Barcelona vazhdon të skanojë tregun në kërkim të lojtarëve cilësorë, por në të njëjtën kohë jo të çmendur në nivel ekonomik për të forcuar skuadrën.

Reklama

Prioriteti për sulmin është nënshkrimi i një top lojtari, pra një sulmues që mund të bëjë diferencën. Dhe tashmë opsioni i Sadio Manes, sulmuesi i Liverpoolit, është i arritshëm, siç ka mësuar Mundo Deportivo.

Ëndrra e Barçës ishte Erling Haaland, nënshkrimi i të cilit me Manchester Cityn mund të zyrtarizohet këtë javë.

Formacioni i Barcelonës në 2022/23: Xavi ka lojtarin rreth të cilit do ta ndërtojë skuadrën Formacioni i Barcelonës në 2022/23: Xavi ka lojtarin rreth të cilit do ta ndërtojë skuadrën

Barcelona nuk e ka fshehur prej kohësh se nënshkrimi i norvegjezit nga Borussia Dortmund, me të cilin Xavi Hernandez u takua në Mynih në fillim të marsit, ishte pothuajse i pamundur për shkak të kërkesave të larta ekonomike të babait dhe agjentit të tij.

Reklama
Reklama

Ky detaj, aspak i vogël, i cili nuk ka ndryshuar me gjithë vdekjen e fundit të agjentit të tij, Mino Raiola. Klubi katalunas ka lëvizur gjithashtu për Mohamed Salah, një sulmues tjetër i Liverpoolit që Xavi e do, por pretendimet e egjiptianit në nivelin e pagës janë shumë të larta.

Dhe gjithashtu ka pasur disa përpjekje për Robert Lewandowskin, kontrata e të cilit skadon vitin e ardhshëm dhe është gati të largohet nga “Allianz Arena” për të zbritur në Camp Nou. Megjithatë, klubi gjerman ka qenë i papërkulur tani për tani: ata duan ta rinovojnë marrëveshjen me polakun dhe nuk duan ta humbin atë këtë verë.

Reklama

Në këtë kontekst vështirësish për të gjetur një sulmues të klasit të lartë, në ambientin e Barçës është shfaqur një emër i ‘favorshëm’ deri tani: Sadio Mane.

Reklama

Në moshën 30-vjeçare, sulmuesi i Liverpoolit është një vit larg përfundimit të kontratës së tij në Anfield dhe ëndrra e tij nëse mund të largohet nga klubi anglez është t’i bashkohet La Ligas , me një preferencë të veçantë për Barcelonën.

Burime brenda kampit Blaugranas konfirmojnë për këtë gazetë se senegalezi është në krye të dëshirave të Xavit.

Gara për Topin e Artë: Benzema parakalon Lewandowskin në renditjen për çmimin presitigjioz Gara për Topin e Artë: Benzema parakalon Lewandowskin në renditjen për çmimin presitigjioz

Te Barça janë shumë të vetëdijshëm se Mane dëshiron të hyjë në kampionatin spanjoll sepse beson se atje do të ketë shansin të bëhet futbollisti më i mirë në kontinentin e tij dhe të aspirojë vendet e para në Topin e Artë, diçka që për tani është e pamundur.

Reklama

Sidoqoftë, sulmuesi beson se të luash në një gjigant të La Ligës si Barcelona do t’i jepte më shumë fuqi arritjeve të tij individuale dhe kolektive. Në moshën 30-vjeçare, dhe ende në formë të mirë, ai është gati të bëjë hapin drejt Camp Nout. /Telegrafi/

Reklama