Vjen me ekran më të madh, iPhone 16 Ultra në fotografi

Teknologji
WordPress po bëhet me mjet AI, ku ndihmon përdoruesit për të gjeneruar si dhe për të edituar tekste

WordPress po bëhet me mjet AI, ku ndihmon përdoruesit për të gjeneruar si dhe për të edituar tekste

Teknologji
Kalo në kategori